Mindenkinek kötelező a 8 óra alvás?

Startlap - Szponzorált tartalom
Az alvás kétségtelenül az életünk motorja, amely a szervezetünk működése szempontjából elengedhetetlen. Nem mindegy azonban, hogy mennyi időt és milyen minőségben töltünk alvással, ugyanis a nem megfelelő és túl kevés alvás rontja az általános közérzetet, de hosszú távú egészségi kockázatokat is rejt magában.

Nincs két egyforma ember – ez az életünk szinte minden területére igaz, és ez alól az alvási szokásaink sem kivételek. Vannak, akik beérik 5-6 órával, ami után olyanok, mintha kicserélték volna őket, mások pedig 8-9 órányi alvás után is fáradtnak, kimerültnek érzik magukat. De vajon mennyi idő számít ideálisnak, mire érdemes figyelni, és miért kiemelten fontos az, hogy milyen körülmények között töltjük az alvással töltött órákat?

Az alvás fázisai

Az alvás az életünk elengedhetetlen része, amelyre szükség van a mentális és a fizikai egészségünk megőrzése szempontjából egyaránt. Az alvás során több különböző szakaszt különböztetünk meg, és bármennyi időt is szánunk rá, az egészségünk miatt fontos, hogy mind a négy állapotba eljussunk.

  • Ellazulás: ez nagyjából 10-15 percet vesz igénybe, ilyenkor ellazul a test, elernyednek az izmok, ezzel is felkészítve a testet a pihenésre.
  • Könnyű alvás: 45-50 perces szakasz, amikor csökkennek az agyhullámok, lassul a szívverés. Ebből az állapotból felébredni enyhe másnapossághoz hasonlítható.
  • Mélyalvás: az agy rendkívül lassan állítja elő az agyhullámokat, az idegrendszer működése minimálisra csökken. Ebből az állapotból a legnehezebb felébreszteni valakit, elengedhetetlen ahhoz, hogy kipihentnek érezzük magunkat.
  • REM: felerősödik az agy aktivitása, a szemünk folyamatosan mozog, és ilyenkor álmodunk. A vázizomzat működésképtelen, az agy viszont ilyenkor dolgozza fel az eseményeket.

Pihentető alvás – mennyi az annyi?

Az alvási szokásainkra az életünk minden más területe nagy hatással van. Jóval több alvást igényel egy fiatal szervezet, mint egy középkorúé, de még a lakókörnyezetünk klímája is befolyásolhatja, hogy mennyit alszunk. Amíg mondjuk egy csecsemőnek 12-15 óra alvásra van szüksége, addig egy tinédzsernek átlagosan 8-10 órára, egy fiatal felnőtt pedig már csak 7-9 órát alszik, ami felnőttkorra sem változik jelentősen. Ebből is látszik, hogy nincs és nem is lehet egy kőbe vésett, általános igazságot mondani arról, hogy mennyi alvás szükséges ahhoz, hogy kipihentek és energikusak legyünk másnap.

Fotó: Getty Images

Minőség a mennyiség előtt

Az viszont az alvás esetében is igaz, hogy a minőség sokkal fontosabb a mennyiségnél. Nyolc óra borzasztó alvás sosem lesz pihentetőbb, mint mondjuk hat óra jó minőségű. A pihentető, nyugalmas éjszaka az, amelynek során több alkalommal – akár ötször is – megismétlődnek az alvási fázisok, amelyeknek ugyan eltérő fontosságú szerepe van a másnapi energiaszintünk alakulásában, de egyiket sem lehet kihagyni. Szakértők jellemzően azt tanácsolják, hogy kerüljük a nehéz, zsíros ételek fogyasztását lefekvés előtt legalább két órával, és ugyanígy mellőzzük a dohányzást vagy az alkoholfogyasztást. Ha tehetjük, inkább hűvösebb szobában aludjunk, mert a túl nagy meleg megterheli a szervezetet! Az igazi pihenés elérésének érdekében igyekezzünk teljes sötétséget kialakítani!

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre, és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Házimunka: a stresszkezelés meglepő módja

képcím

Jó ötlet a kutyával, macskával aludni?

képcím

„Annyira meg akartam felelni az új munkahelyemen, hogy végül...