Brutális üveghíd épül a Gellért-hegyen - rá sem ismersz majd a Citadellára a felújítás után
A Citadella felújítása a végéhez közeledik, és már az utolsó munkálatok zajlanak – írja a VG. A ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Market Építő Zrt. végzi a munkálatokat a Citadella Vagyonkezelő Nkft. megbízásából.

A projekt részeként több mint 10 ezer cserjét, 100 ezer évelőt és félmillió hagymás növényt ültetnek, emellett 128 nagyméretű fa is helyet kap a területen.
Egy különleges építészeti megoldású kiállítótér is készül, amely a Gellért-hegy tetejét fővárosunk egyik impozáns találkozóhelyévé varázsolja majd az ígéretek szerint.
14 méter fesztávolságú elemekből épül az üveghíd
A magyarság szabadságküzdelmeit bemutató új kiállítótér fogadóépületének izgalmas üvegszerkezeteinek létrehozása rendhagyó kivitelezői feladat – írja a Magyar Építők. Az aulában különleges üveghíd és szintén üveg látványlift épül. A ZÁÉV projektvezetője elmondta, hatvan nap alatt nyolc darab egyenként 14 méter fesztávolságú ragasztott üveggerendát építettek be. Ezenkívül 14 darab elemenként 11,2×2,4 méteres üvegfalat emeltek a helyére. A födém kialakítása is igazodik a tér többi megoldásához, a fogadótér lezárásához hét, egyenként 14,2×2,4 méteres üveg elemet építettek be. Az északi és déli szárnyépületekben a szerkezeti átalakítások után, javában tartanak a belső restaurálások, amelyet tavasszal a burkolási és festési munkák követnek majd.
A szobor is megújul
A nagyszabású projekt részeként a Citadella és a Szabadság-szobor átfogó megújítása is folyamatban van. Ezzel a cél, hogy a Duna-part látképe – amely az UNESCO világörökségi listájára is felkerült – méltó legyen ehhez a kitüntető címhez. A Citadellánál 2020-ban elkezdett átépítés már most látványos eredményeket hozott.
Az 1854-re felépült erőd állaga az elhanyagoltság és a korábbi szakszerűtlen beavatkozások miatt az utóbbi évtizedekben romlásnak indult.
A 170 éves fellegvár régészeti feltárásokkal 2020-ban elkezdett újjászületési projektjében az első feladat az erődfalak és a rondella, azaz a nyugati ágyútorony épületében a falazatok és a födémek feltárása volt. Közben pedig elkezdődött a külső falak rekonstrukciós munkálata és a belső udvar felújítása is.
Még nincs vége
A munkálatok még nem fejeződtek be teljesen, a közművek kialakítása, a vezetékhálózatok kiépítése és a sétány teljes megújítása továbbra is zajlik. A közművesítési munkák 14 ezer köbméter szikla és föld megmozgatásával járnak, miközben 700 méter egyedi acélkorlát is készül.
A Szabadság-szobor is felújításon esik át: a restaurálás során megtisztították a szobrot, a sérüléseket kijavították, és a fém csavarkapcsolatokat is cserélték. A Citadella és a rondellában elhelyezkedő kiállítótér várhatóan 2026-ra készül el.