Koós János nem kaphat művészjáradékot - Beolvasott a politikusoknak

Startlap - Startlap
Nagy Feró is epésen reagált az új törvénytervezetre.

Most Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter benyújtott egy törvényjavaslatot a parlamenthez, amely bevezetné a művészjáradékot a 65 éven felüli, kiemelkedő életpályát befutó művészek számára – írja a Blikk.

A művészjáradékkal a mindenkori minimumnyugdíj (jelenleg 28,5 ezer forint) 4,25-szörösét kapják meg az érintettek, vagyis havonta 121 ezer forintot kapnának pluszban. A juttatás nem jár automatikusan, a Magyar Művészeti Akadémia titkárságán kell igényelni, viszont életük végéig jár az érintetteknek az apanázs.

A járadékot az a művész kérheti, aki

a) Kossuth-díjban, a Magyarország Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Népköztársaság Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Népköztársaság Érdemes Művésze, a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja, a Magyarország Babérkoszorúja és a Népművészet Mestere díjak valamelyikében,
b) a Népművészet Ifjú Mestere és a Táncsics Mihály-díj kivételével a kultúráért felelős miniszter feladatkörében adományozható
ba) művészeti díjban – a Balassa Péter-díjat beleértve –,
bb) művészet-igazgatási területen végzett vagy művészetelméleti tevékenységre tekintettel adományozott művészet- és közművelődés-igazgatási, művészetelméleti és közművelődéselméleti díjban,
c) Ybl Miklós-díjban, természetes személy részére adományozott Pro Architectura díjban, vagy
d) a közgyűlés által adományozott, a Magyar Művészeti Akadémia Életműdíja, a Magyar Művészeti Akadémia Nagydíja, a Magyar Művészeti Akadémia Művészeti Írói Díja, és a Magyar Művészeti Akadémia Kováts Flórián Emlékérme díjak valamelyikében részesült.

Balog Zoltán azt is pontosan megjelölte, ki nem kaphat művészjáradékot, ami visszamenőleg nem állapítható meg:

a) a Nemzet Színésze cím viselésére jogosult személy,

b) a Nemzet Művésze díjban részesített személy,

c) a Magyar Állami Operaház Mesterművésze címben részesített személy,

d) a Magyar Mozgókép Mestere cím birtokosa,

e) az akadémikus,

f) a kultúráért felelős miniszter által adományozott művészeti életpálya elismerésre tekintettel a művészjáradék kérelmezése időpontjában járadékban részesülő személy [az a)-f) pontban meghatározottak a továbbiakban együtt: a művészjáradék megállapítását kizáró elismerés], valamint

g) aki a művészjáradék megállapítását megalapozó elismerésről lemondott, vagy akitől a művészjáradék megállapítását megalapozó elismerést visszavonták.

Aki több művészeti elismerésben, vagy több alkalommal azonos elismerésben részesült, csak az egyik elismerése alapján részesülhet művészjáradékban.

A fenti kizáró tényezők alapján több jelentős művész sem kaphat majd járadékot. Így például Koós János 67 000, Zalatnay Sarolta 56 000, Nagy Feró 42 000, Szilágyi István 104 000 forintos nyugdíjjal kénytelen megelégedni.

A Blikk megkérdezte Koós Jánost, mit szól az őt negatívan érintő törvényjavaslathoz. „Teljesen ismeretlen művész vagyok, aki olyan népszerűtlen dalokat énekelt, mint a Kislány a zongoránál – kesergett Koós János, amikor megtudta a laptól, hogy hiába vezetnék be a művészjáradékot, neki valószínűleg nem fog járni. – Hogy milyen művész vagyok, azt nem a politikusok mondják meg, hanem a nép. Ha énekelek, akkor telt ház van, és felállva tapsolnak az emberek” – tette hozzá Koós.

Nagy Feró szintén a Blikktől hallott először a művészjáradékról. „121 ezer forint? Ez háromszor annyi, mint a nyugdíjam. De ha jogosult lennék is, nem igényelném, nem szoktam sorba állni” – mondta a Beatrice frontembere, aki a mai napig is dolgozik, ezért bevallása szerint nem szorul rá a művészjáradékra.

 

Forrás: Blikk

Fotó: MTI/Zih Zsolt

Ez is érdekelhet

képcím

Történelmet írt a spanyolok szupertehetsége az Eb-n

képcím

Durva szavakkal illette Karsai Dánielt a megafonos -A hét hírei...

képcím

Hány éves korban adunk a gyereknek telefont?