
Így kerüljük el a vaspótlás leggyakoribb buktatóit (x)
Fontos tudni a vashiány okát! A vaspótlás megkezdése előtt mindig fel kell tárni, mi váltotta ki a hiányállapotot. Ha például valamilyen felszívódási probléma vezetett vashiányhoz, akkor a sikeres vaspótláshoz először a felszívódási zavart kell kezelni. A lisztérzékenységnek is nevezett cöliákia miatt például azon a vékonybélszakaszon pusztulnak el a bélbolyhok, ahol a vasnak kellene felszívódnia. Megfelelő diétával azonban a bélbolyhok regenerálódnak, és újra lehetségessé válik a vasfelvétel. Ha a vashiány oka a fokozott vasvesztés, például valamilyen állandó vérzéssel járó kórkép áll a háttérben, esetleg cikluszavar, akkor a sikeres és hosszú távú vaspótlához ezeket az okokat kell megszüntetni.
Szánjuk rá elég időt! A szervezet elég sokáig képes kompenzálni a vashiányt és felszabadítani a működéséhez szükséges vasmennyiséget a vasraktárakból, emiatt a vaspótlás sem hoz egyik napról a másikra eredményt. A vasraktárak feltöltéséhez legalább 3-6 hónapig tartó, következetes pótlásra van szükség. Ha tudni szeretnénk, hogy sikerült-e helyreállítani a szervezetünk vasháztartását, érdemes vérvétellel ellenőrizni a hemoglobin- és ferritinszintünket – utóbbi értéke segíthet meggyőződni arról, hogy abbahagyhatjuk-e a vaspótlást.
Ne szakítsuk meg a vaspótlást a mellékhatások miatt! A vaspótlás mellékhatásai, mint a székrekedés, gyomorpanaszok vagy hasmenés, sokakat eltántoríthatnak a gyógyszerszedéstől. Ha egy adott készítmény nem megfelelő, érdemes másik formát kipróbálni: a folyékony vaspótlók kíméletesebbek lehetnek, és olyan gyógyszert is választhatunk, amelyet nem kell éhgyomorra bevenni, így az emésztőrendszeri mellékhatások is mérsékelhetők.
Figyeljünk oda az adagolásra! Vashiányban a hatékony vaspótláshoz legalább napi 60-100 mg vas bevitelére van szükség. Ennyi vasat nem tudunk sem az étkezéssel, sem étrend-kiegészítőkkel bevinni, ezért mindenképpen vaspótló gyógyszerre lesz szükségünk.
A gondos és kitartó vaspótlással elkerülhetők a vashiány súlyos szövődményei, például a vashiányos vérszegénység, és az életminőség is jelentősen javítható a kellemetlen tünetek kezelésével. Ha rendben vannak a vaskészleteink, akkor energikusabbá válunk, erősebb az immunrendszerünk, javul az általános egészségi állapotunk. Ennek az állapotnak az elérésében segít, ha magas vastartalmú, igazolt hatású vaspótló gyógyszert választunk, olyat, amelyet kellő ideig fogunk – és tudunk – szedni.
Maltofer rágótabletta és szirup: a biztonságos és hatásos vaspótláshoz
Ha beigazolódott, hogy vashiányunk van, pótoljuk a vasat a vény nélkül elérhető Maltofer rágótablettával vagy a Maltofer sziruppal! A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nem kell éhgyomorra szedni, sőt, étkezéssel együtt bevéve még jobban is hasznosul, ráadásul így az emésztőrendszeri mellékhatások is ritkábbak. A Maltofer sziruppal napi egyszeri vagy több adagban, egyéni ízlésünk szerint pótolhatjuk a vasat. A vashiány megelőzésére és kezelésére alkalmas, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló és jól hasznosuló formában tartalmazó, folyékony vaspótló gyógyszer mindössze 150 ml, de akár egy havi vaspótlásra elegendő. Saját ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe vagy kakaóba keverve is bevehető.
Gyakori kérdés, hogy mi történik akkor, ha véletlenül „túltöltjük” a vasraktárakat. Mivel a Maltofer-készítményekből csak annyi vas szívódik fel, amennyire a szervezetnek szüksége van, esetleges túladagolásuk sem jár veszéllyel. Sem a szirup, sem a rágótabletta nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel, gyógyszerekkel. A Maltofer klinikailag igazolt hatású vaspótló gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!