Zoltán bemutatott a rendőröknek, ezért hetekre bezárták a pszichiátriára és begyógyszerezték

Startlap - Startlap
A bíróság másodfokon kimondta, hogy nem volt helyes az intézkedés, a rendőrség mégis úgy véli, helyesen jártak el.

Zoltán három héten keresztül feküdt a Szent János Kórház pszichiátriai osztályán kényszergyógykezelés alatt, miután középső újját felmutatta a rendőröknek – írja az ATV. Elsőfokon még a rendőröknek adtak igazat, majd másodfokon kimondták, hogy nem megfelelően jártak el, és az alapvető jogok biztosa is szót emelt az ügyben. A rendőrség mégis azt mondja, nem hibáztak az intézkedés során.

“Nem volt túl bölcs dolog” beinteni nekik

Zoltán 2016 ban egy fesztiválra sétált Budapest II. kerületében, amikor meglátott egy rendőrautót, és bemutatott az egyenruhásoknak. Erre ma már ő is azt mondja, hogy “nem volt túl bölcs dolog”. Elmondásai szerint a rendőrök kiszálltak, ő megijedt és futni kezdett, de utolérték, a földre terítették és megbilincselték. Majd előállították, és hiába tiltakozott, mentőt hívtak hozzá, amely a budai elmeosztályra szállította őt. Itt közel három hétig benntartották és kényszergyógykezelésnek vetették alá, pedig a férfi állítása szerint semmilyen orvosi vizsgálat nem volt.

Másodfok: nem megfelelően zajlott az intézkedés

A II. kerületi Rendőrkapitányság szerint az eset nem egészen így történt, ugyanis Zoltán zavartan viselkedett.

Három szabálysértés miatt tette feljelentést: közbiztonságra különösen veszélyes eszköz (zsebkés) birtoklása, személyazonosság igazolásával kapcsolatos kötelességek megszegése, valamint a férfi engedetlen viselkedése az előállítás közben.

A bíróság elsőfokon arra jutott, hogy a sürgősségi gyógykezelésre történő beszállítás indokolt volt, hiszen Zoltán közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsított zavart viselkedésével. De a Fővárosi Törvényszék másodfokon már azt állapította meg, hogy elsőfokon nem elég alaposan tárták fel a tényállást, továbbá a szakértői vélemény nem támasztja alá a veszélyeztető magatartás fennállását.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala is úgy véli, hogy indokolatlan volt az intézkedés

A férfi az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához fordult, ahol a következőket állapították meg: a rendőri intézkedés indokolatlan volt, viszont mivel a rendőri intézkedésnek mindenki köteles magát alávetni, ezért Zoltánnak igazolnia kellett volna magát, és csak ezután kellett volna élnie panasszal.

Rendőrség: minden rendben zajlott

Zoltán a Független Rendőri Panasztestülethez fordult, de mivel ők is és a II. kerületi Rendőrkapitányság vezetője is megfelelőnek találta az ügy során a rendőrök fellépését, ezért a kérdés Bucsek Gábor budapesti rendőrfőkapitányhoz került, aki új eljárás lefolytatására utasította az elsőfokú hatóságot.

Ennek végeztével újra megállapították, hogy a rendőrség részéről semmi kifogásolható nem történt.

Bucsek Gábor 2010 és 2011 között a II. kerületi kapitányságot irányította, de az ORFK elutasította Zoltán azon kérelmét, hogy elfogultság miatt zárják ki a kapitányt a másodfokú határozat elbírálásából.

Ez is érdekelhet

képcím

Újabb osztályok nem tudnak fogadni a Szent János kórházban

képcím

Nem kerül börtönbe az újbudai rendőrgyilkos

képcím

A DK olyan üzeneteket küldött szét, miszerint a Fidesz...