Zivatarok jönnek: rohanjunk kihúzni a tévét a konnektorból? Itt a szakértő válasza!
A legfrissebb előrejelzések szerint csütörtökön tetőzik a hőség, eközben este északnyugat felől megérkezik a front, ami viharos szelet és zivatarokat hozhat magával. Erős zivatar esetén, amikor villámok is cikáznak az égen, azonnal újra előkerülnek az általános iskolában tanultak: jobb, ha nem tartózkodunk a szabadban, kerüljük a vízpartot, ne álljunk a fák alá. Adódik még a tévé kérdése is: rohanjunk haza, kihúzni az eszközt a konnektorból, mert különben tönkremegy a technika és kigyullad a lakás? Vagy ez a szabály már rég elavult? Mutatjuk a választ!

Ki kell húzni a tévét a konnektorból zivatar idején?
A szabály, miszerint zivatar idején nem szabad tévézni, talán már egy kicsit régi, de alapvetően még mindig aktuális. A Német Elektromos, Elektronikai és Informatikai Szövetség (VDE) elmagyarázta: ˝A villámlás okozta túlfeszültségek a villany- és telefonvezetékeken, kábeltelevízión keresztül bejuthatnak a házba, és károsíthatják vagy akár tönkretehetik az elektromos készülékeket.˝
Ez azt jelenti, hogy nemcsak a televíziók lehetnek veszélyben a zivatarok idején, hanem más elektromos eszközök is.
Amikor villám csap le, hatalmas elektromos energia keletkezik, amit a talajba vezet. Ha a villám egy elektromos hálózattal kapcsolatban lévő szerkezetbe, például villanyoszlopba csap, akkor ez az energia túlfeszültség formájában végigfuthat az otthoni elektromos hálózaton is.
Ez a túlfeszültség pedig tönkreteheti a készülékek belső áramköreit (főként a tévéket, számítógépeket, routereket), adatvesztéssel járhat (például, ha egy számítógép vagy szerver működés közben sérül), és ritkább esetekben tüzet is okozhat.

Hogyan védhetjük meg az elektronikai eszközöket a villámcsapásoktól?
A túlfeszültség elleni védelem jó ötlet, léteznek például beépített túlfeszültség-védelemmel ellátott elosztók. Ugyanakkor fontos tudni: ez a védelem nem elegendő közvetlen villámcsapás esetén. A legtöbb túlfeszültség-védelemmel hirdetett elosztó ugyanis csak kisebb feszültségingadozások ellen véd, egy közeli villámcsapás ellen nem nyújt teljes biztonságot.
Vannak komolyabb, beépíthető túlfeszültség-levezetők is, de ezek több tízezer forintos kategóriát képviselnek, és szakember szereli be őket.
Bár ritka, hogy egy villám közvetlenül egy lakást ér, a közeli csapások is elegendőek lehetnek ahhoz, hogy komoly anyagi kárt okozzanak.
A legegyszerűbb megelőzés az, ha vihar idején kihúzod a fontosabb eszközöket.
Ez nem kerül semmibe, de sok tízezer vagy akár százezer forintot is megspórolhatsz vele.Ha hosszabb ideig nem vagy otthon, mert például nyaralni mentél, érdemes minden fontosabb eszközt áramtalanítani.