(Frissítve!) Februárban még hideg van, és bár decemberhez képest már hosszabbak a nappalok, még mindig meglehetősen hamar lemegy a nap. Miután már több hónapja a hideg, sötét telet tapossuk, alig várjuk, hogy végre tavasz legyen, de ettől még hosszú hetek választanak el. Nem véletlen hát, hogy ilyenkor sokak fejében megfordul, hogy elmenekülnének valahová a szürke hétköznapok elől. Természetesen nemcsak külföldön, hanem hazánkban is rengeteg felfedezésre váró helyszín akad télen is.
Ráadásul azt is érdemes figyelembe venni, hogy az év elején jelentősen olcsóbb lehet az utazás és a szállás díja is belföldön és külföldön egyaránt, mint nyáron, amikor mindenki útnak indul. Persze az is igaz, hogy ilyenkor az európai tengerpartokon bikiniben strandolni még nem fogunk tudni. Helyette viszont felkereshetünk olyan helyeket, amelyeket a nyári hőségben csak komoly szenvedések árán tudnánk bejárni, és ha még így is forróságra vágyunk, elutazhatunk a világ olyan pontjaira is, ahol igazi tavaszi, vagy nyári hangulat uralkodik februárban is.
Az alacsony árak mellett a másik tény, ami miatt a február az utazók verhetetlen választása, hogy ilyenkor jóval kisebb a tömeg.
Manapság a híresebb látványosságokat gyakorlatilag lehetetlen rendesen megnézni a nyári szezonban, annyira sok a turista minden nagyvárosban, hogy a kiemeltebb turisztikai célpontoknál már különféle korlátozó intézkedésekkel kénytelenek megfékezni az emberek áradatát. Például Rómában a Trevi-kútnál beléptetési rendszert vezetnek be, Velencében belépőt szednek a látogatóktól, Barcelonában hamarosan betiltják a turisztikai célú rövid távú lakáskiadást. A turistaparadicsomok helyi lakosai számára egyre elviselhetetlenebb a nagyszámú kiránduló jelenléte, egyre gyakrabban tüntetnek a turizmus ellen. Februárban ugyanakkor nem lesz gondod a tömeggel, ez az a hónap, amikor olyan, mintha még mindig a fapados légitársaságok előtti korszakban járnánk.
És akkor nézzük meg, hova is érdemes utazni a tavaszt megelőző utolsó téli hónapban! A felsorolást a belföldi úti célokkal kezdjük, majd megnézzük, mi a helyzet Európa más országaiban, és más kontinenseken.
Mohács – űzd el a telet!
Már egyre több jel utal arra, hogy közeleg a tavasz, de biztos ami biztos, a mohácsi busók is előkapják a kereplőiket, hogy elűzzék a telet.
Magyarország egyik legismertebb és leglátványosabb farsangi fesztiválja ez, amelyet 2009 óta az UNESCO a szellemi kulturális örökség részeként ismer el. A baranyai Mohács tavaszköszöntő népszokásának időpontját a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg.
A mohácsi busójárást 2025-ben február 27. és március 4. között rendezik meg.
A látogatókat folklórműsorokkal, néptánccsoportok fellépésével, táncházakkal, busócsoportok bemutatóival, családi és gyermekprogramokkal várják.
Siklós – városi kikapcsolódás, fürdőzés, borozás
A dél-baranyai kisvárosba több szempontból is érdemes lehet elutazni. Első és talán legnevezetesebb látnivalója a Siklósi-vár, ami az egyik legjelentősebb magyar reneszánsz stílusú építmény. Ahogy a közelben lévő Pécsen, úgy Siklóson is megtalálhatjuk az építészetben a török hódoltság jeleit. A várat ebben az időben erődnek használták, a külvárosban pedig egy máig látható mecsetet is építettek. A 16. században épült Malkocs bej dzsámi ma múzeumként és imaházként is funkcionál.
Természetesen nem szabad kihagyni a Siklós északi részén található Máriagyűdi kegytemplomot, amiben megnézhetjük az egyedülálló, 18. századi barokk padokat és a ferences fafaragó-műhely által készített oltárt is. Évente három alkalommal tartanak búcsút Szűz Mária tiszteletére, melyre több ezer zarándok érkezik.

Tipp: Jó hír a fürdőzni vágyóknak, hogy a Siklósi Termálfürdő télen-nyáron várja vendégeit többféle medencével, szaunával és sportpályákkal. A szokásos termálvizes és pezsgőfürdős medencék mellett két óriáscsúszda és vízi játékok is elérhetőek. Sőt, a szomszédban megtaláljuk a Harkányi Gyógy- és Strandfürdőt, amely gyógyító vizéről híres. A harkányi víz különösen értékes, ez a világon a három olyan hely egyike, ahol bizonyítottan enyhülnek a pikkelysömör (psoriasis) tünetei.
Kevesen tudják, de Siklós már a Villányi-borvidék része. Éppen ezért érdemes felfedezni a környék borászatait a település határain belül, vagy a néhány kilométerre található Villányban, Villánykövesden és Palkonyán. Ha szemfülesek vagyunk, akkor olyan pincéket is találhatunk, melyek szintén a török korból maradtak fent.
Hajdúszoboszló – idézd meg a nyarat!
Debrecentől mindössze 22 kilométerre található Hajdúszoboszló, ami kétségtelenül Magyarország egyik legnépszerűbb fürdővárosa. Az Aqua-Palace élményfürdő és a Gyógyfürdő egész évben nyitva tart és várja vendégeit, ahogy az itt található apartmanok és szállodák is.
Éppen ezért lehet tökéletes választás a borongós februári napokra: egy rövid utazással még itt, belföldön is megidézhetjük a nyarat.
Kihagyhatatlan látnivaló a fürdő előtti parkban található Oborzil harang-hagyaték, melyet a kör alakú Haragházzal 1999-ben adtak át. A nyitott épület alatt bármikor megnézhetjük a Hajdúszoboszló részére hagyatékozott 50 darab alumínium harangot.
A régi autók iránt rajongók a Géptár Múzeumban tekinthetik meg Mogyorós József által összegyűjtött és feljavított oldtimer autókat, öreg motorkerékpárokat, kerékpárokat, traktorokat és lokomobilokat. A sok érdekes és egyedi darab közül több olyan is akad, mely nem csak működőképes állapotban van, de akár ki is lehet bérelni.
Tipp: Mint ahogy említettük, Hajduszoboszlóról gyorsan elérhető az ország második legnagyobb városa: Debrecen. A kirándulás tervezésekor így érdemes úgy kalkulálni az idővel, hogy a Hajdúszoboszlóra utazás előtt vagy hazafelé tartva legyen lehetőségetek ellátogatni a Kerekerdő Élményparkba, a Debreceni Állatkert és Vidámparkba vagy a Déri Múzeumba.
Keszthely – arisztokrata városnézés a téli Balatonnál
A Balaton környékét általában nyáron célozzák meg az emberek, pedig télen is csodálatos. Ha igazán hideg van, a víz részlegesen befagy, ami gyönyörű látványt nyújt. A tó körüli települések pedig egészen más arcukat mutatják ilyenkor, mint a vakációzók dömpingje idején, amikor alig látni a lángost evő fürdőzők erdejétől. A Festeticseknek köszönhetően Keszthely a Balaton-part előkelő, pezsgő kulturális élettel rendelkező városává lett, amely máig őrzi patináját. A város úri múltja lépten-nyomon kísért. Először is itt van a jól ismert Festetics-kastély, amelyben még – a magyar kastélyok többségével ellentétben – számos eredeti berendezési tárgy is található. Aztán az olyan kevésbé ismert, látnivalók, mint például az az
egyedülálló, kettős feketefenyő fasor, amely a kastélyt és a fenékpusztai majorságot köti össze, és amelyet II. Tasziló emelt szerelme jeléül.
Végül a Szigetfürdő 19. századi épületét említenénk, amely hamisítatlan századfordulós hangulatot nyújt.
Tipp: Ismét fürdőzésre buzdítunk, hiszen Keszthelytől alig pár kilométer távolságra fekszik Hévíz. A világszerte ismert gyógyfürdő a világ legnagyobb biológiailag aktív, természetes gyógytava, amelynek nemcsak vize, hanem a körülötte elterülő táj is megér egy látogatást. A tavat ölelő káprázatos véderdőn keresztül tanösvény vezet, amelyet még télen is érdemes bejárni.
Rijeka – karnevál a horvátországi tengerparton
De nem csupán a mohácsiak adjak meg a tavaszköszöntés módját. A horvátországi Rijekában minden évben nagyböjt előtt tartanak egy fantasztikus karnevált, ahol felvonulásokkal, farsangi mulatságokkal, bállal, koncertekkel, kiállításokkal és játékokkal szórakoztatják a vendégeket. Az eseményt 1982-ben alapították, és mostanra Horvátország legnagyobb karneváljává vált.
Tipp: A MÁV 2025-ben is elindítja közvetlen járatát a rijekai karneválra. A Rijeka Karnevál Expressz Budapestről indul és másnap reggel ér a tengerpartra. A vonatra háló- és fekvőhelyes kocsikat kapcsolnak, a menetdíj pedig a reggelit is magában foglalja az oda- és visszaúton.
Időjárás: Rijeka környékén már egész kellemes az időjárás februárban. Az átlagos napi hőmérséklet 10°C körül mozgott 1991 és 2020 között, az átlagos napi minimum pedig 3-4°C volt az időszakban. Az idei tél Horvátországban is enyhe, Rijekánál már 2024. januárjában is mértek 13-14°C-os nappali hőmérsékletet.
Velence – akár egy napra
Ugyanakkor ha már szó volt Mohácsról és Rijekáról, Velencét is kötelező megemlíteni a februári utazós ajánlóban. Az olasz város sokak kedvencének számít, de a karnevál idejére még varázslatosabb hellyé változik. Az esemény fénypontjának a Volo dell’Angelo (angyal repülése) felvonulást tartják, amikor egy angyal drótkötélpályán repül a Szent Márk tér felett.
A velencei karnevállal kapcsolatban gyakori tévhit, hogy a részvétel drága. Ebben persze van igazság, ugyanakkor rengeteg ingyenes programon lehet részt venni a városban a karnevál idején: kezdhetjük a sort a Piazza San Marco ingyenes bemutatóival és jelmezes felvonulásaitól, vannak továbbá különleges ingyenes vetítések és vezetett múzeumi túrák is.

Tipp: Rengeteg utazási iroda szervez egyetlen napos, buszos utazást Velencébe. Ha körbenézel, a különböző cégeknél akár 25-30 ezer forintos ajánlatokat is találhatsz. Ezzel a megoldással még olcsóbban jössz ki, és beszerzel pár bennfentes infót is egy esetleges következő utazásra.
Időjárás: A februári hangulat bár párját ritkító Velencében, a tél viszont még bőven tart a hónapban. Az átlaghőmérséklet 8°C és 1°C körül mozog februárban.
Barcelona – ahol elfelejtheted a hideget
Bár az igazán hideg tél valószínűleg elkerüli Európát, mégis egészen más egy olyan városban időzni, ahol eleve sokkal melegebb van és szinte mindig süt a nap. Barcelona pont egy ilyen város, ahová ráadásul könnyen és gyorsan eljuthatunk a fapados légitársaságok járataival.
Az egyedülálló építészeti stílussal rendelkező városban felfedezhetjük Antoni Gaudí építészetének legnagyobb alkotásait, többek között az egyedi díszítésű Casa Batllót, a világ egyik leghíresebb és talán legkülönlegesebb bazilikáját, a Sagrada Famíliát vagy a 17 hektáros Güell parkot.

Tipp: Bár februárban sokkal kevesebb a turista Barcelonában, a város első piacán, az 1840-ben megnyitott Boqueria-ban ilyenkor is nagy élet van. Ha itt járunk, feltétlen kóstoljuk meg a helyi ételkülönlegességeket. Aki pedig az éjszakai életbe is belekóstolna, az a város ütőerének tartott, éjjel-nappal nyüzsgő sétálóutcájában, a Las Ramblas-on válogathat a bárok közül. De persze gyönyörködhetünk a Földközi-tenger látványában akár a partól, vagy egy rövidebb hajóútról.
Időjárás: Az átlagos februári napi hőmérséklet 8°C és 15°C között mozog Barcelonában. A hónap elején általában kissé hűvösebb az időjárás, de február vége felé fokozatosan enyhébbé, kellemesebbé válik az idő, és ebben az országban forróbbnak érzed a bőrödön a napsütést.
Brno – városnézés egy életteli helyen
A tomboló nyári hőségben bizonyára sokkal nehezebb rávenni magunkat, hogy megnézzünk egy-egy várost. Ezért érdemes most ellátogatni Csehország második legnagyobb városába, ami vonattal mindössze négy órányi utazásra van.
Felfedezhetjük a város egyik ikonikus épületét, a középen kimagasló Szent Péter és Pál-katedrálist, amit a tízkoronás érmén is megtalálunk. Ide a mindig nyüzsgő belvároson keresztül juthatunk el, ahová éjszaka is nyugodtan visszatérhetünk és megkóstolhatjuk a kiváló cseh söröket. Nem véletlen ilyen nagy az élet itt, Brno ugyanis a kávézók és a különleges bárok városa is, amit a diákok is nagyon kedvelnek.
De ha már szóba kerültek az egyházi épületek, akkor említést érdemel a Szent Jakab-templom, ami nem csak a 92 méter magas tornyával tűnik ki, de a föld alatt megtaláljuk Párizs után Európa második legnagyobb osszáriumát. Egyes információk szerint a középkori csontházban több, mint 50 ezer ember maradványát láthatjuk, akik pestisben, kolerában és a háborúk alatt haltak meg.
A morva főváros tele van titkos föld alatti helyekkel. Ilyen a város egyik legrégebbi tere alatt végighúzódó járat, amit nemrég felújítottak és megnyitottak a nagyközönség előtt is. A ma is működő Zelný trh piaca alatt egy 40 perces vezetett túrán ismerhetjük meg a korabeli borospincét, az alkimisták műhelyét és a föld alatti börtönt
Tipp: Budapestről naponta több járat indul Morvaország központjába a Nyugati- és a Kelenföldi-pályaudvarról. Ezzel a megoldással nem csupán spórolhatsz, de környezetbarát opció mellett is teszed le a voksod. A menetidő vonattal mindössze 4 óráig tart, a nem retúrjegyek ára pedig 15-16 ezer forint körül mozog.
Időjárás: Brno környékén viszonylag hideg az időjárás februárban. A város hőmérséklete -2 °C és 3 °C között mozog a hónapban, így mindenképp vigyél magaddal meleg ruhát az útra.
Innsbruck – ha még hóra vágysz
Ha Magyarországon nem láthatunk sok havat, akkor érdemes a nyugati szomszédunknál próbálkozni a magas hegyek között. Tirol tartomány kétségtelenül egyik leggyönyörűbb városába, Innsbruckba akkor is érdemes elutazni, ha nem tudunk vagy nem szeretnénk síelni.
A hegyek közé zárt és az Inn folyó által kettévágott kisváros Ausztria igazi ékszerdoboza, ahol tényleg kiszakadhatunk az egyhangú hétköznapokból. Az itt közlekedő vonatokkal és a felvonók segítségével pillanatok alatt feljuthatunk a hegyekbe, ahonnan sílécet ragadva lecsúszhatunk a völgybe, vagy forró teát szürcsölve csodálhatjuk és élvezhetjük az elénk táruló panorámát.
Tipp: Persze ha itt vagyunk, nem szabad kihagyni az óvárosban található régi kereskedőházat.
Az 1496-ban épült kereskedőház azért különleges, mert a tetejét 2657 darab aranyozott rézcseréppel fedték be.
Az óvárosban már csak azért is érdemes végigsétálni, mert a 800 éves történelmi házak és a róluk kinyúló kovácsoltvas cégérek egészen egyedi hangulatot árasztanak.
A város történelmét részletesebben is megismerhetjük, ha ellátogatunk az Ambras palotába vagy a Szent Jakab-székesegyházba.
Időjárás: Innsbruck és környékén a február még bőven téli hónapnak számít, a nappali hőmérséklet 1°C körül alakul, míg este akár -9°C-ig is hűlhet a levegő.
Kairó – ha nem bírsz várni nyárig
Aki valóban látni szeretné Egyiptomot, és nem csupán egy luxushotelben fürdőzéssel töltené az idejét, annak mindenki azt fogja tanácsolni, hogy október és április között keresse fel a piramisok országát. Nyáron kis túlzással elviselhetetlen az időjárás, júniustól augusztusig nem ritka a 40 fok feletti hőmérséklet. Viszont februárban a nyári-tavaszi ruhatárral utazhatunk, elég egy könnyű kabátot csomagolni estére.
Az ország tele van elképesztő építészeti emlékekkel, lenyűgöző partszakaszokkal, a sivatag döbbenetes élmény, a növény- és állatvilág csodálatos. De a mi kedvencünk Kairó, és azon belül is az ősi városrész, a régi épületekkel teli iszlám Kairó. A szűk utcákon zsibongó tömeg körül egyedülállóan sok nevezetesség található. A Khan el-Khalili bazár kihagyhatatlan, ez a Közel-Kelet egyik leghíresebb piaca, amely immár több mint 600 éve működik.

Tipp: Kairóban közvetlen járattal repülhetünk Budapestről. A tömegközlekedés kaotikus, érdemes taxival megtenni a hosszabb távokat városon belül. Csapvizet sehol ne fogyasszunk, az alkoholfogyasztás csak bizonyos helyeken engedélyezett, és nemcsak ruházatunkra, hanem viselkedésünkre is figyeljünk oda. Csókolozni például Egyiptomban nyilvános helyen nem szokás.
Időjárás: Februárban Egyiptomban kifejezetten kellemes az idő, az átlagos napi maximum hőmérséklet 25°C, az átlagos napi minimum pedig 13°C fok körül alakul.