93 év után bezár az egyetlen magyar műtrágyagyár

Startlap - Startlap
Befejezte a termelést Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata, a Nitrogénművek. A cég nem vállalja az adóterhek miatt veszteségessé váló gyártást.

Bige László elnök-vezérigazgató, a vállalat tulajdonosa az Agrárszektornak elmondta, azért kényszerült a gyárbezárásra, mert a júliusban megjelent, a széndioxid-kvóta kiosztására és eladására is adóterhet előíró rendelet olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben lehetetlen a többletköltség érvényesítése az árakban. Az így veszteségessé váló gyártást pedig a cég nem vállalja.

A Nitrogénművek november 6-án állt le határozatlan időre, és a tulajdonos nem tervezi az újraindulást.

Az Agrárszektor közzétette azt a szeptember elején kelt levelet is, amelyet a cég tulajdonosa Lantos Csaba energiaügyi és Nagy István agrárminiszternek írt azért, hogy felhívja a figyelmet a júliusi kormányrendelet nyomán kialakult “rendkívüli helyzetre” és hogy felkérje a kormányt a rendelet finomítására.

Bige a levélben a szóban forgó kormányrendeletre, és az abból fakadó költségnövekedésre hivatkozik – ez utóbbi a cég számításai szerint meghaladja a 20 ezer forintot a műtrágya tonnájára vetítve. Bige László álláspontja szerint ez kigazdálkodhatatlan, hiszen így a műtrágya eladhatatlanná válna. A helyzet miatt a tulajdonos kilátásba helyezi azt is, hogy a gyár szeptember 30-án leáll. Ez valójában később, november 6-án történt meg.

“A csoportos létszámleépítés bejelentése 2023. október 1., ami a Nitrogénművek Zrt-nél közvetlen 465 főt érint és a hozzátartozó cégeknél, cégcsoport szinten még nagyságrendileg 500 alkalmazottól kell azonnal megválni. (…) Az azonnali leállás azért elengedhetetlen, mert ma minden tonna műtrágyán, amit gyártunk, 40 euró veszteség keletkezik. (…) Ezzel a plusz költséggel a műtrágya eladhatatlanná válik. A műtrágyán keletkező fedezet 10 évből 9-ben nem teszi lehetővé ezen adó megfizetését” – áll a levélben.

A tulajdonos egy másik fontos okot is megnevezett, ami a gyárbezárás mellett szól: ez a likviditás megőrzése. Mint írta, “ma rendelkezünk annyi forrással, hogy mindenkit kifizetünk és becsukjuk a gyárat”.

A vezérigazgató arra is figyelmeztet a levélben, hogy “a gyár leállása számos területen fogja érinteni a hazai költségvetést, ami a rendelet céljával ellentétes hatást eredményez már rövid távon is”.

Bige László szerint a Nitrogénművek Zrt. mai értéke nagyságrendileg 2 milliárd euró.

Címlapkép: MTI Fotó: Bodnár Boglárka

Ez is érdekelhet

képcím

Megszületett az ítélet Bige László ügyében

képcím

Bakizott Orbán több ezer ember előtt - A hét hírei képekben

képcím

Váratlan fordulat: Bige László mégsem zárja be a...