Emiatt gyakoribb a felfázás a menopauza után (x)

Startlap - Hirdetés
Nőnek lenni egyet jelent az állandó változással. A nemi érés, a termékeny életévek, a várandósság és a gyermekszülés alapvetően változtatják meg a testünk működését – akárcsak a változókor. A termékeny életszakasz lezárulása számos kellemetlenséggel járhat, amelyekre jobb, ha felkészülünk.

Ez történik velünk a változókorban

A negyvenes életévekben előbb hanyatlani kezd, majd teljesen leáll a petefészkek hormontermelése, így folyamatosan csökken a szervezet ösztrogénszintje. Emiatt eleinte rendszertelenné válik a menstruáció, és az ötvenes életévek körül teljesen el is marad. Az ösztrogénszint csökkenése számos más tünetet is okoz. Az ösztrogénszint befolyásolja egyebek között a szervezet hőháztartását, a kognitív funkciókat és a szövetek tápanyagellátását is. Így ösztrogén hiányában gyakran tapasztalhatunk hőhullámokat, éjszakai izzadást, ingerlékenységet, emlékezetzavart és különféle hámszárazsággal járó panaszokat: bőr-, szem- vagy hüvelyszárazságot, és gyakoribbá válhatnak a húgyúti fertőzések is.

Ez áll az egyik leggyakoribb tünet hátterében

Bár időszakosan fiatalabbaknál is kialakulhat, a hüvelyszárazságot alapvetően a változókori tünetek között tartjuk számon. Ösztrogén hiányában a hámszövetek nedvességtartalma csökkenni kezd, ami miatt a szövetek meggyengülnek, kevésbé képesek regenerálódni, könnyebben sérülnek. A sérülések pedig fokozzák a fertőzések létrejöttének kockázatát.

Könnyebben fázunk fel a menopauza után

Az ösztrogénhiány nemcsak a hüvelyhámra hat negatívan, más szöveteink is szárazabbá válnak, elvékonyodnak. Emiatt gyakoribb ebben az életkorban a szemszárazság vagy éppen a felfázásnak is nevezett hólyaghurut. Ha a húgyutakat bélelő hám meggyengül, sorvadni kezd, akkor könnyebben megtapadnak rajta a kórokozók, például a hólyaghurutot okozó baktériumok. Ezt a kellemetlen panaszokkal járó betegséget ugyanis nem közvetlenül a hideg váltja ki, hanem a húgyhólyagba jutott és ott elszaporodott baktériumok.

Felfázás: a legtöbben jól ismerjük a panaszokat

A hólyaghurutot gyakori, sürgető vizelési inger jelzi, amely többszöri vizeletürítés ellenére sem enyhül. A vizelet zavaros színű, kellemetlen szagú lehet, és ürülését csípő, égő érzés, valamint alhasi fájdalom kísérheti. Súlyosabb esetben láz, véres vizelet és derékfájás is jelentkezhet – ilyenkor haladéktalanul forduljunk orvoshoz, mert az már a felső húgyutak (húgyvezeték, vese) érintettségére utalhat!

Ha gyorsan lépünk, a gyógynövények is segíthetnek

A hólyaghurut kezelése antibiotikumokkal történik, de a kezdődő felfázás enyhe tüneteit a panaszok megjelenésétől számított 48 órán belül még gyógynövényekkel is enyhíthetjük. Az egyik legrégebb óta ismert húgyúti fertőtlenítő az orvosi medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi), amelynek hatóanyaga, az arbutin igazoltan antibakteriális hatású. Ha ezt a gyógynövényt vetnénk be a hólyaghurut kezdeti tünetei ellen, a gyógynövény kivonatát vény nélkül kapható hagyományos növényi gyógyszerként is beszerezhetjük a patikából. Ilyen gyógyszer az Urzinol tabletta, amely koncentrált formában tartalmazza a medveszőlőlevél kivonatát. Az Urzinol hagyományos növényi gyógyszerként, szigorú hatósági előírásoknak megfelelően gyártott készítmény, amely enyhíti a hólyaghurut korai tüneteit: csökkenti a gyakori vizelési ingert, és mérsékli az égő érzést vizeléskor. Az Urzinol szedése mellé fogyasszunk bőségesen folyadékot, mert a gyakori hólyagürítéssel a baktériumok ürülését is elősegítjük.


Vény nélkül kapható, medveszőlőlevélkivonat-tartalmú hagyományos növényi gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

HAGYOMÁNYOS NÖVÉNYI GYÓGYSZER. A JAVALLATOKRA VALÓ ALKALMAZÁSA A RÉGÓTA FENNÁLLÓ HASZNÁLATON ALAPUL. A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Intim mosakodás: csak óvatosan

képcím

Elronthatja a nászutat ez a betegség

képcím

Forró pillanatok utáni felfázás: ez az oka (x)