Vasbevitel állati és növényi táplálékkal: melyik is kell? Mindkettő!
A növényi és az állati eredetű vas között több különbség is van. Az egyik alapvető eltérés a kémiai formájukban mutatkozik meg, de különböznek a felszívódásuk hatékonyságában is. Ezek hatással vannak arra, hogy a test milyen könnyen tudja hasznosítani a bevitt vasat.
Az állati eredetű vas (vagy hemvas) fehérjéhez kötődve van jelen az állati eredetű élelmiszerekben. Leginkább húsokban, különösen a vörös húsokban, a halban és a baromfiban található meg. Ami a felszívódást illeti, a szervezet könnyebben felismeri és hasznosítja a hemvasat, így az képes jobban felszívódni. A bevitt mennyiség hasznosulási aránya 10 és 20 százalék között van.
A növényi eredetű vas (vagy nemhemvas) legjobb forrásai között tartják számon a zöld leveles zöldségeket, egyebek között a spenótot, a hüvelyeseket, például a babot és a lencsét, illetve a dióféléket és a különböző magvakat. A nemhemvas felszívódását több minden gátolja, a hasznosulása általában 5 és 10 százalék közé tehető.
Ezekből következik, hogy a növényi és állati eredetű vas eltérő tulajdonságai jelentős hatással vannak a vashiány megelőzésére, illetve a kialakulására.
Az állati eredetű vas a jobb felszívódási képessége okán hatékonyabb a vashiány megelőzésében. Ezek mellett nagy előnye, hogy a felszívódását kevésbé befolyásolják olyan étrendi tényezők, amelyek a növényi vas felszívódását gátolják.
Természetesen a növényi eredetű vas is hasznos a szervezet számára. Ugyanakkor a növényi alapú étrend követői (vegetáriánusok, vegánok) fokozottan veszélyeztetettek a vashiány kialakulásával kapcsolatban. Emiatt figyelniük kell arra, hogy változatos étrendet állítsanak össze, elegendő mennyiségű növényi vasat fogyasszanak, olyan ételeket vigyenek be a szervezetükbe, amelyek segítik a vas felszívódását, és ha szükséges, vastartalmú étrend-kiegészítővel is biztosítsák a megfelelő mennyiségű vasat. Ha minden igyekezet ellenére mégis kialakul a vashiány, akkor azt magas vastartalmú gyógyszerrel kell kezelni.
A kiegyensúlyozott, vegyes étrend azt jelenti, hogy változatosan összeállított, állati és növényi eredetű ételeket is fogyasztunk, amivel biztosítjuk a szervezet számára az összes szükséges tápanyagot megfelelő mennyiségben, illetve arányban. Ez magába foglalja a szükséges szénhidrátokat, fehérjéket, vitaminokat, zsírokat, ásványi anyagokat és rostokat. A kiegyensúlyozott étrendnek legalább ennyire része a megfelelő folyadékbevitel is.
A növényi eredetű étrendnél továbbá fokozottan ügyelni kell a vasfelszívódást negatívan befolyásoló anyagokra. Ide tartoznak a fitátok (gabonában), oxalátok (spenótban), tanninok (kávéban), a kalcium (tejben), valamint a szója és a szójafehérje. Szerencsére a növényi eredetű vas felszívódása is elősegíthető például C-vitaminnal vagy erjesztett ételekkel (például savanyú káposztával).
HIRDETÉS
Más vas, mint a többi:
A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- és italösszetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!