Sokan rettegnek bankkártyájuk elvesztésének lehetőségétől. Egy ilyen helyzet valóban kellemetlenségekkel járhat, de könnyebben megoldható, mint gondolnánk: nézzük, mi a teendő a Biztos Döntés szerint!
Először tiltsd le a kártyád!
Ha nem találod a bankkártyád, az alábbi a teendők menete:
- Azonnal tiltsd le a bankkártyád! Minél előbb lépsz, annál kisebb az esély a visszaélésre. A letiltást megteheted személyesen, telefonon, webes vagy mobiltelefonos banki alkalmazásban. A telefonos letiltáshoz szükség lesz a bankkártyaszámra, a lejárati dátumra és legtöbb esetben a fedezetül szolgáló bankszámla számára. A bankkártya letiltás díja 2021. január 1-jétől ingyenes, a pótlásáért kell majd csak fizetned. Jó, ha tudod: a bejelentés előtt bekövetkezett kár 15 000 forintig téged terhel. Kivéve ha a kárt a te szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartásod okozta, mert akkor a bank nem térít.
- Ha véglegesen letiltod a bankkártyád, azt már nem tudod visszavonni, nem tudod újra aktiválni a kártyát. Ha nem vagy biztos benne, hogy végérvényesen elveszett a bankkártyád, csak épp nem találod, akkor a vásárlási limitek korlátozása, vagy az egyes banki applikációkban elérhető és visszavonható “felfüggesztés” funkció is megoldás lehet. Ellenőrizd a bankszámládat, hogy nem történt-e illetéktelen tranzakció! Amennyiben igen, erről is értesítsd a bankod. Érdemes még egy ideig figyelni a tranzakciók listáját, hogy történik-e bármiféle gyanús számlamozgás.
- Ha ellopták a bankkártyád, akkor tegyél rendőrségi feljelentést is!

Így igényelj új bankkártyát!
- Ha a letiltást követően nem történik meg automatikusan, akkor a bankkártya újraigénylése történhet online (app vagy webbank), telefonon vagy személyesen is. A bankkártyacsere alapvetően egy egyszerű pótlás, amikor ugyanolyan kártyát kapsz újra, mint az előző, de akár új funkciókkal rendelkező, a korábbitól eltérő kártyát is igényelhetsz a bankodtól.
- Aktiváld az új bankkártyát! A bankkártyapótlás ideje általában 5-10 munkanap, ezt követően kapod meg levélben vagy a bankfiókban a bankkártyát. Ezután aktiválnod kell, például ATM-en vagy bankkártyás vásárláson keresztül.
- Ha van olyan szolgáltató, ahol a korábbi bankkártyáddal rendszeresen fizettél, akkor frissítened kell a kártya adatait az adott szolgáltatónál.
Ennyibe kerül a kártya pótlása bankonként
Egy elveszett bankkártya pótlásának díja banktól, díjcsomagtól bankkártyától függően változó, de mintegy 0-6 ezer forint között mozog, tehát előfordul bizonyos esetekben – főleg prémium számláknál -, hogy nem kell érte fizetni.
Íme néhány példa a 2025 júniusában érvényes hirdetmények alapján a jellemző díjakra, ha fizetni kell a bankkártya pótlásáért:
- egy OTP bankkártya pótlása általában 2 000-2 500 Ft közötti összeg (kártya átvétele: 595 Ft);
- az Erste Banknál 3 000-4 500 Ft közötti összegbe kerül;
- CIB Bank: jellemzően 946 – 2 106 Ft között (banki átvétel: 3 961 Ft);
- MBH Bank: 1 112 – 2 266 Ft között;
- K&H Bank: 1 928 – 2 808 Ft között;
- UniCredit: általában 696 – 1 674 Ft között;
- Raiffeisen esetében pedig 3 000 – 6 000 Ft között mozog az összeg.
Ez a kártya pótlásának pontos menete
Miután megtörtént a bankkártya letiltása az elveszett bankkártya pótlása így történik:
- Ha automatikusan elindul az új kártya igénylése, miután letiltottad az előzőt, akkor nem kell külön igényelni a pótlást. Ha mégsem, akkor akár a telefonos ügyfélszolgálaton keresztül, akár a netbankban vagy mobilbankban, akár a bankfiókban személyesen elindíthatod az igénylést.
- A bank az igénylés során azonosít, és megerősíti, hogy valóban te vagy a számlatulajdonos.
- A bank legyártja az új kártyát, új kártyaszámmal és CVC-kóddal. Az új kártya postai úton vagy bankfiókban vehető át egy-két hét elteltével. A díjak 0 – 6 000 forint között változnak, a pótlási díj levonása automatikusan történik a számládról.
- Az új kártyához új PIN-kódot kapsz, amit biztonsági okokból külön levélben vagy SMS-ben küld a bank, néhány nappal a kártya érkezése előtt vagy után.
- Ezután már csak aktiválnod kell a kártyát a bank által meghatározott módon.
Mire figyelj a bankkártya pótlása során?
- A letiltás örökre szól. A letiltást követően a régi kártya véglegesen használhatatlanná válik, és nem aktiválható újra.
- Ne próbálj fizetni vagy pénzt levenni egy letiltott kártyával!
- Ellenőrizd még egy ideig, hogy nem történik-e valamilyen tranzakció a kártyával.
- Ha lopás történt, tegyél feljelentést a rendőrségen!
- A kártya pótlását lehet, hogy külön kell kérned a bankodtól, és nem indul el automatikusan.
- A kártya pótlása többnyire nem ingyenes.
- A folyamat legalább 1-2 hétig eltart, addig nem lesz fizikai bankkártyád.
- Győződj meg róla, hogy a banknál rögzített levelezési címed naprakész és helyes, mert ide postázzák a kártyát és a PIN-kódot.
- Ha postán érkezik a kártya, akkor ebben az időszakban figyelj a postai értesítésekre!
- A PIN-kódot külön kapod meg, eltérő időpontban.
- Az új kártya nem használható egyből, azt aktiválni kell.
- Az új kártya miatt azokon az online felületeken, ahol megadtad a bankkártyaadatokat a korábbi bankkártyád adatai alapján, most frissítened kell.