Orbán szerint jövőre akár 5 százalékra is csökkenhet az infláció

Startlap - Startlap
2024-re nézve reális célkitűzés, hogy a gazdasági növekedés meginduljon - mondta a miniszterelnök szerdán a TV2 Tények című műsorának adott interjúban.

A kormányfő kifejtette, korábban azt gondolta, merész célkitűzés lesz, ha év végéig 10 százalék alá tudják vinni az infláció. Hozzátette, most nem zárja ki, hogy december végén 7 százalék körül lesz az infláció. Hangsúlyozta, a következő évre 6 százalékos inflációval tervezték a költségvetést, de ma az tűnik valószínűbbnek, hogy ez kevesebb lesz, akár 5 százalék is lehet.

“Úgy érzem, hogy jó pályán vagyunk” – jelentette ki Orbán Viktor. 2024-re nézve reális célkitűzés, hogy a gazdasági növekedés meginduljon – emelte ki. Úgy fogalmazott: ez azt jelenti, hogy 2023-ban azért harcoltunk, hogy ne legyen rosszabb, 2024-ben azért tudunk dolgozni, hogy jobb legyen.

Orbán Ukrajna EU-s csatlakozását továbbra sem helyesli

A kormányfő megerősítette: nem támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Az EU nem csinált még olyat, hogy egy háborúban álló országgal kezd csatlakozási tárgyalásokat – mutatott rá.

Szerinte ugyanis olyan kérdések merülnek fel: mekkora államról van szó vagy Ukrajna azon részét is felveszik-e, amelyet megszálltak az oroszok. Orbán Viktor azt mondta, mivel Ukrajna nagy ország, uniós felvételének a hatásait “mérnöki pontossággal” ki kell számítani.

Még fel sem vették Ukrajnát, de a közép-európai gazdák már bajban vannak; a mezőgazdaságot az ukrán csatlakozás agyonvághatja – tette hozzá.

Ugyancsak problémaként említette, hogy a fuvarozók – nemcsak a magyarok, hanem a lengyelek és a szlovákok is – bajba kerültek, mert megengedték, hogy az ukránok belépjenek az uniós piacra.

A miniszterelnök szerint a költségvetésen kívül kell megoldani Ukrajna támogatását

Kitért arra, hogy “bonyolult és nehéz kérdés” Ukrajna uniós pénzügyi támogatása, szerinte ugyanis ma még nem tudni, honnan lesz meg az erre fordítandó 50 milliárd euró.
Ha arról van szó, hogy – mint a mai tervek szerint – a költségvetésből akarják odaadni, az azt jelenti, hogy a többi ország számára megalkotott költségvetésből hiányozni fog, azaz “odaadjuk a magyarok pénzét is” – hívta fel a figyelmet.

Leszögezte: ehhez nem akar hozzájárulni Magyarország, ezért tárgyalni kell arról, hogy mekkora összeget, milyen hosszú időre, milyen forrásokból és milyen technikával biztosítanak Ukrajnának.

A magyar álláspont az, hogy a költségvetésen kívül oldják meg ezt a kérdést, és ne keverjék össze a költségvetéssel, mert akkor a végén a tagok, köztük Magyarország is, kárvallottjai lesznek annak, hogy Ukrajnát megsegítették – mutatott rá.

Három baj gyötri Európát Orbán Viktor szerint

Arra a kérdésre, hogy mire lehet számítani a következő, jövő év februárjában esedékes uniós csúcstalálkozón, Orbán Viktor úgy felelt: az égzengés és mennydörgés mellett “kénköves villámokra

Kiemelte azt is, hogy három baj gyötri Európát és Magyarországot: az orosz-ukrán háború, az izraeli terrorcselekmények miatti növekvő terrorfenyegetettség és a délről érkező migrációs nyomás növekedése.

“Észnél kell lennünk a következő évben is” – fogalmazott Orbán Viktor.

Ez is érdekelhet

képcím

Orbán: Reszkethetnek az irodisták, a jogászok

képcím

Orbán megszólalt Magyarról, akit a baloldal belügyének tart

képcím

Orbán a gazdákkal kampányol: "Én volnék Magyarország első...