A több mint 116 méter magas Hyperion nevű örökzöld mamutfenyő Észak-Kaliforniában, védett területen található, és mára olyan értékes természeti kinccsé vált, hogy a hatóságok lezárták a hozzá vezető utat – írja a VG. A Hyperion, hivatalos nevén Sequoia sempervirens, 2006. szeptember 8-án került a figyelem középpontjába, amikor hivatalosan is megmérték, és bebizonyosodott, hogy meghaladja az addigi csúcstartó, Sztratoszféraóriás nevű mamutfenyő magasságát. Ez utóbbi 1991 és 2006 között tartotta a világ legmagasabb élő fája címet, miután a Dyerville Giant nevű példány 1991-ben kidőlt.

A Hyperion azóta is őrzi első helyét:
116,07 méteres magasságával a világ legmagasabb élő fájaként tartják számon.
A több száz éves példány az észak-kaliforniai Redwood Nemzeti Park egy eldugott részén magasodik.
Elzárták a látogatók elől
A digitális korszak beköszöntével és a közösségi média népszerűségének növekedésével rengetegen próbálták felkeresni a Hyperiont – annak ellenére, hogy nem vezet hozzá kijelölt turistaút. Sokan saját szakállukra vágtak neki az erdőnek, és taposták le a környező növényzetet, csak hogy egy-egy fotót készíthessenek a fa közelében. Az ilyen mértékű emberi jelenlét azonban komoly károkat okoz a védett ökoszisztémában, így a hatóságok úgy döntöttek: a fa környékét teljesen lezárják a látogatók elől.
A szabályszegők súlyos bírságot kapnak: akár 5000 dolláros (kb. 1,75 millió forintos) büntetést is kiszabhatnak rájuk, vagy akár hat hónap börtönt is kaphatnak.
Nem mindenben első
Bár a Hyperion magasságban világelső, tömege és térfogata alapján nem számít rekordernek. Súlyát körülbelül 209 tonnára, térfogatát 530 köbméterre becsülik. A Lost Monarch nevű tengerparti mamutfenyő például jóval vaskosabb – bár csak 98 méter magas, 8 méteres átmérője miatt a térfogata eléri a 989 köbmétert. A történelem során egyébként több olyan fa is létezett, amely túlszárnyalta a Hyperiont magasságban: a valaha mért legmagasabb példány az 1865-ben kidőlt ausztráliai G. Klein Tree nevű eukaliptusz volt, amely 147,218 méterre nőtt.
View this post on Instagram
A világ legidősebb ismert fája sem a Hyperion, hanem a Prometheus nevű simatűjű szálkásfenyő, amely az Egyesült Államokban, Nevada államban található. A tudósok szerint legalább 4862 éves – de az sem kizárt, hogy az ötezret is meghaladja életkora.
Több, mint 200 milliót ér
A Hyperion becsült életkora 600 és 800 év között lehet. A rekordot jelentő mamutfenyő faanyaga különösen értékes: köbméterenként akár 1500 eurót is érhet, így ha pusztán faanyagként számolnánk, a Hyperion értéke meghaladhatná a 795 ezer dollárt (több mint 277 millió forintot). Természetesen élő példányként, történelmi és ökológiai jelentősége miatt az eszmei értéke ennél jóval magasabb.
Csemetét mi is ültethetünk
A rekorder fa fajtája – a tengerparti mamutfenyő – kereskedelmi forgalomban is kapható. Magyarországon is beszerezhető 20–40 centiméteres csemeteként, általában 9–10 ezer forint közötti áron. Ültetni egész évben lehet, de türelem kell hozzá: akár évszázadokba is beletelhet, mire megközelíti a Hyperion magasságát.