Megszavazta az Európai Parlament a Sargentini-jelentést

Startlap - Startlap
Eldőlt a magyarország helyzetéről készült jelentés sorsa az Európai Parlamentben.

Szerda délután elfogadta az Európai Parlament a Sargentini-jelentést, amely a Magyarországgal szemben az uniós alapértékek megsértése miatt folyó eljárás része. Az EP-képviselők kétharmadának szavazatára volt szükség a „hetes cikkely szerinti eljárásként” is ismert folyamat továbbléptetésére, a strasbourgi plenáris ülésen a képviselők közül 448-an szavaztak igennel, így meglett az abszolút többség.

Az indítvány elfogadása nem jár közvetlenül Magyarország megbüntetésével, a hivatalos eljárás ugyanis hosszú bürokratikus folyamat – a következő lépés az, hogy az Európai Tanács meghallgatja a magyar kormányt, ajánlásokat tesz, később pedig megállapítja, hogy fennáll-e a veszélye annak, hogy hazánk súlyosan megsérti az Európai Unióról szóló szerződésbe foglalt értékeket. Még ezután is több lépés vezet ahhoz, hogy elvegyék hazánk szavazati jogát az EU-tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanácsban.

Mi történt pontosan?

Az EP képviselői tavaly májusban szavazták meg, hogy a belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottság (LIBE) készítse el jelentését a magyarországi jogállamiságról. Akkor 393 igen, 221 nem szavazattal, 64 tartózkodás mellett fogadták el az indítványt.

A jelentés felelőse, a holland zöldpárti Judith Sargentini lett, aki ezután elkezdett vizsgálódni. Az Európai Parlament honlapján magyarul is megtalálható dokumentum egy oldalon keresztül sorolja azokat a szervezeteket, melyeknek kikérték a véleményét. A listán civilek, szerkesztőségek, a CEU, több minisztérium, sőt a brüsszeli magyar állandó képviselet is szerepel. Sargentini egy múlt csütörtökön azt is elmondta, hogy rengeteg olyan módosítót vett bele a végső szövegbe, amelyet a Fidesz kért.

A 68 oldalas Sargentini-jelentés lényege egy mondatban összefoglalva a következő: fennáll a veszélye, hogy Magyarország súlyosan megsérti az Európai Unió alapvetői értékeit. Márpedig a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása az Unióhoz való csatlakozás előfeltétele.

Kedd délelőtt még szinte megjósolhatatlan volt, mi lesz az eredmény, 7 perces beszédében Orbán keményen bírálta a jelentést, és az egész Európai Parlamentet, amely szerinte nem a kormányt, hanem a magyar embereket akarja megbüntetni.

Lehetséges következmények

Az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke értelmében az Európa Tanács különleges eljárás keretében állapíthatja meg, hogy egy már csatlakozott tagállam részéről fennáll-e ezen értékek súlyos sérelmének egyértelmű veszélye. Ha igen, akkor a Tanács a határozatban előírna intézkedéseket Magyarország számára, amelyek végrehajtását ellenőrizné. Ha az ellenőrzés során arra a megállapításra jutna, hogy Magyarország nem tett azoknak eleget, akkor végső soron megvonhatják hazánk szavazati jogát az Európai Tanácsban, az unió fő döntéshozó testületében.

Ehhez az összes tagállam egyöntetű támogatására van szükség, amit az elemzők szinte kizártnak tartanak.

A devizapiac azonnal reagált szavazásra: az eredmény kihirdetése előtt 324,8 forinton forgott az euró, ezt követően egyetlen ugrással fél százalékot gyengült a forint, így az euró ára 326 forint fölé ugrott.

Ez is érdekelhet

képcím

Orbán megjelent Makón, és elismerően beszélt a volt szocialista...

képcím

Orbán és Rogán is reagált Magyar Péter kijelentéseire

képcím

Magyar Péter először üzent Orbán Viktornak