Változókor: a hosszú folyamathoz tartós segítségre van szükség (x)

Startlap - Startlap
A női termékenység időszakának – extrém esetektől eltekintve – nem egyik pillanatról a másikra lesz vége. A változókor hosszú, akár 10-15 évig is tartó folyamat, amelynek különböző szakaszai vannak, és az azzal járó tünetek idővel és egyénenként változnak. Éppen ezért ezek kezelését is hosszú távon és egyénre szabottan kell megtervezni.

Pre-, peri- és posztmenopauza: mi a különbség?

A női termékenység általában a negyvenes években kezd csökkenni, és a változókornak nevezett időszak eltarthat akár az ötvenes évek végéig is. A folyamatot négy nagyobb szakaszra bonthatjuk:

1. Premenopauza: A premenopauza az a több évig tartó szakasz, amikor a nők még rendszeresen menstruálnak, de a petefészkekben már csökken az ösztrogén és a progeszteron nevű hormonok termelése.

Tünetek: Ennek jele lehet, hogy a menstruációs ciklus hossza, a vérzés erőssége és időtartama eltérővé válik, esetleg rosszabbodhatnak a PMS tünetei is (mellérzékenység, fejfájás, hangulatváltozások, puffadás, fáradtság). Ez a folyamat akár már 8-10 évvel a menopauza időpontja előtt elkezdődhet. Ezek mellett a tipikus változókori panaszok is megjelenhetnek, bár általában még enyhébbek, mint később.

2. Perimenopauza: A perimenopauza a menopauzát közvetlenül megelőző egy-két éves időszak, amikor már egyértelműen észlelhetők, illetve felerősödnek, és akár a mindennapokat is megnehezíthetik a tipikus változókori tünetek. A ciklus szabálytalanná válik, a vérzés egyre ritkább lesz, hosszabb-rövidebb ideig ki is maradhat, de még jelentkezik.

Tünetek: Ebben az időszakban szenvednek a legtöbben a hőhullámoktól, amelyek mellé egyéb panaszok is társulhatnak: alvászavarok, hangulatváltozások, szexuális problémák, súlyváltozás és hüvelyszárazság.

3. Menopauza: A menopauza nem egy szakasz, hanem az az időpont, ami után a vérzés már egy évig nem jelentkezett. Ezt tehát mindig csak utólag lehet megállapítani, és a női termékenység végpontjának tekinthető. Magyarországon ez átlagosan a nők 51. életévében következik be.

4. Posztmenopauza: A menopauza utáni időszakot jelenti. Mivel ekkor már majdnem teljesen hiányzik a szervezetből az ösztrogén (a zsírszövet minimális mennyiségben még képes előállítani azt), az ennek hiányából fakadó tünetek egy része a nőket egészen életük végéig kísérheti.

Tünetek: A hőhullámok mérséklődnek, bár továbbra is előfordulhatnak. A szervezet veszít a hidratáltságából, emiatt a bőr ráncosodik, a haj hullani kezd, gyakori a szemszárazság, illetve állandósulhat a hüvelyszárazság is. Nő a csontritkulás, valamint a szív- és érrendszeri problémák előfordulásának kockázata.

A hormonkezelés segít – vagy mégsem?

A változókori tünetek enyhítésére leggyakrabban hormonpótló terápiát (HRT) alkalmaznak. Ennek során a szervezetből hiányzó ösztrogént és/vagy progeszteront pótolják. Ezzel hatékonyan mérsékelhetők a hormonhiány okozta panaszok, de a kezelést kizárólag orvosi utasításra és felügyelet mellett lehet alkalmazni, ráadásul nem is javasolt mindenkinél. Női daganatos megbetegedések (emlő- vagy petefészekrák), kemo- vagy sugárterápia esetén tilos a hormonpótlás, azoknál pedig, akiknél ezek előfordulásának kockázata örökletesen magasabb, megfontolandó, ellenjavallt. Szintén kockázatos a hormonpótlás súlyos májbetegség vagy korábbi szív- és érrendszeri betegségek előfordulásakor. Ilyen esetekben, illetve, ha bármilyen okból nem szeretnénk a hormonkezelést, egyéb, természetes módszerekkel kell enyhítenünk a változókori panaszokat.

Remifemin Plus: hosszan tartó, egyénre szabott segítség változókorban

Az életmódbeli változtatásokkal nagyon sokat tehetünk a klimaxos tünetek ellen. A kiegyensúlyozott étrenddel és a rendszeres mozgással testsúlyunkat kontrollálhatjuk, míg a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel segíthet a csontritkulás megelőzésében. A jóga, a meditáció, a stresszoldó légzéstechnikák és a helyes alváshigiéné kialakítása javítja a hangulatunkat, és segít az alvászavarok leküzdésében, míg a hőhullámok ellen a gyógynövények lehetnek hatásosak. A Remifemin Plus olyan készítmény, amelyet ellenőrzött körülmények között termesztett gyógynövények kivonatából, szigorú követelményeknek megfelelően állítanak elő. A garantált minőségű növényi gyógyszer a poloskavész (Cimicifuga racemosa) speciális kivonatát tartalmazza, amely mérsékli a hőhullámokat és a verítékezést, az orbáncfű pedig a változókorral járó egyéb panaszok – álmatlanság, ingerlékenység, hangulatingadozások – enyhítésében segít. A Remifemin Plus adagolása a tünetek erősségétől függően rugalmasan változtatható: 2×2 vagy 2×1 is lehet a napi adagja az egyéni igényeknek megfelelően. Mivel hormonmentes, és komolyabb mellékhatástól nem kell tartani, ezért tartósan is szedhető. Bár a Remifemin Plus vény nélkül kapható, szedésekor még panaszmentesség esetén is érdemes rendszeresen tartani a kapcsolatot a nőgyógyásszal, az ilyenkor is szükséges szűrő- és kontrollvizsgálatok elvégzése, valamint a kezelésnek az adott állapothoz és az egyéni tünetekhez igazítása érdekében.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Király ez a klub! - Király Gábor egyesületénél jártunk

képcím

Tökéletes tavaszi desszert: így készül az eper sorbet!

képcím

"Előbb megváltoztatják a mérkőzés napját, majd jön ez a sz*r"...