Gazdaggá tették a hajléktalant, aki szembeszállt a késelővel

Startlap - Startlap
Több mint százezer dollárt gyűjtöttek a melbourne-i merénylővel szembeszálló hajléktalannak.

Alig két nap leforgása alatt több mint százezer dollár gyűlt össze Ausztráliában közadakozásból annak a hajléktalan férfinak a megsegítésére, aki példás bátorságról téve tanúbizonyságot, a rendőrök segítségére sietett, amikor pénteken megpróbálták ártalmatlanítani a melbourne-i késes terrortámadás elkövetőjét – közölték hétfőn ausztrál lapok internetes oldalaikon.

A merénylet pénteken történt az ausztrál nagyváros szívében. Egy 30 éves szomáliai születésű férfi, Hassan Khalif Shire Ali egy bevásárlóközpontnak irányította a gázpalackokkal megrakott platós terepjáróját, majd felgyújtotta a gépkocsit. Feltehetően robbantani akart, de nem sikerült, ezért kiszállt a kocsiból és több embert megkéselt, mielőtt a rendőrök lelőtték. Egy járókelő belehalt sebesüléseibe.

A támadás idején egy 46 éves hajléktalan férfi, Michael Rogers a két intézkedő rendőr segítségére sietett: elkapott egy bevásárlókocsit, és kétszer is nekilökte a késsel hadonászó nagydarab fekete férfinak. Rogers elesett, majd felállt, és ismét a támadó után iramodott, aki ekkor már az utca túloldalán hadakozott a rendőrökkel, majd megint nekilökte a bevásárlókocsit.

Shane Patton, Victoria állam helyettes rendőrkapitány szerint Rogers kétségtelenül bátran viselkedett, és a rendőrség nagyra értékeli a segítségét.

Egy park padján találtak rá

Az esetről készült felvételek bejárták az ausztrál médiát, a közösségi és a videomegosztó portálokat, az emberek pedig kutatni kezdtek az ismeretlen hajléktalan férfi után, aki mit sem sejtett arról, hogy a figyelem középpontjába került. Végül a The Sunday Herald Sun című lap újságírói találtak rá egy melbourne-i park padján.

A merénylet másnapján, szombaton egy hajléktalanok megsegítésével foglalkozó nonprofit szervezet közadakozást indított Rogersnak, akit időközben Trolleymannak nevezett el a média, a bevásárlókocsi angol megfelelőjéből (trolley) kreálva a becenevet. Két nap sem telt el, és helyi idő szerint hétfő reggelre több mint 110 ezer ausztrál dollár (csaknem 23 millió forint) gyűlt össze Rogers megsegítésére.

Az Iszlám Állam hatására cselekedett

A melbourne-i támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezett jelentkezett, azt állítva, hogy egyik harcosa hajtotta végre a “gázolásos és késeléses bevetést a koalíció célpontjai és polgárai elleni támadásokra szólító felhívásra”. A hatóságok szerint az elkövető nem állt közvetlen kapcsolatban a terrorszervezettel, de az IÁ propagandájának hatására radikalizálódott. Kiderült, hogy a férfi ausztrál útlevelét 2015-ben bevonták, mert a hírszerzés tudomást szerzett arról, hogy Szíriába akart utazni. Ennek ellenére nem tartották számon nemzetbiztonsági kockázatként. A férfi testvérét egy terrorellenes rajtaütés során őrizetbe vették, mert a gyanú szerint pokolgépes merényletre készült Melbourne-ben tavaly szilveszterkor. Ő jelenleg is előzetes letartóztatásban van.

A melbourne-i támadó rokonai azt állították, hogy a férfi a merénylet előtt mentális zavarokkal küszködött, de a rendőrség szerint erről nincs hivatalos orvosi papír. Scott Morrison miniszterelnök hétfőn kijelentette, hogy Shire Ali terrorista volt, és a mentális zavarra való hivatkozás mentegetőzés csupán.

Az ausztrál hírszerző szolgálatok több mint 400 terroristagyanús embert tartank megfigyelés alatt, és 14 merényletet hiúsította meg az elmúlt négy évben.

 

(MTI)

Ez is érdekelhet

képcím

Csoportelsőként negyeddöntős a női vízilabda-válogatott

képcím

Nyilvános a titkosszolgálati jelentés a migráció és a...

képcím

Palesztinpárti tüntetéseket terveztek Budapestre – Orbán...