Akkor is megsértheted a KRESZ-t, ha túl lassan mész

Startlap - Startlap
Ki gondolta volna, hogy nem csak a száguldás jelenthet gondot, hanem az ellenkezője is.

A KRESZ-ben többféle sebességhatár is definiálva van, így például – remélhetőleg – minden autós kívülről fújja, hogy hazánkban lakott területen belül 50, azon kívül 90, autóúton 110, autópályán pedig 130 km/h a legnagyobb megengedett sebesség. Az ennél nagyobb sebességgel robogók pedig kisebb-nagyobb pénzbírságokra számíthatnak – írja a hvg.hu.

Van minimális határ is

A fenti szabályokat elvileg mindenki ismeri, aki rendelkezik jogosítvánnyal, arról azonban már kevesebben tudnak, hogy egyes helyeken minimális sebességhatárt is előír a közlekedési szabályzat. Pl. autópályára olyan járművel eleve tilos felhajtani, amelyik nem képes önerőből 60 km/h sebességgel haladni. Ez persze nem jelenti azt, hogy ennél kevesebbel nem lehet menni, hiszen a forgalmi helyzet és az időjárási viszonyok függvényében alakulhat ez másképp.

Ki is táblázzák

Létezik ugyanis a KRESZ-ben a “kötelező legkisebb sebesség” névre hallgató kék tábla. Ez azt jelzi, hogy az úton legalább a táblán megjelölt sebességgel kell haladni (ha csak nem történik valami rendkívüli, ami értelemszerűen ezt felülírja). A jelzőtábla hatályát csak a “kötelező legkisebb sebesség vége” tábla oldja fel.

Kapaszkodósáv 

Emelkedő útszakaszokon létezik a kapaszkodósáv, amelyet a táblán szereplő sebességértéknél lassabban haladó járműveknek kötelező igénybe venni.

Nem jó dolog megállni a vasúti átkelő közepén sem

Fontos megjegyezni továbbá, hogy vasúti átjáróban 5 km/h a megengedett legkisebb sebesség. Tehát minimum 5 km/h tempóval, megállás nélkül kell áthaladni a vasúti síneken.

Ez is érdekelhet

képcím

Itt a hivatalos bejelentés: készül az új KRESZ

képcím

Két fázisban módosítják a KRESZ-t

képcím

Pressman: Világszerte aggódnak a magyar helyzet miatt - A hét...