Startlap Vissza a Startlapra

Startlap Vásárlás

PénzÜgyes
Kütyü
Otthon
Gyerek
Egészség
Konyha
Szépség
Trending
Akciós újságok
Felhasználási feltételek
Adatvédelem Kapcsolatfelvétel Impresszum Médiaajánlat © Startlap 2021, Minden jog fenntartva
Trending 2022. augusztus 05.

Sokba kerül a bankszámlád? Így spórolj rajta!

Startlap Bubba Trending 2022. augusztus 05.
A bankszámlán teljesen automatikusan, a tudtunk nélkül terheli be a díjakat a bank. Erre semmi ráhatásunk nincs, arra viszont igen, hogy milyen számlacsomagot választunk. A mostani spórolós időszakban nem árt rátekinteni a bankköltségekre is, hiszen akár havi több ezer forintot is spórolhatunk rajta.

A bankok általában úgy szüntetnek meg régi bankszámlákat, hogy az új ügyfeleknek nem engedik ezeket megnyitni, de a már benne lévők továbbra is használhatják azokat. Sokszor nem is szoktak nekik szólni, hogy kivezetik a számlacsomagjukat, így aztán aki nem fordít figyelmet a bankköltségeire, évekig bele is ragadhat egy régi, drága bankszámlába.

Mainak, korszerűnek számít egy számlakonstrukció akkor, ha csomagajánlatot biztosít, azaz néhány ingyenes tranzakciót automatikusan tartalmaz a bankszámla, a számlavezetés díja pedig – megfelelő jövedelemátutalással vagy bankszámláról történt költéssel – le is nullázható.

Nincs sok ilyen bankszámla a hazai kínálatban, ezért bankváltásra is szükség lehet a költségoptimalizálás érdekében.

De először is, nézzük, egyáltalán milyen költségekről is lehet szó!

Fotó: Getty Images

Állandó havi díjak

Vannak olyan díjak, melyeket a bank minden hónapban levon attól függetlenül, hogy használjuk-e az adott szolgáltatást. Ilyen a bankszámla és esetleg az elektronikus szolgáltatások havi díja.

Ma már cikinek számít havi díjat fizetni azért, hogy elérjük a bankunk mobilalkalmazását vagy internetbankját. Ha ilyet látsz a számlakivonaton, akkor menekülj az adott számlacsomagból, már csak azért is, mert valószínűleg más díjelemekben is drágának számít.

Az SMS szolgáltatásért szoktak még havi díjat kérni a bankok, itt viszont érdemes az amúgy nem csak havi díjként, hanem üzenetenként is drága SMS szolgáltatásból a bank mobilapplikációjának push üzenetére váltani. A bankok mobilalkalmazásai közül nem mindegyik tudja még ezt a szolgáltatást. Az OTP Bank nemrég például kifejezetten reklámkampányt épített erre az új szolgáltatására. A 8 hazai nagybank közül csak a Raiffeisen Bank és az MKB Bank (volt Budapest Bank)  Mobil App nem nyújtja ezt a szolgáltatást egyelőre.

A bankszámla havi díja lehet még az az elem, amit sokallunk. Ellenőrizzük, hogy lehet-e spórolni a havi díjból azzal, hogy megfelelő összegű jövedelmet utaltatunk rá. Olyan is előfordulhat, hogy egy nagyobb megtakarítási összeg banknál tartása, vagy a bankszámláról indított tranzakciók segítségével csökkenthető le a havi díj. Ha van lehetőség erre, érdemes átgondolni a költési szokásainkat és a jövedelem átutalását.

Ha nincs mód csökkenteni a havi számlavezetési díjat, viszont még mindig sokalljuk, akkor jöhet szóba a számlacsomag váltása.

Első körben a saját bankunknál érdemes körbenézni egy korszerűbb bankszámlacsomagért, majd ha még mindig elégedetlenek vagyunk, akkor érdemes egy bankszámlaválasztó kalkulátor segítségét igénybe venni az interneten. Ezek a kalkulátorok megfelelő szakmaisággal, rendszeresen frissített adatokkal, az ügyfél számára teljesen ingyen segítenek megtalálni a legjobb bankszámlát. A kalkulátoron keresztül felár nélkül lehet új bankszámlát nyitni, mivel a pénzügyi szolgáltatások közvetítése során jogszabály tiltja bármilyen díj felszámítását az ügyfél felé. Ezeket a szolgáltatókat a bankok fizetik a kiközvetített ügyfelek után.

Használattól függő díjak

Habár fontos a havi díjak csökkentése, a legtöbb banki díjat valószínűleg a bankszámla és a bankkártya használatából eredően fizetjük.

Léteznek fix és százalékos használati díjak, ezeket sokszor vegyesen alkalmazzák. Létezik továbbá egy igen kellemetlen díj is, a minimumdíj. Ez egy olyan díj, amely egy százalékos díjhoz kötődik, de a bank legalább a minimumdíjat felszámítja akkor is, ha a százalékos díj ezt az értéket nem érné el. Más szóval, a bank bebiztosítja a bevételét arra az esetre, ha túl kicsi lenne a százalékos díj. Ez egy nem túl ügyfélpárti megoldás, ha ilyesmit látunk valamelyik díjnál, kiváltképp az eseti átutalás díjánál, akkor itt is jobb, ha menekülőre fogjuk.

Fotó: Getty Images

Bár ma már általában mindenhol lehet bankkártyával (vagy legalábbis készpénzkímélő módon elektronikusan) fizetni Magyarországon, ahol online pénztárgép van bekötve – erről jogszabály gondoskodik -, ha valakinek készpénzre lenne szüksége, okvetlenül éljen a törvény által biztosított ingyenes készpénzfelvétellel. Ez – egy díjmentes bankfióki vagy internetbanki nyilatkozatot követően – lehetővé tesz havi 2 ingyenes készpénzfelvételt összesen legfeljebb 150 000 forint erejéig bármely hazai ATM-ből. Akinek folyószámlahitele van, annak a bankja ezt az összeget lejjebb korlátozhatja a folyószámlahitel kerete erejéig, ha az kevesebb 150 000 forintnál.

Az ingyenes készpénzfelvétel mellett érdemes élni az ingyenes bankkártyás vásárlással is,

akár a boltokban – érintéssel – akár az interneten. A Google Wallet és Apple Pay szolgáltatásokon keresztül szintén ingyen lehet fizetni. A bankkártyás vásárlás jellemzően szinte minden bankszámla-konstrukciónál ingyenes, tényleg 1-2 kivétel van csak. Mivel a magyar boltokban ma már mindenhol lehet bankkártyával fizetni – beleértve a mobiltelefonos fizetést is – ezért ezt az ingyenességet érdemes kihasználni és mindenhol kártyával vagy mobiltelefonnal fizetni, ahol csak tudunk.

A használattól függő díjak között érdemes még megemlíteni a pénzügyi tranzakciós illeték kedvezményét, mely a 20 000 forint alatti átutalásokra vonatkozik. Bár ezt a kedvezményt az állam a bankoknak adja, a bankok általában továbbadják az ügyfeleknek. Ez azt jelenti, hogy 20 000 forintos átutalás alatt – vagy e felett az összeg felett a 20 000 forintos részre – nem kell kifizetni a 0,3 százalékos illetéket. Ez ugyan csak 60 forintos maximált kedvezményt jelent átutalásonként, mégis érdemes élni vele, főleg ha sok átutalást indítunk egy hónapban. Sok kicsi ugyanis sokra megy.

Érdemes a bankokat versenyeztetni a pénzünkért

Látható tehát, hogy sokat meg lehet spórolni egy optimális bankszámla kiválasztásával. A havi díjak egy része csökkenthető, míg más részüktől akár teljesen is meg lehet szabadulni, ha ehhez betartjuk a bank feltételeit. Havi 2 alkalommal, összesen legfeljebb 150 000 forintig ingyen vehetünk fel készpénzt, a többi vásárlást érdemes bankkártyával fizetni. Az átutalási költségeket általában tudjuk csökkenteni 20 000 forint alatti tranzakciókra bontva azt, vagy akár teljesen kiválthatjuk az ingyenes bankkártyás vásárlással.

Például a rezsidíjak átutalása helyett érdemes utánajárni, hogy az befizethető-e ingyen, bankkártyával.

A sárga csekkek is befizethetők ingyen több bank mobilalkalmazásával, vagy az iCsekk nevű mobilalkalmazással a bankkártyás vásárlás díjáért.

Ha sikerül új szokásokat kialakítanunk a pénzkezelésünkben, a jövedelmünk kisebb részét kell a bankköltségekre fordítani.

Ez is érdekelhet:

Sokba kerülnek a számlák? Így spórolj!

Elolvasom
Megosztom
bankszámla bankszámladíj spórolás Vissza a címlapra

Ez is érdekelhet

képcím

Kvíz: biztosan jól tudsz spórolni?

képcím

A magyarok fele már az alapvető élelmiszereken is spórolni...

képcím

Pénzt kapnak vissza vásárlásaik után az Erste ügyfelei

Ajánljuk még:

Az Aldi igazolványt kér mindenkitől, aki alkoholt vesz

Tovább emelkedtek az ingatlanárak, az egész EU-ban nálunk a...

Ennyibe kerül most a paradicsom a boltokban - a legjobb akciók a...

Döntött a jegybank az 5 forintos érmék sorsáról

Sörrel töltött tornacipőt árul a Heineken

Ilyen hiteleket kínálnak a bankok energetikai korszerűsítésre

Felhasználási feltételek Adatvédelem Kapcsolat Impresszum Médiaajánlat

2022 Startlap, Minden jog fenntartva