Sok kismamát érintő problémáról mesélt Mónika

Startlap - Szponzorált tartalom
A várandósság alatt és a szülés utáni időszakban gyakran keserítik meg a kismamák mindennapjait az aranyeres panaszok. Mónika nyíltan beszél a tapasztalatairól, ami sokaknak segíthet tudatosan felkészülni a várható kellemetlenségekre.

Az aranyeresség gyakran érinti az állapotos nőket, és a várandósság bármely szakaszában kialakulhat, a legtöbb érintett azonban a harmadik trimeszterben számol be a panaszokról. A 31 éves Mónikánál a terhessége végéhez közeledve, a kilencedik hónapban jelentkeztek a tünetek. „Székrekedésem volt, és a székelés közbeni erőlködés előhozta a problémát. Viszketést és fájdalmat éreztem az alfelemben, ráadásul a szülés után tovább romlott a helyzet” – meséli.

Megmozdulni is kínzó fájdalommal járhat

„Amikor a kislányomat a karomban tartottam, az öröm mindent felülírt, és egy kis időre elfeledtette velem a kellemetlenségeket is. De az aranyerem begyulladt és megnehezítette a mindennapjainkat. Nagyon rosszul érintett, hogy ilyen problémával küzdök, miközben csak az újszülött gyermekemre, a családunkra szerettem volna koncentrálni. Sokszor ülés közben jelentkezett a kínzó fájdalom, és időnként nehezemre esett megmozdulni is. A panaszaimat az orvosom által javasolt aranyér elleni kúp és krém enyhítette, és végül pár héten belül teljesen rendbe jöttem” – hallhatjuk Mónikát, aki kismamatársakkal beszélgetve tudta meg, hogy milyen sokukat érinti a terhességi aranyér.

„Van, akinél a várandósság előrehaladtával, a medencére és a gátizomzatra nehezedő nyomás váltja ki, de mint megtudtam, a hormonális változások is okozhatják, mert a magas hormonszint lazítja az izmokat és fokozza a kismedence vérellátását, ami az erek tágulását eredményezi. Olyan anyukával is beszélgettem, akinek a várandóssága idején nem okozott problémát, viszont a szülést követően előjött az aranyere” – mondja Mónika. „Többektől is hallottam, hogy a megelőzésben sokat segíthet a rendszeresen végzett intimtorna, illetve nagyon fontos a sok folyadék fogyasztása és a rostokban gazdag étrend. Ha már megvan a baj, akkor a tünetek enyhítésében segítenek a patikaszerek, mindemellett elengedhetetlen a megfelelő higiénia. Saját tapasztalat alapján a nedves törlőkendők helyett – legalábbis én érzékeny vagyok a különféle kemikáliákra – inkább a langyos folyóvizes öblítést ajánlom a székelések után. A várandósságom előtt keveset tudtam az aranyeres problémákról, pedig érdemes rá felkészülni, hogy az egyébként fizikailag is megterhelő időszakot ne nehezítsék még inkább a panaszok” – tanácsolja Mónika.

Tippek a megelőzéshez

A terhesség alatt is érdemes kerülni a hosszú ideig tartó ülést vagy állást, és a kismamáknak javasolt alvás vagy pihenés közben az oldalukon feküdni, felszabadítva ezzel a végbél ereit a nyomás alól.

Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel is. Fotó: Getty Images

A medencealapi izmok erősítése miatt a gátizomtorna valóban segíthet az aranyeresség megelőzésében, és az intim területek izmainak rendszeres tornáztatása jótékony hatással lehet a már meglévő tünetekre is. Ráadásul az intimtorna segít elkerülni az akaratlan vizeletcsepegést, valamint hasznos a gáttájék szülés utáni regenerálódásában is. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár az interneten számos gyakorlat megtalálható, azok elsajátításához érdemes szakember segítségét kérni, mert a helytelenül végzett mozdulatok akár ronthatnak is az izmok állapotán.

Ahogy azt Mónika is tapasztalta, az aranyér egyik fő oka lehet a székrekedés. Ennek elkerüléséhez érdemes figyelni a rostdús táplálkozásra: sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonákat, olajos magvakat fogyasztani. Lényeges a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, valamint az emésztést segítő mozgás is. A rendszeres séta, a kismamatorna vagy az orvossal és a védőnővel való konzultálás után más sportolási lehetőség is szóba jöhet.

HIRDETÉS

 

Telitalálat aranyér ellen!

 

Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.

 

Patikában kapható gyógyászati segédeszköz

A KOCKÁZATOKRÓL

 

OLVASSA EL

 

A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT!  

Ez is érdekelhet

képcím

Helytelen táplálkozás és tabuk – az aranyér kialakulásának...

képcím

Ennyi mindenben segítenek nekünk a micellák

képcím

Az ülőmunka rejtett veszélye, amiről még mindig tabu beszélni