A helyi szokásokat kevéssé ismerő turisták gyakran válnak pénzügyi csalások és lehúzások áldozataivá, írja a Travel and Leisure. A Mastercard felmérést végzett, mely országokban a leggyakoribbak az ilyen bűncselekmények.
Ezek a legveszélyesebb és legbiztonságosabb helyek
A Mastercard Economic Institute a Mastercard összesített és anonimizált tranzakciós adatait vizsgálta, és megállapította, hogy az utazási ágazatban különösen gyakoriak a csalások. A Mastercard adataiból kiderül, hogy
a nyári utazási csúcsidőszakban 18 százalékkal ugrik meg a csalásokról szóló jelentések száma a népszerű úti céloknál,
a téli utazási szezonban pedig több mint 28 százalékkal az ilyenkor népszerű helyszíneken. “A népszerű turisztikai célpontok, különösen azok, amelyek nagy tömegeket vonzanak, a turisták nagy száma és a tranzakciók mennyisége miatt a csalók elsődleges célpontjai”, áll a jelentésben.

A jelentés szerint a legtöbb utazással kapcsolatos pénzügyi csalást ezeken a helyszíneken követték el:
- Cancún, Mexikó
- Hanoi, Vietnám
- Dhaka, Banglades
- Bangkok, Thaiföld
Ezzel szemben ezek számítanak a legbiztonságosabb helyszíneknek pénzügyi szempontból:
- San Francisco, Egyesült Államok
- Dublin, Írország
- Szöul, Dél-Korea
- Budapest, Magyarország
- Edinburgh, Skócia
Így húznak le a csalók
A veszély az utazás előtt is elkezdődhet: a foglalási folyamat során az utazók “gyakran találkoznak manipulált fotókkal, hamis visszaigazoló linkekkel és ajánlatokkal, a csalók pedig az infláció és a gazdasági nyomás közepette a kedvezményes utazás iránti vágyat használják ki”, áll a jelentésben.
Az utazási csalások leggyakoribb típusai a hamis utazási irodák és a városnéző túrák kínálata,
ebben a szektorban a csalások több mint négyszer magasabbak a globális átlagnál – derül ki a jelentésből. Az ilyen típusú csalások kifejezetten gyakoriak bizonyos helyszíneken, például Hongkongban, ahol a városban az utazással kapcsolatos csalások 70 százalékát a csaló utazási irodák és utazásszervezők teszik ki. Ez a típusú csalás gyakran fordul elő Barcelonában és az indiai Delhiben, valamint Szingapúrban és Cancúnban is.
Az utazóknak érdemes elővigyázatosan tekinteniük az olyan utazásszervezőkre, amelyek csábítóan alacsony árakat kínálnak, vagy előre fizetést kérnek.
Ha egyszer már kifizették, előfordulhat, hogy a szolgáltatást nem kapják meg, vagy drasztikusan eltér az ígértektől
– olvasható a jelentésben.
A taxi és az autóbérléssel kapcsolatos csalások szintén gyakoriak, különösen az indonéziai Jakartában, valamint Bangkokban és Londonban. A hamis szállásfoglalások pedig sokszor fordulnak elő a thaiföldi Phuketben és a törökországi Antalyában. “A csalók kihasználhatják a szállásfoglaló platformokat vagy utazási weboldalakat, és a turistákat nem létező vagy a meghirdetett leírástól nagymértékben eltérő ingatlanok lefoglalására veszik rá”, írja a jelentés.