Még nincs ellenőrzés alatt az új vírustörzs - sorra szigetelődnek el Európában a britektől

Startlap - Startlap
Olyan gyorsan terjed az új koronavírustörzs, hogy azonnal szigorítani kellett Angliában.

Matt Hancock brit egészségügyi miniszter szerint még nem sikerült ellenőrzés alá vonni az eddigieknél sokkal fertőzőképesebb, nemrégiben azonosított új koronavírustörzset, ezért volt szükség a vasárnaptól azonnali hatállyal életbe léptetett jelentős szigorításokra Londonban és a környező angliai országrészekben.

Hancock a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában elmondta: a kormány péntek délután kapott hivatalos tájékoztatást arról, hogy az új koronavírus-változat milyen gyorsan terjed, és ezt követte a szombati bejelentés arról, hogy Londonban és Délkelet-Anglia több más térségében az eddigi háromfokozatú járványkészültségi rendszert kiegészíti egy még szigorúbb, negyedik fokozat. Ez vasárnap nulla órától ezeken a területeken érvénybe is lépett.

A friss kimutatások szerint Londonban a koronavírus-fertőződések 60 százalékát az új vírustörzs okozza.

A kutatások azt mutatják, hogy az új variáns fertőzőképessége akár 70 százalékkal is meghaladhatja a korábban azonosított változatokét.

A tudományos elemzések azt is feltárták, hogy az új koronavírus-törzs 0,4-gyel vagy ennél nagyobb mértékben emelheti a járvány terjedési ütemét mérő R reprodukciós mutatót – mondta a brit kormányfő. Ez a mérőszám máris jelentősen emelkedett az elmúlt héten.

A londoni Carnaby Street 2020.12.20-án (Niklas HALLE’N / AFP)

Fokozták a szigort

Az új koronavírustörzs azonosítást követően az eddigi legmagasabb járványkészültségi fokozatnál is szigorúbb korlátozások léptek életbe vasárnaptól Londonban és Délkelet-Angliában.

Ezek alapján az itt élőknek otthonról kell dolgozniuk, csak korlátozott számú indokkal hagyhatják el lakóhelyüket, például akkor, ha az otthoni munkavégzés nem megoldható számukra, és munkahelyükre kell utazniuk.

A negyedik készültségi fokozat hatálya alá tartozó területek lakói csak kivételes indokokkal utazhatnak külföldre, nem hagyhatják el az e készenléti szint hatálya alá tartozó térségeket, és ezekre a területekre az alacsonyabb készültségi szintű országrészekből sem lehet beutazni.

Az érintett térségekben vasárnaptól bezárnak a nem alapvető árucikkeket forgalmazó boltok, a zárt térben működő edzőtermek és a szabadidőközpontok, valamint az olyan személyi szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások, mint a fodrászatok és a szépségszalonok.

A karácsonyi enyhítéseket visszavonták

A kormány emellett törölte a karácsonyi időszakra eddig tervezett enyhítéseket a negyedik készenléti fokozatba sorolt területeken. Így az ezekben a térségekben élők karácsonykor sem tarthatnak összejöveteleket olyanokkal, akikkel nem laknak egy fedél alatt, és az alacsonyabb készültségi szintű országrészekben is csak egyetlen napon, december 25-én találkozhatnak egymással legfeljebb három különböző háztartás lakói.

Az eredeti tervek szerint erre december 23-tól öt napon át az egész országban lehetőség lett volna.

Paul ELLIS / AFP

Reális remény

Boris Johnson brit miniszterelnök és Sir Patrick Vallance professzor, a brit kormány tudományos főtanácsadója egyaránt hangsúlyozta a Downing Streeten tartott szombati sajtóértekezleten, hogy egyetlen vizsgálati adat sem utal olyan változásokra, amelyek az Angliában e hét elején azonosított, de már más országokban is észlelt új koronavírus-mutációt a korábbi változatoknál súlyosabb megbetegedések előidézésére tennék alkalmassá, és semmi nem utal arra sem, hogy az eddig kifejlesztett védőoltások kevésbé lennének hatékonyak az új törzzsel szemben.

Boris Johnson hangsúlyozta ugyanakkor: a koronavírus-oltás tömeges alkalmazása most már naponta erősödő reális reményt nyújt arra, hogy sikerül megszabadulni a vírustól.

Elmondta: a nagy-britanniai oltási kampány múlt heti kezdete óta már 350 ezer embert oltottak be országszerte.

“Olyan biztos, hogy legyőzzük a vírust, és visszatérünk korábbi életünkhöz, mint az, hogy holnap felkel a nap” – fogalmazott szombat esti sajtótájékoztatóján a brit miniszterelnök.
Johnson közölte, hogy a most elrendelt intézkedéseket december 30-án felülvizsgálják.

Elszigetelődnek

Hollandia után Belgium is betiltotta a beutazást Nagy-Britanniából, miután az országban megjelent a koronavírus egy minden korábbinál fertőzőbb törzse, írja a 24.hu a BBC-re hivatkozva. A két Benelux-állam egyaránt felfüggesztette a repülőjáratok fogadását a britektől, de Belgiumba már vonattal sem lehet a szigetországból utazni.

A lap cikke szerint Németország is hasonló lépéseket fontolgat.

(MTI)

Ez is érdekelhet

képcím

Nagy-Britannia: Szigorodik a bevándorlás és a munkavállalás

képcím

Nagyon erős járványt várnak a következő hetekre a háziorvosok

képcím

Súlyos incidens történt Nottinghamben