Vashiány: ezért érdemes kezelni

Startlap - Szponzorált tartalom
A vashiány tünetei nehezen megfoghatóak: a problémát legtöbbször fizikai-szellemi fáradtság jelzi. A tünetekkel gyakran későn fordulnak orvoshoz, pedig a vashiány kezelése jelentős életminőség-javulást hozhat.

A vashiány jellemző tüneteit gyakran természetesnek tekintjük: mégis ki ne fáradna el egy hosszú, munkával töltött nap végére? Ezért legtöbbször nem kérünk orvosi segítséget, és házi módszerekkel próbálunk megszabadulni a problémától. A több alvás vagy kávéivás azonban nem segít a vas pótlásában, sőt, a koffein fogyasztása még ronthatja is a felszívódását. Pedig a vashiány megfelelő, személyre szabott kezelése nagyban javíthatja az életminőségünket és egészségi állapotunkat.

Nem csak a nők betegsége

Ugyan a nők nagyobb kockázatnak vannak kitéve, félreértés, hogy csupán ők lennének hajlamosak a vashiányra. A menstruációs ciklus, a terhesség, a szoptatás és a menopauza mind befolyásolja a szervezet vasigényét. Ugyanakkor a probléma bármilyen nemű és életkorú személyt érinthet: étkezési és mozgási szokásaink, testsúlyunk, illetve a véradásban való részvétel mind hatással lehet a szervezetünk kémiai egyensúlyára.

Fotó: Getty Images

A vashiány tünetei azonban nem ismerhetőek fel könnyen: legtöbbjüket ugyanúgy okozhatja a mindennapokban bennünket érő fokozott terhelés. A vashiány legjellemzőbb tünetei a fáradékonyság, levertség, csökkent koncentráció, alvászavar. Mindennek gyakran nem tulajdonítunk különösebb jelentőséget: nehezen alszunk el, gyakran fáj a fejünk, állandóan fáradtnak érezzük magunkat. A sportolás nem feltölt, hanem leszív, egy lépcsőzéstől kifáradunk, kalapál a szívünk. Akár a hajhullás is lehet a vashiány tünete. Ezek a problémák azonban annyira gyakoriak, hogy legtöbben nem fordulnak miattuk orvoshoz. Pedig a vashiány egy vérvétellel egyszerűen megállapítható, és személyre szabott kezelés útján könnyen megszüntethető, illetve megelőzhető.

Könnyű gyógyulás

Amennyiben diagnosztizálják a vashiányt, nincs messze a gyógyulás: a probléma étrend- és életmódváltással, illetve vaspótló gyógyszerek szedésével könnyen megoldható. Az enyhe vashiányon akár a vasban gazdag étrend is segíthet. A legmagasabb vastartalmú ételek között megtalálhatók a vörös húsok, a máj, a spenót, a cékla és az aszalt gyümölcsök. A vas hasznosulása érdekében érdemes kerülni a nyomelem felszívódását meggátló ételeket és italokat, mint például a kávé és a tea. Speciálisan a vashiány kezelésére alkalmas vaspótló gyógyszerek szedését érdemes az orvosunkkal megbeszélni a megfelelő dózis és időtartam, valamint az állapotunk monitorozása érdekében.

A vashiány megelőzése érdekében figyeljünk oda a vasban gazdag, vegyes étrendre, és ha nincs felszívódást gátló tényező, vagy nagy, illetve gyakori vérvesztés, nem történhet baj. A vashiány kialakulásának megelőzésével, valamint a hiány körültekintő kezelésével jelentősen hozzájárulhatunk az életminőségünk javulásához: növelhetjük az energiaszintünket és a koncentrálóképességünket, erősíthetjük az immunrendszerünket, és hosszú távon is gondoskodhatunk az egészségünkről.

HIRDETÉS


Más vas, mint a többi:

 

A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- ital összetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer. 

 

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

Ez is érdekelhet

képcím

Vashiány: elég a kifogásokból! (x)

képcím

Fejfájás? Ez állhat a háttérben

képcím

Vaspótlás a családban: így lehet egyszerűbb (x)