2024-ban Magyarországon is bevezették a palackvisszaváltási rendszert, másnevén a DRS-t. Hat hónap alatt egymilliárd palack és doboz jelent meg a rendszerben, a kötelező visszaváltási program (DRS) keretében – írj a Világgazdaság a MOHU-ra hivatkozva.
A rendelkezésre álló statisztikákból kiderült, hogy a visszaváltott darabszám olyan nagy, hogy egymás után rakva másfélszer körbe érnék a Földet az Egyenlítő mentén.
A rendszer üzemeltetésének célja a 90 százalékos újrahasznosítási arány elérése, ami már nem is annyira távoli: a MOHU adatai szerint decemberben ez az arány már 75 százalék fölé emelkedett.

A statisztikákból egyértelműen látszik, hogy az üvegek visszaváltása a legkevésbé jellemző Magyarországon. Míg az összes forgalomba hozott csomagolás 8 százaléka üveg, a visszaváltott mennyiség csupán 5 százalék.
A legnagyobb arányban visszaváltott csomagolások közé tartoznak a műanyag palackok (58 százalék) és a fémdobozok (37 százalék). A 360 millió visszaváltott doboz után a fogyasztók összesen 18 milliárd forintot kaptak.
Érdekes, hogy a dobozok éves visszaváltási aránya jelenleg 41 százalék, viszont a rendszer indulásakor ez a szám jóval alacsonyabb volt.
Pusztai Márk elárulta, hogy leggyakrabban visszaváltott termék egy hazai gyártású, félliteres kiszerelésű sörösdoboz volt.
A rendelkezésre álló adatokból kiderült, hogy egy átlagos visszaváltás alkalmával egy fogyasztó 18 darab palackot ad le. A visszatérítést a vásárlók 83 százaléka bolti utalvány formájában kéri, 17 százalék banki utalást választ, míg mindössze 0,25 százalék ajánlja fel jótékony célra.
Jelenleg 4300 helyszínen érhető el a visszaváltási lehetőség országszerte, ezek közül 1500 manuális visszaváltó pontként üzemel.