A következő napokban a hőmérséklet 25 Celsius-fok fölé emelkedik, ami azt jelenti, hogy a vízfogyasztás még fontosabbá válik, mint általában. Nem mindenki tudja azonban, hogy a nagy meleg bizonyos esetekben ahhoz vezethet, hogy a víz ihatatlanná válik. Fontos, hogy megtudd, hogyan ne tárold a vizet, így elkerülheted a kellemetlen következményeket – írja a Smakosze.

Ihatatlan lehet a víz
A nyári időszakban sokkal gyakrabban nyúlunk víz után, mint kávé vagy tea után. A citromos, mentás víz kiválóan hidratál és oltja a szomjat. A boltokban vásárolt víz általában biztonságosan iható, ám bizonyos körülmények között veszélyes lehet az üveg vagy műanyag csomagolás.
Nagy hiba például, ha a vizet a meleg autóban hagyjuk, főleg ha műanyag palackban van, és kánikula van odakint.
A benntartott víz felmelegszik, nem arról van szó, hogy megromlik, hanem arról, hogy a csomagolásból káros vegyi anyagok oldódhatnak ki, amelyek veszélyesek lehetnek. Ez a probléma nem csak a boltban vásárolt vízre vonatkozik, hanem azokra is, amelyeket nyári kirándulásokra vagy nyaralásra viszünk magunkkal, és autóban szállítunk. Ez a hiba akár súlyos ételmérgezést is okozhat.
Nem ajánlott felmelegedett palackból inni
A magas hőmérséklet hatására a műanyag palackokból BPA nevű vegyi anyag szabadulhat fel. Ez a szervezet számára toxikus. A Medonet portálnak nyilatkozó Dani Lebovitz, táplálkozási szakértő szerint ez az anyag hatással lehet a szervezet működésére, és megzavarhatja azt.
„Ez az anyag negatívan befolyásolhatja a hormonháztartást, a termékenységet, illetve a pajzsmirigy működését” – mondta a szakértő.
Továbbá van még egy ok, amiért nem ajánlott meleg vizet inni közvetlenül a palackból. Tudjuk, hogy baktériumok mindenütt jelen vannak, még a szervezetünkben is. Egy részüket pozitívnak tekintjük, de a probléma akkor kezdődik, amikor a káros baktériumok elszaporodnak. Ez történhet akkor, ha meleg vizet iszunk közvetlenül a palackból, mert a szájban lévő baktériumok a palack nyakánál lévő nyílás környékén maradnak. A magas hőmérséklet elősegíti ezek gyors elszaporodását. Az így elszaporodott baktériumok miatt a víz fogyasztása emésztési problémákhoz, például erős hányáshoz vagy hasmenéshez vezethet.
Hogyan szállítsuk a vizet nyáron?
Nagyon egyszerű védekezni az autóban melegedő víz káros hatásai ellen. Ha vásárolt vizet viszel haza, igyekezz minél rövidebb ideig szállítani. A vizet nem szabad közvetlen napsütésnek kitenni. Érdemes a kocsiban bekapcsolni a légkondicionálást, hogy kevésbé melegedjen fel az ital. Ha napközben iszod a vizet, érdemes elkerülni a műanyag palackokat.
Sokkal jobb választás az üvegpalack, ami ellenállóbb a hőnek.
Szuper megoldás a többször használatos palack, akár üvegből, akár fémből készült. Fontos azonban, hogy ezeket rendszeresen mossuk ki.