Megvan az első magyar érem az atlétikai világbajnokságon

Startlap - Startlap
Egy negyedik és egy tízedik helyet is szereztek a magyarok, Orbán Viktor is a helyszínen volt.

A kalapácsvető Halász Bence bronzérmet nyert a budapesti atlétikai világbajnokságon vasárnap – írja az MTI. Az utolsó dobása előtt eldőlt, hogy Halász dobogón végez a hazai rendezésű világbajnokságon, de azért még maradt egy kísérlete a javításra. Nekidurálta magát, azonban rövid és érvénytelen dobást produkált, így végül bronzérmet nyert, megszerezve a magyarok első érmét. A szombathelyi dobó másodszor állhatott fel vb-n dobogóra, 2019-ben, Dohában szintén harmadik lett.

A számot nagy meglepetésre a 21 éves kanadai Ethan Katzberg nyerte (81,25 m) a lengyel Wojciech Nowicki (81,02) előtt. Halász Bence 80,82 méteres idei legjobbjával lett harmadik.

Krizsán Xénia 4. lett hétpróbában, Nemes Rita 10.

Egészen nagyszerű 800-as futással Krizsán Xénia három helyet lépett előre a női hétpróbázók között és a negyedik helyen végzett, míg Nemes Rita a tizedik helyen fejezte be a kétnapos viadalt a budapesti atlétikai világbajnokság vasárnapi versenynapján. Az MTK magyar csúcstartó klasszisa idén még egyetlen hétpróbát sem teljesített, de a vb-n szinte minden számban remekelt. A 800 méteren erejét remekül beosztotta és 2:08.93 perccel ért célba, amiért 980 pont járt. Így végül 6479 pontos teljesítménnyel fejezte be a viadalt, ami csak egyetlen ponttal van az olimpiai kvalifikációs szint alatt. Összetettben 22 ponttal maradt le a dobogóról.

Nemes Rita és Krizsán Xénia a női hétpróba 800 méteres síkfutás száma után a budapesti atlétikai világbajnokságon.
Nemes Rita és Krizsán Xénia a női hétpróba 800 méteres síkfutás száma után a budapesti atlétikai világbajnokságon a Nemzeti Atlétikai Központban 2023. augusztus 20-án. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Klubtársa, a karrierje első felnőtt világbajnokságán szereplő Nemes Rita szintén kiválóan szerepelt, 800-on futamát 2:10.65 perccel megnyerte, amivel 955 pontot gyűjtött és egyéni csúcsot jelentő 6232 ponttal végzett a tizedik pozícióban.

A hétpróbát az 2019-es dohai győztes, a brit Katarina Johnson-Thompson nyerte meg 6740 ponttal, 20 ponttal megelőzve az amerikai Anna Hallt. A bronzérem a holland Anouk Vetteré (6501) lett.

Orbán Viktor is a helyszínen volt

Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap este a Nemzeti Atlétikai Központban fogadta a nemzeti ünnepünk illetve az atlétikai világbajnokság alkalmából Budapestre érkezett magas rangú külföldi vendégeket – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A világ minden tájáról meghívott állami vezetők, politikusok és kiemelkedő üzletemberek a kormányfő társaságában tekintették meg a stadionban zajló versenyszámokat.

Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Atlétikai Központban-
Orbán Viktor miniszterelnök a Nemzeti Atlétikai Központban. Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Történelmi siker a magyar sprintereknél

Jól szerepeltek futóink is, noha náluk még csak a továbbjutás volt a cél. A történelmi sikert elérő, a magyar atlétika első 100 méteres síkfutónőjeként világbajnokságon rajthoz álló, sőt, ott rögvest elődöntőbe jutó Takács Boglárka a 3. versenynapon, hétfőn 20:35-kor fut majd a döntőbe jutásért. Takács tartja egyébiránt az országos csúcsot 11.14-gyel, ettől most mindössze négy századdal maradt el. A 400 méteres síkfutásban elképesztő országos csúccsal szintén elődöntőbe jutó Molnár Attila a 4. versenynapon, kedden, 21 órától fut majd a fináléért.

Szeles Bálint 110 gáton 8. helyen ért célba a futamában. A 13:58-as egyéni csúccsal rendelkező magyar atléta az első előfutamban 6. pályán futott. Selejtezőhöz képest különösen nehéz előfutamba került, az első négyben, vagy a további négy legjobb idő között kellett volna lennie a továbbjutáshoz, azonban 8. helyen ért célba.

Bánóczy Árpád hatalmas 400 gátas egyéni csúcsa is kevésnek bizonyult a továbbjutáshoz. 50,79-es, az idei országos bajnokságon elért egyéni legjobb idejével Bánóczy a 7-es pályán futott, és végül egy szingapúrit megelőzve a 8. helyen futott át a célvonalon. Ideje 50:31, óriási egyéni csúcs és ez elismerésre méltó.

Vasárnap megkezdődtek a férfi magasugrók selejtezői is. Az idei magyar bajnok Török Gergely, aki két hete az egyetemi világjátékokon 2,20 méterrel bronzérmet szerzett, a 2,14 méteres magasságon mutatkozott be. Ezt elsőre vitte, a 2,18 méteren azonban háromszor is rontott, így búcsúznia kellett a küzdelemtől.

Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor