Lebontják Ausztria világhírű, turistamágnes hídját - a Brenner-hágó leghosszabb hídját pedig épp most újítják fel
A Brennerautobahn az Alpok egyik legfontosabb közlekedési ütőere, ahol már a nyári időszakban is rendszeresek a több kilométeres dugók. 2025 tavaszán megkezdődött a Lueg-híd teljes körű felújítása, amelynek célja a régi, statikailag elöregedett szerkezet javítása. A munkálatok a becslések szerint öt évig tartanak, így a következő években az autósoknak hosszú távon is számolniuk kell jelentős forgalomkorlátozásokkal és sebességcsökkentésekkel – írja az Adac.
A legfrissebb információk szerint októberben csak 13 utazási csúcson (például hosszú hétvégéken) lesz mindkét irányban két sáv használható. Novembertől azonban egészen december végéig a híd csak egy sávon lesz járható. A sebesség a teljes munkaterületen 60 km/órára van korlátozva, így a megszokottnál jóval lassabban halad majd a forgalom.
A híd terhelhetőségének biztonsága érdekében a nehézgépjárműveket külön irányítják.
A 3,5 tonnánál nehezebb járművek a bal sávba kerülnek, hogy a híd súlyelosztása kiegyenlítettebb legyen. A jobb sávon egy beépített mérőrendszer figyeli a járművek súlyát: ha egy autó átlépi a megengedett határt, azonnal kivezetik a forgalomból. Aki szabálytalanul, például 3,5 tonnánál nehezebb lakóautóval mégis a külső sávon halad, 90 eurós bírságra számíthat. Egyébként ezt a megoldást már 2024 nyarán sikeresen tesztelték: a próbafázisban kiderült, hogy a forgalom így is biztonságosan és viszonylag egyenletesen haladhat.
A torlódások mérséklése érdekében Tirol tartomány további 14 kamionstop-napot vezetett be a nyárihoz képest. Ez azt jelenti, hogy a 7,5 tonnánál nehezebb teherautók összesen 36 napig nem hajthatnak dél felé, és 21 napig észak felé. A részletes dátumokat az Asfinag, az osztrák autópálya-kezelő honlapján lehet ellenőrizni.
Hétvégén nem szabad letérni a főútról
Sokan próbáltak menekülni a dugókból a mellékutakon – ám ez most szigorúan tilos. Az Asfinag hét sorompórendszert telepített a környező kistelepülések védelmére, így a hétvégéken és ünnepnapokon nem lehet elhagyni az autópályát. A cél ezzel az, hogy a kisebb falvakat és völgyeket ne árassza el az áthaladó forgalom.
A párhuzamosan futó B182-es Brenner-országúton ugyan közlekedhetnek az autósok, de ott forgalomszabályozó lámpák működnek, amelyek egyszerre csak meghatározott számú járművet engednek át. Így még az is torlódásra számíthat, aki elkerülné az autópályát. A B182-es úton bizonyos szakaszokon tilos a vontatmányos járművek (pl. utánfutók, lakókocsik) közlekedése. Egyetlen kivétel ez alól a Stubaital kempingvendégeire vonatkozik, akik a tiltás ellenére behajthatnak.
Így kerülheted ki a dugót
Aki teheti, induljon nagyon korán reggel, így elkerülheti a legnagyobb dugókat. A hétköznapok jellemzően kevésbé forgalmasak, mint a hétvégék. Alternatív útvonalként szóba jöhet a Gotthard-hágó, a San Bernardino, illetve a Tauernautobahn, ám ezek is gyakran túlterheltek, különösen az ünnepi időszakokban. A Reschen-hágón jelenleg szintén építkezések zajlanak, így ott is lehet számítani fennakadásokra.
További alternatíva lehet a Felbertauernstraße vagy a Phyrn-autópálya, de ezek hosszabb, hegyi útvonalak.
A Timmelsjoch és a Stallersattel hágókat nem érdemes választani: télen zárva tartanak, nyáron pedig a meredek, sok helyen egysávos szakaszok miatt nem alkalmasak a forgalmas tranzitforgalomra – főleg nem lakóautóval.
Mi épül pontosan a Brennernél?
A jelenlegi Lueg-híd mellett párhuzamosan egy új híd épül, két forgalmi sávval. Amint ez elkészül, a teljes forgalmat átvezetik rá, majd a régi hidat lebontják, és a helyén megépül a második, végleges szerkezet. A Luegbrücke egyébként a Brenner-autópálya leghosszabb hídja, a Wipptal völgyében, mintegy 30 kilométerre az Europabrücke után, az olasz határ közelében. Az osztrák szakértők szerint a híd élettartama végéhez ért, így a felújítás nem halasztható tovább.
Ha vége, jön a következő
Akik abban reménykednek, hogy 2030 után végre megszűnik a káosz, sajnos csalódni fognak: az Asfinag már most bejelentette, hogy 2040 körül újabb hatalmas építkezés kezdődik, ezúttal a turistalátványosságnak is számító Europabrücke újjáépítése miatt. A munkálatok négy évig tartanak majd, és várhatóan hasonlóan komoly forgalmi korlátozásokkal járnak.
A Brenner-hágón átvezető A13-as autópálya az Európai Észak–Dél-folyosó (E45) része, amely évente több millió járművet bonyolít le. 2022-ben több mint 16,5 millió személyautó és 2,7 millió teherautó haladt át a határon – ami jól mutatja, miért annyira érzékeny minden korlátozás ezen a szakaszon.


