Egyszer fent, egyszer lent: kevesen ússzák meg a változókort hangulatingadozás nélkül

A változókor tünetei természetesek, de zavaróak lehetnek. Nem muszáj szenvedni tőlük!

Mire egy nő az úgynevezett változókorba ér, már valószínűleg megszokta, hogy a teste és a lelke felett időnként átveszik az uralmat a hormonok. Hiszen ezek változásai szabályozzák az egészséges női működést (és az azzal járó változásokat) az egyes életszakaszokban. Ez a változékonyság intenzívvé válik a negyvenes-ötvenes életévekben. A nőknek együtt kell élni, meg kell küzdeni ennek különböző tüneteivel, de ma már semmiképpen sem kell szó nélkül elviselniük azokat. Az egyik ilyen megpróbáltatás a hangulatingadozás.

Miért jelentkeznek hangulatingadozások a változókorban?

A menopauza, vagyis a változókor a női élet természetes része, amely általában 45 és 55 éves kor között következik be. Ebben az időszakban a petefészkek hormontermelése fokozatosan csökken, ami az ösztrogén és a progeszteron szintjének ingadozásához vezet. Ezek a hormonális változások befolyásolják az agy neurotranszmittereit, például a szerotonint és a dopamint, amelyek a hangulat szabályozásában játszanak szerepet. Ennek eredményeként a nők gyakran tapasztalnak hirtelen hangulatváltozásokat, ingerlékenységet vagy szorongást.

További tényezők, amelyek befolyásolják a hangulatot

A hormonális változások mellett a változókor egyéb tünetei, mint például a hőhullámok, az éjszakai izzadás és az alvászavarok, szintén hozzájárulhatnak a hangulatingadozásokhoz. Az alváshiány és a folyamatos fizikai diszkomfortérzés kimerültséget és érzelmi labilitást okozhat. Emellett az életkorral járó egyéb változások, például a gyermekek kirepülése, a karrierben bekövetkező változások vagy az öregedéssel kapcsolatos aggodalmak is fokozhatják a stresszt és a változékony kedvet.

Fotó: Getty Images

Nem kell elviselni!

Bár a hangulatingadozások a változókor természetes velejárói, ez nem jelenti azt, hogy ne kellene foglalkozni ezekkel. Ma már számos módszer létezik az enyhítésükre.

Egészséges életmód. Jól tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás, a kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő alvás szinte mindent orvosol, de legalábbis hozzájárul a fizikai és mentális jólléthez. Az aerobik, a súlyzós edzés és a jóga különösen hatékony lehet a hormonális egyensúly támogatásában – negyven felett leginkább ezek a kíméletesebb, kevésbé dinamikus mozgásformák javasolhatók.

Stresszkezelés. A stresszorok nem fognak eltűnni az életünkből, ám azt tudjuk befolyásolni, hogy mennyire hatnak ránk. Az olyan relaxációs technikák, mint például a meditáció, a tudatos mélylégzés vagy a mindfulness, segíthetnek csökkenteni a szorongást és javítani a hangulatot.

Támogató közösség. Sokat segít az is, ha családtagokkal, barátokkal vagy támogató csoportokkal beszélgetünk. Hiszen megoszthatjuk a tapasztalatainkat, érzéseinket, és mindjárt kevésbé érezzük elszigeteltnek magunkat. És ki tudja, talán még hasznos ötleteket is kaphatunk.

Szakember segítsége. Ha a hangulatingadozások súlyosak vagy tartósak, érdemes pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulni. Utóbbihoz nem feltétlenül azért, hogy gyógyszert írjon fel, bár bizonyos esetekben a hormonpótló gyógyszerek vagy az antidepresszánsok támogathatják a terápiát. Ezt azonban mindig alaposan mérlegelni kell, és csak orvosi konzultáció után nyúljunk ehhez az eszközhöz!

Fontos, hogy a nők tisztában legyenek a változókort kísérő hormonális hatásokkal, ne törődjenek bele ezekbe, hanem aktívan keressenek megoldásokat a tünetenyhítésre. Az egészséges életmód, a stresszkezelési technikák és a támogató kapcsolatok mind hozzájárulhatnak a jobb közérzethez ebben az időszakban.

HIRDETÉS

 

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

 

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

 

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

 

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ételek, amiket a strandra is magaddal vihetsz
A strandételek árai egyre magasabbak: rengeteget spórolhatunk, ha a fürdőzésre magunk visszük ebédünket. Mutatjuk a strandra vihető ételeket.
0 seconds of 1 minute, 40 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
Next Up
Sárgabaracklekvár-teszt: legyőzi a bolti a házit?
06:45
00:00
01:40
01:40
 

Ez is érdekelhet

képcím

Testsúly- és testösszetétel-változás változókorban: mi okozza?

képcím

Hőhullámok stílusosan – tegyük elviselhetővé a klimax...

képcím

Változókori panaszok, amelyekkel orvoshoz kell fordulni