A nyár a szabadság, a vízparti kalandok és a játék ideje, de a gondtalan időtöltéshez muszáj gondoskodnunk a bőrünk védelméről is. Miközben a gyermekek a homokozóban, a strandon, vagy egy nyári táborban játszanak, folyamatosan napfénynek van kitéve a bőrük. Mivel a klímaváltozás és az ózonréteg elvékonyodásának hatására az UV-sugárzás az elmúlt évtizedekben felerősödött, már március végétől szeptemberig előfordulhatnak extrém magas UV-értékek – még akkor is, ha borús az idő.
A napsütés pozitív hatásai vitathatatlanok: a fény javítja a hangulatot, csökkenti a szorongást, segíti a D-vitamin termelését. Ugyanakkor az UV-sugárzás komoly veszélyt jelent: a leégett bőr csúnya, fájdalmas bőrpírral gyógyul, hosszú távon pedig bőrrákot okozhat a napfény. A fényvédelem ezért napjainkban rendkívüli jelentőséggel bír, a naptej nem felesleges hóbort, hanem alapvető szükséglet, különösen a gyermekek érzékeny bőre számára.

Naptej gyerekeknek, naptej felnőtteknek: mi a különbség?
A gyerekeknek szánt fényvédőket úgy fejlesztik ki, hogy kielégítse az ő érzékeny bőrük igényeit. Ezek a termékek döntően SPF 50 vagy 50+ faktorszámmal rendelkeznek, 30-as faktorszámú krémet is elvétve találni csak köztük. Ezenkívül törekednek az allergénmentes összetételre, kerülik a színezékek, illatanyagok használatát.
Annak érdekében, hogy a gyermekeknek készült naptejek bírják a strapát, vízálló formulákat állítanak elő, amik tartósabbak még a pancsolás, izzadás és mozgás közepette is. Végül nem árt tudni, hogy ezek a termékek általában ásványi, vagy más néven fizikai szűrőkkel vannak ellátva.
Míg a kémiai UV-szűrők olyan vegyületek, amelyek a bőrbe felszívódva nyelik el az UV-sugarakat,
a fizikai szűrők hatóanyaga (cink-oxid, titán-dioxid) a bőr felszínén marad, és onnan veri vissza az UV-sugarakat, mint egy tükör.
A fizikai szűrők előnye, hogy a felkenés után azonnal hatnak, és remekül tolerálhatók, hátrányuk ugyanakkor, hogy a sűrűbb textúra nehezebben kenhető, és fehér réteget hagyhatnak a bőrön. Ehhez képest a kémiai fényvédők alkalmazása könnyebb, gyorsan felszívódó textúrát tesz lehetővé, cserébe viszont 15-20 percet kell várni a felkenést követően, hogy elkezdjék kifejteni a hatásukat, és irritálhatják az érzékeny bőrt.
Hány hónapos kortól használhatunk naptejet?
A szakértők és gyermekorvosok többsége 6 hónapos kor alatt nem javasolja semmilyen naptej használatát, ugyanis a csecsemők bőre rendkívül vékony, érzékeny, könnyen felszívja a naptej összetevőit, amelyek irritációt okozhatnak. Az ajánlások értelmében a csecsemőket hosszú ruhákkal, napernyővel kell védeni az UV-sugárzástól.
A kérdés azonban nem ennyire egyszerű. Léteznek olyan fényvédők, amelyeket a gyártók újszülöttek számára is ajánlanak. Ezek hipoallergén, ásványi fényvédők, amelyek valóban jó szolgálatot tehetnek, amennyiben elkerülhetetlen, hogy a baba teljes árnyékban tartózkodjon, illetve az olyan testrészeken, mint az arc, vagy a kézfej, amelyek ruházattal a nyári melegben bajosan takarhatók.
Hogyan válasszunk naptejet, fényvédőt gyerekeknek?

A magas faktorszám jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni, lehetőség szerint 50 faktoros terméket keressünk, az esetek túlnyomó többségében nem érdemes 30-assal próbálkozni. És mindenképpen olyan fényvédőt válasszunk, amely széles spektrumú védelmet ígér, vagyis az UVA- és az UVB-sugarak ellen egyaránt hatékony. Hogy ez pontosan mit jelent, arra még a későbbiekben visszatérünk.
Ha ez megvan, akkor nem árthat, ha a kiválasztott termék parfümmentes, színezékmentes, parabénmentes, illetve hipoallergén, hogy mérsékeljük egy esetleges allergiás reakció kockázatát. Amennyiben gyermekünk bőre érzékeny, vagy ekcémára hajlamos, akkor kizárólag ilyen termékek között válogassunk. Plusz pont, ha a fényvédőt gyermekgyógyászok, bőrgyógyászok ajánlásával is ellátták.
Léteznek olyan fényvédők, amelyek extra vízállóságot ígérnek, homokállóak, ami különösen hasznos lehet a strandon vagy a játszótéren. Vigyázat, ezek a készítmények sem nyújtanak védelmet egész napra, minden fényvédőt többször újra kell kenni a nap folyamán.
Fontos szempont a kiszerelés: nem mindegy, hogy pumpás, stiftes vagy hagyományos krémet veszünk, de már roll-on naptej is létezik, ami olyan, mint egy golyós dezodor.
Végül pedig gyermekek számára erősen ajánlott, hogy
olyan fényvédőt válasszunk, ami fizikai szűrővel rendelkezik, hiszen ezek azok, amelyek nem irritálják a bőrt, és azonnal hatni kezdenek.
A legjobb fújós naptejek gyermekeknek
A fújós naptejek nagy kedvenceink a gyors és egyszerű felvitel miatt: türelmetlen gyerekekkel a strandon egy pumpás naptej megkönnyítheti az életet. Ezekkel a termékekkel a gyermekek saját magukat is könnyedén bekenhetik. A pumpás kiszerelés egyetlen hátránya, hogy a híg állag és a könnyű kenhetőség miatt nagy esély van rá, hogy túl kevés naptejet oszlatunk el. Ha azonban erre figyelünk, akkor egy jó összetételű pumpás naptej egész nyáron a leghasznosabb társunk lehet.

A Lancaster Sun Sensitive Kids Milky Spray még a nagyon érzékeny babaőrre is használható, és extra erős védelmet nyújt. Felvihető nedves bőrre, vízálló, de az igazi különlegessége a Lancaster fényvédőinek sajátja: a márka termékei a napsugarak 100%-a ellen, az UVA-sugarak, az UVB-sugarak, a látható fény és infravörös sugarak ellen is védelmet nyújtanak.
A Nivea Sun Babies & Kids az egyik legnépszerűbb márka jól bevált, felnőtt fényvédőinek gyermek változata. A formula extra vízálló, a fényvédőt gyermekorvos is tesztelte, és atópiás, ekcémára hajlamos bőrre is alkalmazható. Gyorsan beszívódik, visszafogott az illata.
A Garnier Ambre Solaire Advanced Sensitive Kids a Nivea fényvédőjének nagy riválisa. Sóálló, klórálló, vízálló, homokálló, vagyis tényleg igazi gyerekeknek tervezték, és rendkívül magas védelmet nyújt a napsugarak ellen.
Szintén vízálló a Farmona Sun Balance 50 faktoros napteje, amely panthenollal és allantoinnal hidratálja és nyugtatja a bőrt. Speciális tulajdonsága, hogy fokozza a D-vitamin termelését. Fújós naptej létére meglepően sűrű az állaga, de nem hagy maga után fehér réteget.
Az Anthelios Dermo-Pediatrics naptej a La-Roche-Posay terméke, ami már önmagában sok mindent elmond erről a naptejről. A patikákból jól ismert márka az érzékeny bőr szakértője. Ez a naptej is nyugodtan használható nagyon érzékeny, atópiára hajlamos bőrre is, miközben a lehető leghatékonyabb védelmet nyújtja. Még az igazán fehér bőrű gyermekek sem szoktak leégni vele, és előnye, hogy erősen vízálló.
A legjobb fényvédő krémek gyermekeknek
A klasszikus, krémes kiszerelést mindenki jól ismeri. Ezek a hagyományos naptejek jól fednek és megbízható védelmet nyújtanak. Száraz bőrtípusra különösen kellemes érzetet nyújtanak. Remek lehet kisebb gyerekek számára, akiknek a bőre még igazán védtelen a napfénnyel szemben, ezért még fontosabb a gondos, egyenletes felvitel. A hátrányuk, hogy nehezebben szívódnak be a bőrbe, és fehér nyomot hagyhatnak, de ez olyasmi, ami inkább a felnőtteket zavarja, a gyerekeket kevésbé.

A Nivea SUN Protect & Play a Nivea klasszikus kiszerelésű napteje gyermekek számára. A gyártó fenti, pumpás naptejével szemben ez a napvédő krém csak 3 éves kortól használható. Ahogy a neve is mutatja, ezt a fényvédőt játékra fejlesztették ki, bírja a homokot, az izzadást, és rendkívül erős vízállóság jellemzi.
A Vichy Capital Soleil Gentle Milk is extrán vízálló, formuláját bőrgyógyászok és gyermekgyógyászok tesztelték, és hialuronsavval hidratálja a bőrt. Nincs erős illata, a kellemes, tejes állag gyorsan beszívódik.
Az A-Derma Protect Kids Children Lotion is egy könnyen eloszlatható, tejes textúrát kínál, amelybe organikus zabkivonatot kevertek. Ezt a naptejet az egész család használhatja, babáknak, kisgyermekeknek és felnőtteknek is egyaránt ajánlják. Nincs benne parfüm, kifejezetten érzékeny bőrre készült.
Az Avène Sun Lotion for Children gyártója egy újabb olyan márka, amelyet a patikákból ismerünk, és amely rengeteg terméket fejlesztett már ki érzékeny bőrre. Ez a krém a cég korábbi termékének újracsomagolt változata, de a tartalom a régi, nagyon bevált fényvédő. Vízálló, homokálló, izzadásálló, és nemcsak szilikon, vagy illatanyag nincs benne, de fényszűrőből is csak minimális mennyiséget kevertek bele, mert egy speciális, fotostabil rendszerről van szó. Vagyis nem irritál, helyette viszont nyugtat, és még az uszodai klór okozta irritáció ellen is segítséget nyújt.
Válogatásunk egyik, 50-nél alacsonyabb faktorszámú tagja következik, amely a Weleda 30 faktoros napteje. Kevésbé intenzív napsütésben – például árnyékos helyen vagy kora reggel – rövid ideig tartó tevékenységek esetén lehet megfelelő. A Weleda Sun előnye, hogy ez egy igazi természetbarát termék. Az összetevők többsége természetes, organikus kókuszolajjal és sheavajjal hidratálja a bőrt, a termék vegán.
A legjobb fényvédők gyermekeknek érzékeny, ekcémás bőrre
Az érzékeny vagy ekcémára hajlamos bőrű gyermekek esetében különösen nagy odafigyelést igényel a nap elleni védelem. A könnyen irritálódó bőr a legkímélőbb termékeket viseli csak el. Illatanyagmentes, alkoholmentes, tartósítószer-mentes, hipoallergén termékekre van szükség, mindenképpen kerülni kell a kémiai szűrőket, a színezékeket és a parabéneket is, amelyek közismerten fokozhatják az irritációt. Érdemes olyan fényvédőt keresni, amin külön jelzik, hogy dermatológiailag tesztelt érzékeny bőrre, vagy kifejezetten atópiás dermatitiszre is megfelelő.

A Mustela Family napteje egy szuper kis természetbarát fényvédő, amelyet az egész család használhat. Vízálló, nem hagy foltot, könnyen eloszlatható, lágy illatú fényvédő, amely nemcsak az érzékeny bőrt, de a tengeri élőlényeket is védi, a benne lévő UV-szűrők a hawaii korallvédelmi törvénnyel összhangban készültek. A terméket klinikai vizsgálatban tesztelték csecsemőkön és kisgyermekeken, és tele van természetes összetevőkkel.
A La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics a francia gyökerekkel rendelkező márka előző termékének rendkívül népszerű, krémes verziója. Akinek extrém érzékeny a bőre, annak szerintünk ez jobb választás, mert ez a termék is jól beszívódik, erős védelmet nyújt, és nem irritál, de hidratálja a száraz, irritált bőrt. Még úszás közben is véd a nap ellen, és érezhetően nyugtatja a bőrt.
A Nivea Sun Sensitiv napteje már 6 hónapos babákon is alkalmazható, parfümmentes, gyermekgyógyászok tesztelték az érzékeny formulát. A Mustela termékéhez hasonlóan ebben is olyan UV-szűrőket találunk, amelyek nem károsítják az óceáni élőlényeket. Extrán vízálló, és kamillával nyugtatja a bőrt. De nem ez az, ami miatt miatt igazán szeretjük, hanem a roll-on kiszerelés: ez a naptej olyan, mint egy golyós dezodor, ami egyrészt különlegessége miatt szórakoztató, másrészt nagyon kényelmessé teszi a használatot.
A Linola Sun Lotion napteje direkt a legproblémásabb bőrtípusra készült. Ezt nem gyermekeknek, hanem atópiás, érzékeny, száraz, ekcémás bőrre fejlesztették, olyan gondossággal, hogy csecsemőkre is nyugodtan rákenhetjük. Míg a Nivea előző terméke igazából csak általános érzékenység esetén megfelelő, a Linola márka minden egyes termékét a nagyon száraz, repedezett, pikkelyes bőr ápolására tervezték – beleértve ezt a naptejet is. Az ekcémás bőrű emberek nagy kedvence ez a naptej.
A Ladival Kids fényvédője is egy emlékezetes darab, egyrészt szőlőmagkivonattal és méhviasszal ápolja a bőrt, és mindentől mentes, ami potenciális allergén lehet. Nincs benne parfüm, emulgeálószer, zsír, szilikon, ásványi olaj, színezőanyag, tartósítószer és mikroműanyag sem. Napallergia és neurodermatitisz esetén is hatékony, ez az allergiások csodafegyvere.
A legjobb fényvédők az egész családnak
A strandon hasznos lehet, ha nem kell többféle kencét cipelni, ezért a családi fényvédők különösen praktikus választást nyújthatnak, ezekből bátran beszerezhetünk egy jó nagy flakonnal. De az is kényelmes, ha út közben akad nálunk valami, amivel gyorsan bekenhetjük magunkat és kisgyermekünket is. Erre kínálnak zseniális alternatívát a stiftes fényvédők, amelyek főleg az arcra, orra, fülekre jók, amikor út közben vagyunk. Egy fényvédő stift tuti nem folyik ki a táskában, könnyen adagolható, a felvitel pofonegyszerű.

Az Attitude Sunly Kids Face stick egy stiftes naptej, amely 30 faktoros védelmet kínál. Ez az a napvédő, amely télen-nyáron a táskánkban lehet, amit bárhol bármikor használhatunk. Nagyobb gyerekek hátizsákjába is bekészíthetjük, a stiftes kiszerelést még ők is élvezettel használják. Parfümmentes, vegán, bőrgyógyászatilag tesztelt, és 99%-ban természetes összetevőkkel készült.
Az Avène Sun Stick for Sensitive Areas egy másik nagyszerű fényvédő stift, amit gyerekek és felnőttek egyaránt nagyon kényelmesen használhatnak. Míg az Attitude stiftje fenntartható összetételével emelkedik ki a sorból, az Avène termékének legnagyobb előnye, hogy rendkívül érzékeny bőrre készült, ekcémások is használhatják. Izzadságálló, a bőr legérzékenyebb területeire is alkalmas, mint amilyenek például a sebhelyek, pigmentfoltok.
A WoodenSpoon Baby & Family egy hagyományos krém, amelyet 100%-ban természetes, 77%-ban bio, hipoallergén, bőrgyógyászatilag tesztelt összetétele miatt szeretünk. Rendkívül magas védelmet nyújt, miközben táplálja a bőrt, és még az illata is jó. A felnőttek és a gyerekek is szeretni fogják a strandon.
Egy fújós naptejet is mutatunk a családi termékek között: az ACM Medisunt láthatatlan textúrája teszi verhetetlenné. A francia dekorkozmetikai márka magas védelmet nyújtó emulziója ideális, ha nagyobb gyermekkel töltjük az időt, akik szeretnék gyorsan letudni a naptejezést, és már zavarja őket, ha a krém fehér réteget hagy maga után. Ezzel a naptejjel pillanatok alatt bekenhetjük a kamaszokat és a szülőket is, ráadásul parfümmentes és vízálló.
A Dermedic Sunbrella Baby hipoallergén formulája érzékeny bőrre készült. Enyhíti a bőr irritációját és az égető érzést, támogatja a bőr regenerációját. Tényleg az egész családnak jó, már 6 hónapos kortól alkalmazható. A környezetbarát termék olyan jó kis összetevőkkel rendelkezik, mint a panthenol, a lenmagolaj, az allantoin, a sheavaj, az olívaolaj, az E-vitamin és a termálvíz. A sűrű textúrától nem kell megijedni, néhány perc alatt eltűnik a bőrben, még a kombinált arcbőr is szereti, nem okoz pattanásokat.
A legjobb fényvédők csecsemőknek
Az ajánlások szerint 6 hónapos kortól használhatóak a kifejezetten csecsemőknek készült, hipoallergén, ásványi fényvédők, amelyek gyengédek a babák érzékeny bőrével. Csak olyan terméket kenjünk csecsemőkre, amelyek „0+” vagy „babáknak” jelzéssel vannak ellátva, nem tartalmaznak illatanyagot, alkoholt és egyéb, irritáló összetevőket. Ugyanakkor néhány gyártó kínál olyan fényvédőket, amelyeket kifejezetten születéstől fogva ajánlanak. Ezek mindig ásványi szűrős, illatanyagmentes, alkoholmentes, hipoallergén, dermatológiailag tesztelt termékek.

Az Uriage Bébé 1st Mineral Cream SPF 50+ egy jól bevált márka megbízható terméke, amelyet a legkisebbeken, és az érzékeny, allergiás bőrű nagyobb gyermekeken is nyugodtan használhatunk. Nem csíp, nem irritál, a sűrű, fehér krém nagyon erős védelmet nyújt, vagyis pont olyan, amire a babáknak szüksége van.
A Sebamed Sun Care Baby Multi Protect Sun MilkE-vitaminnal, inulinnal és lecitinnel védi és hidratálja a bőrt. A termék vízálló, parfümmentes, és nagyon erős védelmet ad.
A Chicco Baby Moments Sun Mineralegy újabb környezetbarát fényvédő, amely hipoallergén, parfümmentes és alkoholmentes, vízálló formuláját gyermekgyógyászok tesztelték. Az ásványi szűrővel ellátott krém nemcsak védelmet nyújt, hanem hidratál is.
A Naif Baby & Kids Mineral Sunscreen az egyetlen olyan darab a válogatásunkban, amely csecsemőknek készült, mégis pumpás kiszerelésű. A permet természetes, vegán összetételű, SLES-től és mikroműanyagtól mentes. Nem árt megjegyezni, hogy érdemes óvatosan fújni. Nagyon finom állaga van, jól beszívódik, és valóban nem irritálja még az igazán érzékeny bőrt sem.
A Ziaja Sun egy igazi hagyományos, sűrű állagú naptej, extra erős védelemmel, amely 6 hónapos kortól alkalmazható. Vízálló és kíméletes, babáknak tökéletes, még a legintenzívebb, trópusi napsütésben is megállja a helyét a napfénnyel szemben. Ugyanakkor nagyobb gyerekeknek kevésbé jó választás az állaga miatt.
A naptej helyes használata
A megfelelő fényvédő kiválasztása csak az első lépés, legalább ilyen fontos a termék megfelelő alkalmazása. A leggyakoribb hiba, amit elkövetnek, hogy túl kevés naptejet használnak, vagy nem elég gyakran. Gyermekek esetén különösen fontos, hogy a naptejet kellő rendszerességgel, bőséges mennyiségben alkalmazzuk.
Egy felnőtt testére körülbelül 30–40 ml naptej szükséges, ami nagyjából 2 evőkanálnak felel meg. Ezzel az egész testünket bekenhetjük. Gyermekek esetén ezen mennyiség fele elég lehet.
A gyerekek arcára és nyakára egy mandulányi, diónyi mennyiség kell, a karokra, lábakra kb. egy-egy teáskanálnyi, a törzs két oldalára 2-2 teáskanálnyi naptej kerüljön.
Kémiai szűrők esetén legalább 15-20 perccel vigyük fel a naptejet, hogy legyen ideje a bőrbe beszívódni. A fényvédőt igyekezzünk egyenletesen eloszlatni, fokozott figyelemmel arra, hogy egyetlen fedetlen testrész se maradjon ki: ne feledkezzünk meg a fülről, a lábfejről és a tarkóról sem.
A naptejet rendszeresen újra kell kenni, fürdés, izzadás, törölközés után minden alkalommal – akkor is, ha vízálló terméket használunk. Főszabály szerint legfeljebb 2 óránként meg kell ismételni a fényvédő használatát.
Mi az SPF?
Az SPF (sun protection factor) jelentését illetően leginkább veszélyes tévhitek keringenek, mint például az, hogy egy 30-as faktorszámú naptejjel barnulni nem lehet. A fényvédők SPF száma valójában azt mutatja, hogy az adott naptej használatával hányszorosára nő az az idő, amit naptej nélkül úgy el tudnánk tölteni a napon, hogy nem égünk le.
Ha tehát a déli napsütésben fényvédő nélkül 10 perc után kezdene leégni a bőrünk, egy 50 faktoros naptejjel ez az idő 50 x 10 percre növelhető.
Legalábbis elméletben, laboratóriumi körülmények között. A valóságban sok faktor befolyásolja, hogy ténylegesen meddig nyújt védelmet a fényvédőnk – az izzadás, a mozgás, dörgölés, a helyes felvitel, a naptej mennyisége mind-mind számít, és az is, hogy hányszor vittük fel a fényvédőt a nap folyamán. Lényeges megjegyezni, hogy attól még, hogy újrakenjük a naptejet, az általa kínált védelem ideje nem hosszabbodik meg. És amit a legtöbben nem tudnak, hogy az SPF csak az UVB-sugarak elleni védelemre vonatkozik, az UVA-sugarakra nem, márpedig azok is ugyanolyan veszélyesek.
Mi a helyzet az UVA-sugarakkal?
Míg a rövidebb hullámhosszú UVB-sugarak csak a bőr felső rétegéig hatolnak, és ezek okozzák a leégést, a nagyobb hullámhosszú UVA-sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolnak, és a bőr idő előtti öregedéséért felelősek, pl. a ráncok és a pigmentfoltok kialakulásáért. Mindkettő hozzájárulhat bőrrák kialakulásához.

Egy jó naptej mind az UVA-, mind az UVB-sugárzás ellen véd. Az UVA-sugárzás elleni védelem jelzésére sajnos többféle jelölés szolgál. Ha a fényvédő flakonján a “széles spektrumú védelem” vagy „UVA/UVB” felirat olvasható, akkor a készítmény az UVA- és UVB-sugarak ellen is véd.
Az EU-ban forgalmazott termékeken gyakran egy kör alakú jel látható, benne “UVA” felirattal: ez azt jelenti, hogy az UVA-védelem legalább az UVB-védelem harmada.
Ázsiai kozmetikumoknál az UVA-védelemet PA-skálán mérik: a PA+ / PA++ / PA+++ jelöléseken minél több a plusz jel, annál erősebb az UVA-védelem.
A Startlap Vásárlás cikkeiben szereplő termékeket a szerkesztők szubjektíven válogatják. Azonban, ha vásárolsz valamit a fenti linkeken keresztül, partneri jutalékot kaphatunk.