Éles ellentmondásba keveredett egy csepeli hulladékfeldolgozó vezetője a hulladékgazdálkodást végző MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) honlapjával, ezért a Telex megkereste a MOHU-t, hogy kiderítse, vajon kinek van igaza. Meglepő módon a MOHU elismerte, hogy a csepeli Hamburger Recycling Hungary Kft. ügyvezető igazgatója nem tévedett, a pizzásdobozt valóban beledobhatod a szelektív hulladékgyűjtőbe.

A témáról Karczub Mária, a csepeli cég ügyvezetője a portál hétvégi riportjában beszélt, ahol elmagyarázta, a környezet szempontjából jobb, ha a szelektívbe helyezed a pizzásdobozt, és abból a hasznosul ami hasznosítható, mintha a papír a szemétégetőben végezné. És nem kell mosogatószerrel elmosni a tejfölös dobozokat sem.
“Aki azt mondta, hogy nem kell elmosni a dobozt, már jöhet is hozzánk dolgozni, fel van véve.
A mosás csak a háztartások komfortérzetének jobb, ezért találkozhatnak olyan tanácsokkal, hogy mossák el, mondjuk, a tejfölös- vagy a joghurtosdobozt.
Ha ugyanis otthon, a jó melegben elkezd belerohadni a maradék a dobozba, az büdös lehet, de valójában a feldolgozás szempontjából nem kell elmosni egyáltalán. A mi telephelyünkre bekerülő hulladék így is, úgy is »illatos« lesz, mert nagyon sokféle anyagú és minőségű szemét érkezik hozzánk. Miután mi itt leválogattuk a műanyaghulladékot anyagfajtákra, a hasznosító a feldolgozás során átmossa az anyagot, csak ezután kezdődik meg az újragyártási folyamat” – magyarázta Karczub Mária.
A MOHU honlapja viszont ennek a teljes ellentétét javasolja: szerintük a zsíros, szennyezett papírok – tehát pl. a pizzásdobozok – nem kerülhetnek a papírhulladék közé. A Telex kérdésére azonban közölték, hogy a honlapon pontosítani fogják a felsorolást,
a listát régebben állították össze, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kevésbé szennyezett dobozokkal nincs semmi baj, a rendszer fel tudja dolgozni ezeket is.
Arról továbbra sincs szó, hogy teli pizzásdobozokat kéne a papírgyűjtőbe helyezni, a maradék ételt ki kell venni belőle. “Akkor azonban, ha a doboz üres, nem csöpög a zsírtól, csupán néhány folt maradt rajta, ahogy az általában lenni szokott, miután elfogyasztottuk a teljes pizzát, mehet a szelektív kukába” – közölték.