Korábban már megírtuk, hogy a magyar meggytermelés a tavaszi fagyok miatt messze elmarad a várttól idén. A cseresznyével is hasonló a helyzet, hiszen a fagyok ebben az esetben is tönkretették a termést: az elmúlt tíz évben a termés jellemzően 8,6-12 ezer tonna között mozgott évente a cseresznye esetében, idén azonban mindössze 2-3 ezer tonnára becsülik a hozamot. Ez súlyos, akár 75 százalékos visszaesést is jelenthet a szokásos terméshez képest, írja az Agrárszektor. Ehhez mérten az árak is emelkedhetnek idén: nézzük, mire számíthatunk, és hogyan éri meg cseresznyét vásárolni.
A nemzetközi termelésben is baj van
Az Eurostat friss adatai szerint 2024-ben Spanyolország volt az Európai Unió legnagyobb cseresznyetermelője 121 ezer tonnával, megelőzve Görögországot, Olaszországot és Lengyelországot. A mennyiség mögött azonban változó képet mutatnak a régiók: míg Spanyolország egyes részein – például Extremadurában – viszonylag normális szezonban reménykedtek, addig máshol – például Valenciában –az eső és a jég jelentős veszteségeket okozott.

Hasonló a helyzet Görögországban és Olaszországban is: a márciusi fagyok 40 százalékos veszteséget jelentettek a görög ültetvényeken, míg az olasz Pugliában a csapadék és a fagy megrepedezett gyümölcsöket, csökkent hozamot eredményezett. Lengyelország sem úszta meg a tavaszi fagyokat, ahogy Törökország, a világ legnagyobb cseresznyetermesztője sem:
a korai és középérésű fajtákat súlyosan érintette az időjárás, a várható hozam messze elmarad az átlagtól.
Aggasztóak az árak
Magyarországon mintegy 2500 hektáron termesztenek cseresznyét, a helyzet viszont különösen aggasztó: a tavaszi fagyok – különösen április végén és május elején – letarolták a virágzó fákat, a gyümölcskezdemények elpusztultak, az érett szemek pedig több régióban meg sem jelentek. A kínálat szűkössége azonnal éreztette hatását az árakban is. Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a belföldi cseresznye a 20. héten jelent meg, egy héttel később a tavalyihoz képest, 3200-3500 forint/kg közötti áron.
Ez még csak a kezdőár volt – a termelői ár az azt követő hetekben drasztikusan emelkedett, és a 20-24. hét átlagában 2800 forint/kg-ra ugrott, ami
125 százalékos drágulást jelent az előző év azonos időszakához képest.
A fővárosi fogyasztói piacokon a cseresznye ára nem ritkán elérte vagy meghaladta a 3500 forintot is –sokak számára ezzel luxuscikké vált.
A kínálati oldalon tovább rontotta a helyzetet az import beszakadása. A KSH adatai szerint a friss cseresznye behozatala 1433 tonnáról 56 tonnára zuhant 2024-ben, ami gyakorlatilag importhiányt jelent. A kivitel ezzel szemben 54 százalékkal nőtt, ami azt jelenti, hogy a kevés rendelkezésre álló magyar áru egy része nem is a hazai piacra került. A vásárlók így nehezebben tudnak hozzájutni jó minőségű, megfizethető cseresznyéhez. Jelenleg nem érhető el sok helyen a friss cseresznye, ahol viszont igen, az alábbi árakkal találkozhatunk:
- a Budapesti Nagybani Piacon az I. osztályú cseresznye 1800 és 2500 forint között mozog,
- a Tescoban pedig 4500 forint egy kilogramm.
Ezzel szemben a “Szedd Magad” akciók során akár ennek a feléért is hazavihetjük a friss gyümölcsöt. Ezeken a helyszíneken szedhetünk magunknak cseresznyét:
- Szombathely, Újperint városrész, termelő: Czenke Zoltán,
Sóskút, Diós út 6., - Érd, Görgényi család gyümölcsöse a Battai út és a Sánchegyi út sarkán,
- Kecskemét, Talfája tanya 139.
- Nagykörű, Jász-Nagykun-Szolnok megye – a helyi benzinkút és a helységnévtábla között,
- Nagyvenyim, Venyim Gyümölcse major 1. (2421),
- Környe, Komárom-Esztergom megye, Tatai út 8119.,
- Pomáz, Dolinai út vége, Piliskert Kft.,
- Szob, Dunakanyar – Szobi Gyümölcsöskert.