A végső, megsemmisítő ugrás felé tart a Cassini űrszonda

Külső forrás -
Pénteken csapódik be, 13 évig vizsgálta a Szaturnuszt.

Elbúcsúzik a Szaturnusz kutatására küldött Cassini űrszonda. Olyan pályamódosítást hajtott végre, ami a végső, megsemmisítő “nagy ugrás” felé irányította – írta a BBC hírportálja.

A Cassini feladata az volt, hogy a Szaturnusz körül keringve vizsgálja a bolygót, valamint annak gyűrű- és holdrendszerét. A Cassinivel együtt utazó Huygens nevű leszállóegységet a Titán óriáshold részletes helyszíni vizsgálatára küldték. Az évek során rengeteg felvételt készített a szaturnuszi rendszerben.

A Huygens fedélzetén magyar közreműködéssel készített berendezések is helyet kaptak. Az MTA Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet szakemberei a fedélzeti magnetométer és a plazmaspektrométer földi ellenőrző és kalibráló rendszerét alkották meg.

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) űrszondája 120 ezer kilométerre közelítette meg hétfőn a gyűrűk övezte bolygó Titán nevű holdját, ez a találkozás eléggé eltérítette a járművet ahhoz, hogy új pályáján végül becsapódjon a Szaturnuszba. A “nagy ugrás” pénteken következik be. A Cassini a bolygó felhői között darabjaira fog törni, alkatrészei elolvadnak és eloszlanak a Szaturnusz gázlégkörében.

Forrás: MTI

Képek: Gettyimages/NASA

Ez is érdekelhet

képcím

Ki fog újépítésű lakást venni ilyen hitelkamatok mellett?

képcím

Katalin hercegné a poklok poklát éli át

képcím

114 évet élt a világ legidősebb embere, ennek az italnak...