Kár lenne kihagyni a Földközi-tenger eme csodálatos szigetét, Mallorcát csak azért, mert a róla szóló hírek középpontjában a turisták tömegei és a bulik állnak.
Mi lehet a megoldás?
Némi áldozat szükséges, de megéri szezon előtt, vagy szezon után érkezni Mallorca szigetére. Március végén, április elején vagy október végén már nem biztos, hogy fürödhetsz a tengerben, de a sziget nyújtotta látnivalók és kulináris élmények bőven kárpótolnak. Talán akadhat egy esős nap, de Mallorca múzeumi gyűjteményei, piacai és templomai erre az esetre is csodás élményt kínálnak.
Mikor kezdődik a szezon? Mallorcát az angol és német turisták szívesen látogatják, így érdemes ennek a két országnak a tavaszi szüneteire figyelemmel lenni. A német tavaszi szünet időpontja változó, de egy biztos, hogy húsvét környékére esik. 2025-ben azonban elég későn van ahhoz húsvét, hogy kellemes tavaszi időt kifogva élvezd Mallorca páratlan látnivalóit, ha neked épp nem kell egy iskolai szünethez alkalmazkodnod. Ősszel azonban azok is jól járhatnak, akik megkockáztatják az őszi szünetet a szigeten tölteni. Az előző évben november elseje környékén 20-22 fok volt Mallorca szigetén. Aki mer, az nyer.
A szezonon kívüli látogatás során is érdemes olyan helyekre koncentrálni a szigeten, amelyek történelmi, kulturális és kulináris élményeket is nyújtanak a hihetetlen természeti csodák mellett.

Elsőként azt ajánlom, hogy habár Palma de Mallorca, a főváros vonzó, de a szállást mégse ide tervezd. Vidéken sokkal nyugodtabb és különlegesebb szállásokra lehet bukkanni. Az én választásom egy április eleji héten Valldemossa várostól néhány kilométerre fekvő kis hotelre esett. Kiváló helyen feküdt a nyugati partvidék felfedezéséhez, ráadásul gyalogtúrákat is indíthattam innen Deiàba, Valldemossába vagy a környék felfedezésére.
Valldemossa, az elvonulás szigete
A nyugati part leghíresebbje kétségtelenül ez a kis középkori városka, amely a parton sziklákba kapaszkodva éli életét.
Valldemossában már 1399-ben megtelepedtek a karthauzi szerzetesek és azt hiszem, hogy a falu elhelyezkedését látva az elszigeteltség vonzotta ide őket. Más utazókat itt nemcsak a kora tavaszi érkezéssel, hanem egy kora reggeli látogatással is megelőzheted. Amíg azt várod, hogy a ma már szerzetesek nélküli kolostor kinyisson, ajánlom, hogy térj be a helyi pékhez, és kóstold meg a híres ensaimadát, a zsíros, leveles tésztából készült csigát, egy cortado kíséretében.

A kolostort ma átjárja Frédéric Chopin zeneszerző és George Sand író szerelmének emléke, akik 1838–39-ben itt töltöttek egy telet.
A kolostorban találni még Miró, Ernst és Sauri festményeiből álló kiállítást, mallorcai tájképeket, egy régi gyógyszertárat, a kolostori élet nyomait, s persze egy zártkertet is. Szomszédságában áll a II. Jakab király által asztmával küzdő fiának épített palota is, ahol évente a Chopin-fesztiválokat rendezik, és időnként a turistákat is elbűvölik 10-15 perces Chopin-darabokkal.
Valldemossában, ahogy a többi nyugati parti városban is, van kikötő, s egy apró strand. Igaz, a faluból még egy keskeny úton kell leevickélni a tengerig. Ne számíts homokos partokra, ez itt a sziklák birodalma, ahogy a közeli Banyalbufarban is az. A sziklákon álló városok neve elé tűzd be a Port de szócskákat, és máris kiadja a térkép a helyet. Általában keskeny utak s korlátozott parkolóhelyek vannak.

Son Marroig és a kövér Luigi
Valldemossa után Deià felé autózva érdemes megállót fújni a Son Marroig kastélynál.

A kövér Luigi villájában, a Son Marroig kastély kertjében nincsenek látványosan nyírt bokrok, nincsenek szabályosan vetett virágágyások, nincsenek drága szobrok, hanem minden a maga természetességében él, ahol a turista egy vendég. Ott áll azonban a márványtemplom, amely egyfajta hála a természet azon csodájáért, amit itt mutat meg a szemlélődőnek: a tengert, a sziklákat, a lyukas sziklát, a Na Foradadát s a mediterrán növényzetet.

A kastély tulajdonosa egykor Ludwig Salvator osztrák főherceg volt, akinek személyisége mellett mallorcai munkássága is igencsak figyelemreméltó. Egy kis érdekesség, hogy őróla mintázta Verne Sándor Mátyás karakterét, és Sisi császárné kifejezetten jó barátságot ápolt a kövér Luigival (ahogy Ferenc József nevezte).
Sólleri kulináris megálló
Sóller elsősorban gasztronómiai téren nyújtott ízelítőt Mallorcából. Igaz, a város temploma és nyüzsgő főtere vagy a régi villamos, amely Port de Sóllerba közlekedett félóránként, valamint maga a kikötő (Port de Sóller) szépsége sem hagyható szó nélkül, de valójában a város inkább gasztronómiai ajánlataival hódított.
Mallorcán látszólag következetesnek tűnne, ha halat hallal és tengeri herkentyűvel ajánlanának kóstolni, de manapság már olyan kevés a partok közelében a hal, hogy a szigetre is importálni kell az éttermek kiszolgálása végett. Amiből azonban van elég, és állítom, hogy csodás, az az olíva, bogyó és olaj formájában, a sertéshús és a citrusok (narancs és citrom). A megkóstolt ételek ezek körül forogtak.
Sóllerben két éttermet is ajánlok, az egyik a Ca’n Boqueta, ahol a fekete disznó mallorcai módra (puha, omlós, zöldségekkel körített narancsos szószban), míg a másik sólleri étteremben, a Sa Figuerában egy másik híres mallorcai fogás, a szopós malac sültje hódított. Csak ajánlani tudom, ahogyan itt a helyi kolbásszal, a sobrasada de Mallorcával töltött raviolit is. Az ételekhez mindig mallorcai bort kortyoltam, de külön élmény volt egy borkóstoló is Sóllertől északra, a Bodegas Can Vidalet pincészetben. Itt az igazi meglepetést a környék gyógynövényeivel fűszerezett ginjük nyújtotta.
Szűk utcák városai, ahol a pa amb oli hódít
A nyugati, északnyugati partvidéken szinte találomra bemehetsz egy sétára bármelyik városkába. Biztosan találsz kőházakat szűk utcákban, markáns homlokzatú, robusztus templomot és nyüzsgő főteret kávézókkal, éttermekkel. Estellencsben a környék völgyeire nyíló varázslatos kilátás mellett felejthetetlen volt a helyi büfé pa amb olija (kenyér paradicsommal, helyi sajtokkal, pl. Mahónnal, sonkával és olajbogyóval).

Egészen fönt északon Pollença; a kakasos városban én is csatlakoztam azokhoz, akik a főtéren élvezték a sziesztát és csak úgy találgatták, ki lehet helyi és ki nem az. Ha nincs túl meleg, akkor a templom mellett érdemes megmászni a 365 lépcsőfokot és feljutni az El Calvario kápolnához vagy elmerülni a városka üzleteiben, ahol a szokásos turistabóvlikon kívül igényes, helyi kézművesek termékeit árusító helyekre is akadhatsz. Hasonló élményben lehet részed, ha még kicsit kitartasz és még északabbra autózol, s leparkolsz Alcúdia városfalai mellett. A régi mór várfal mögött izgalmas utcácskák, látványos épületek találhatóak.
A természet nem adja ingyen a látványt
A nyugati parton autózni nemcsak azért kihívás, mert keskenyek és forgalmasak (főleg a kerékpárosok miatt) az utak, hanem mert lépten-nyomon kényszert érez az utazó a megállóra.
Mirador, roca, cap, ezeket a kulcsszavakat jegyezd meg és amint megpillantod, rögtön állj meg,
akkor is, ha éppen nem tűnik úgy, hogy ott valami érdekesség lenne. Délről észak felé tartva az első találkozásom a sziklás nyugati parttal a Mirador de Ricardo Roca mellett volt, majd pár kilométerrel odébb a Mirador de Ses Animes, a 16. századból származó őrtorony állított meg. Sok ilyen torony található a szigeten, a középkorban ezekből figyelték a tengert, az érkező hajókat és a kalózokat.

A legnépszerűbb mallorcai természeti látnivaló a Cap de Formentor, amely Pollençától északra egy benyúló ujjnak kinéző sziklaszirt, földnyelv. Ez a sziget legészakibb pontja, amelyben két kilátóból is gyönyörködhetünk. Az egyik az úthoz közeli Mirador Es Colomer, amely szezonban zsúfolt, mert a buszok csak eddig jönnek, de ha autóval tovább mész az Albercutx Watchtowerig, akkor onnan magasabbról láthatsz rá a híres földnyelvre. A Platja de Formentor felé még érdemes autózni, mert az útról szintén csodás kép tárul eléd, s a végén még egy homokos partszakaszban is részed lehet. A földnyelv végéig keskeny autóút vezet, szezonban zsúfolt, s a végén található világítótorony sincs mindig nyitva, de maga az út megéri a kiruccanást.
Ha valami eszméletlenre vágysz, akkor kelj korán!
A Torrent de Pareis szurdok és a hozzá vezető Sa Calobra 12 km-es, hajtűkanyarokkal tűzdelt, kígyószerű útját javaslom kora reggel megtenni. A cél, a Mallorca Grand Canyonjaként is emlegetett Sa Calobra ugyanis később nemcsak autókkal, buszokkal, kerékpárosokkal tömött, hanem a látványos fotókra vágyó turistákkal is.
Az út valójában zsákutca a tengerhez, amelynek végén van egy parkoló, majd onnan gyalog elhaladva az éttermek mellett kiépített kb. 300 méteres sétányon, gyalogos alagúton át (könnyű terep) juthatsz ki a kanyonba. Itt nem érdemes mást tenni, csak elnyúlni a kavicsokon és élvezni a látványt.
Ha elég bátor és edzett vagy, akkor elindulhatsz a kanyon belsejébe, de kemény túrára számíts.
A főváros, Palma de Mallorca öt pontban
1. A mecsetre épített katedrális: a legendás Palma katedrálisra először környezete hívja fel a figyelmet: a Parlament és a Városháza néhol reneszánsz hatásokkal tűzdelt épülete, majd a híres Palau de l’Almudaina, később a tengerhez kivezető csatorna, és végül maga a tenger látványa. Ezek mind együtt hozzájárulnak ahhoz, hogy az önmagában is különleges, négy évszázadig épült katedrális a környezetével alkotott tökéletes szimbiózissal elvarázsolja a szemlélőt. Belül a színes ablakokon beáramló fény játéka, Gaudí oltár fölött függő koronája, az egykori mecset színei adják a hangulatát.
2. Mór emlékek nyomában: a mór emlékek közül két hely gyakorolt rám hatást a városban, az egyik a Palau de l’Almudaina, a másik az arab fürdők (Banys Àrabs).
3. Kulináris élmények: a fővárosban ajánlom az egyik Tast éttermet, egy kis csipegetésre a mallorcai sajtokból, a borban főtt kolbászból és helyi disznó grillezett tarjájából, amit a híres mallorcai Hierbas likőrrel lazítottam.
4. Bujkáló paloták: Palma régi negyede bővelkedik a 16–18. században épült főúri palotákban, amelyek igazán akkor válnának izgalmassá, ha udvaraikra is bepillanthatnánk, de sajnos ez csak egy kis szerencsével és szemfülességgel lehetséges. Nekem nem sikerült, így maradt csak a séta mellettük és a homlokzataik. Adok azért néhány tippet: Can Olesa a Carrer Morey utcában, Can Oms a Carrer de l’Almudaina utcában, Can Tacón a Carrer de Sant Jaume utcában.
5. A kilátásfelelős: a város határában egy dombon áll a Castell de Bellver. Csupán a városra innen nyíló kilátás miatt is megéri, de a várnak épült, majd börtönként és királyi rezidenciaként is hasznosított erőd gótikus körkerengője és udvara még a kilátásnál is nagyobb élményt nyújt.
Számtalan látnivaló kimaradt Mallorca szigetén, de még így is meggyőzött ez a mediterrán csoda, hogy érdemes szezon előtt is felfedezni a szigetet.