Estére feketévé változnak a házfalak, és az utcákra mintha gyorsan mozgó, sűrű mák ereszkedne le, olyan brutális árvaszúnyog-invázió csapott le Siófokra – derül ki egy frissen közzétett TikTok-videóból. Mindeközben egymás után jelennek meg a fotók és a videók a közösségi oldalakon arról, hogy a Balaton vize olyan zöld lett, mint a búzafűlé.
A hirtelen nyár miatt megjelent algákat majd elmossa a hidegfront
Vasas Gábor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet igazgatója hétfőn elmondta, az algavirágzást egy korai kékalga (Dolichospermum spiroides) okozta, a hűvösnek mondható tavasz után berobbanó meleg miatt. A mostanihoz hasonló lokális, nyáreleji algavirágzás előfordult az elmúlt években is a tó nyugati felében.
Az újdonság az, hogy immár a Balaton keleti medencéjében is több helyen zöldessé vált a víz
– tette hozzá.

Mint kifejtette, a mostani algásodást az érkező hidegfront várhatóan eltünteti, de az elmúlt években nőtt a Balaton vizének tápanyagtartalma, ami miatt fokozottan igaz, hogy tartósan meleg, szélcsendes napokon újabb algavirágzás alakulhat ki a tóban.
Ha sok az alga, sok a szúnyog, de őket nem fújja el a hidegfront
Az igazgató rámutatott, a tó növekvő tápanyagtartalma, az algák mennyisége és a kikelő árvaszúnyogok száma között szoros az összefüggés. Ezért
már tavaly nyár végén tudható volt, ha enyhe lesz a tél, harminc éve nem látott árvaszúnyog-rajzás várható a Balatonnál, aminek még csak a kezdeténél tartunk
– közölte.
A professzor figyelmeztetett, hogy a rovar rajzása kellemetlen jelenség, de meg kell tanulni együtt élni vele, mert az árvaszúnyogok ökológiai szerepe fontos: tápanyagforrásai több állatfajnak, és több tonnányi szervesanyagtól szabadítják meg a tavat kirajzásukkor. Mind az algásodásban, mind az árvaszúnyog-rajzásokban akkor várható javulás, ha sikerül csökkenteni a víz tápanyag-, elsősorban foszfor- és nitrogéntartalmát – hangsúlyozta.
A vízügy adatai szerint a Balaton átlagos vízállása az elmúlt héten 5 centimétert csökkent, jelenleg 102 centiméter. A tó szabályozási vízszintmaximuma 120 centiméter nyáron.