A tervezet szerint minden olyan ital árusítása tilos lesz a fiatalkorúak számukra, amely 100 milliliterenként 15 milligrammnál több koffeint tartalmaz. Kivételt képeznek a tejes vagy növényi alapú tejes italok – írja a Telex.

A tervezet szerint nem lehet sem eladni, sem kiszolgálni 18 év alattiakat olyan energiaitallal, amely a megadott koffeinhatárt meghaladja, vagy amely koffeinen kívül az alábbi anyagokat is tartalmazza: ginzeng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton, taurin.
Az indoklás alapján a fiatalok egészségének megőrzése kiemelt társadalmi érdek, hiszen az energiaital-fogyasztás az utóbbi években egyre elterjedtebbé vált körükben, és ez súlyos egészségügyi kockázatokat rejt. A szabályozás célja, hogy visszaszorítsa a túlzott fogyasztás káros hatásait, ezért pontosan meghatározza, milyen összetételű termékeket nem lehet majd eladni kiskorúaknak.
“Az elmúlt évek táplálkozásegészségügyi tendenciái rávilágítanak arra, hogy a fiatalok körében egyre népszerűbbé váló energiaital-fogyasztás súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz. A szabályozás célja, hogy megvédjék a fiatalokat az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól. “Ennek érdekében a kormányrendelet meghatározza a tizennyolcadik életévét be nem töltött személy részére nem értékesíthető, illetve nem kiszolgálható energiaital összetételét” – olvasható a tervezetben.
Széles körben megszavazták
Április végén az Országgyűlés már elfogadta a KDNP javaslatát, amely megtiltja az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak. A törvényt széles körű támogatással szavazták meg: a Fidesz–KDNP képviselői mellett az ellenzék – többek között a DK, az MSZP, a Momentum, a Jobbik, a Mi Hazánk és a Párbeszéd – jelen lévő tagjai, valamint független képviselők is igennel voksoltak.
A rendelettervezet alapján, ha egy üzlet megsérti az előírásokat, a fogyasztóvédelmi hatóság akár egy évre is megtilthatja a kérdéses boltban az alkoholos italok, energiaitalok, dohánytermékek és szexuális termékek forgalmazását.
Nacsa Lőrinc, a KDNP képviselője úgy nyilatkozott: a törvényre azért volt szükség, mert a fiatalok energiaital-fogyasztása már komoly problémát jelent. Egy felmérés szerint a 10–14 évesek körében minden ötödik gyermek rendszeresen fogyaszt energiaitalt reggelire, és a teljes fiatal korosztály 78 százaléka él ezekkel az italokkal. A cél szerinte az, hogy megóvják a fiatalokat a túlzott koffeinbevitel veszélyeitől.
A törvényt május 12-én, hétfőn írta alá Sulyok Tamás köztársasági elnök.
