Fejfájás? Ez állhat a háttérben

Startlap - Szponzorált tartalom
A fejfájás igen gyakori jelenség, amely szinte mindannyiunk életét érinti időről időre. A fájdalom okai rendkívül változatosak lehetnek, kezdve a hétköznapi stressztől a nem megfelelő hidratáción át egészen súlyos egészségügyi problémákig. Sok esetben a fejfájás mögött álló ok könnyen kezelhető, ám néha mélyebbre kell ásni, hogy megtaláljuk a probléma valódi gyökerét.

A fejfájás jelentősen megnehezítheti az életünket, befolyásolhatja a koncentrációs képességünket, hatással lehet a munkánkra és a magánéletünkre is. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a fejfájás kezelhető állapot! Az ideiglenes fejfájások gyakran valamilyen átmeneti jellegű problémából erednek, amelyet ha kiiktatunk, a tünetek is enyhülnek vagy eltűnnek.

Sok dolgot jelezhet, ha hasogat a fejed

A fejfájást kiválthatja intenzív fizikai megerőltetés, migrén vagy frontérzékenység, depresszió, alvási nehézségek, túlzott táplálékbevitel vagy akár a sok koffein is. Az egyik leggyakoribb oka a stressz, ez ellen pedig nehéz védekezni, hiszen a legtöbbünk mindennapjainak szerves része. A dehidratáció szintén előidézhet fejfájást, mivel ilyenkor a test nem kap elegendő folyadékot az optimális működéshez. A túlzott koffeinfogyasztás vagy éppen a koffein hirtelen megvonása is fejfájáshoz vezethet. Az alváshiány, illetve a túl sok alvás egyaránt negatívan befolyásolhatja a szervezetet, szintén hasogathat tőle a fejünk. A szem túlterhelése, különösen a képernyő előtt töltött hosszabb idő, szintén gyakori kiváltó oka lehet. Az időjárási frontok és a légnyomásváltozások az erre érzékenyeknél ugyancsak eredményezhetik a hasogató fejfájásérzést. Végül, de nem utolsósorban bizonyos ételek, például a túlzottan feldolgozott élelmiszerek, az adalékanyagok vagy bizonyos élelmiszer-allergének is előidézhetnek fejfájást.

Fotó: Getty Images

Sokszor a vashiány a ludas

Kevesen tudják, de a vashiány szintén okozhat rendszeres fejfájást. A vashiány nemcsak a szervezet oxigénszállító képességét gyengíti, de hozzájárulhat a tartós fáradtságérzethez, a légszomjhoz, a sápadtsághoz és a koncentrációzavarhoz is. Ha ezeket a tüneteket rendszeres fejfájás kíséri, érdemes azonnal vashiányra gyanakodni!

A vashiányt gyakran a helytelen táplálkozás vagy a vérveszteség okozza. Másik lehetséges oka, hogy a felszívódás nem elég hatékony. Tekintettel arra, hogy ez a vékonybélben történik, az ezt érintő károsodások, mint például a cöliákia, akadályozhatják a folyamatot. A terhesség alatt a nők vasigénye is növekszik, így a várandósok szintén gyakrabban szembesülhetnek ezzel a problémával.

Van megoldás a fájdalomra

Amennyiben tartós fáradtságot, állandó és gyakori fejfájást, gyengeséget, légszomjat és szédülést tapasztalsz, érdemes orvosi segítséget kérni, mivel ezek a tünetek a vashiány vagy anémia jelei lehetnek. A jó hír, hogy vaspótlással a vashiány miatti migrén és a fejfájás is kezelhetőek, sőt, megszüntethetők. Ha sikerül a vasszintet tartósan egészséges szinten tartani, valószínű, hogy a korábbi, bosszantó fejfájások egyszerűen eltűnnek.

A kulcs a helyes táplálkozás

Ha gondoskodni szeretnénk az egészséges vasellátottságunkról, először próbálkozzunk vasban gazdag ételek fogyasztásával, ilyenek a vörös húsok, a sötétzöld leveles zöldségek, a lencse, a bab és más hüvelyesek. Fontos a C-vitamin bevitelének növelése is, mivel ez segíti a vas felszívódását: ilyen forrás lehet például a citrom, a paprika vagy a paradicsom. Ha az étrendi változtatásokkal nem sikerül kordában tartani a vasháztartásunkat, érdemes étrend-kiegészítőket is szedni. Emellett figyeljünk a megfelelő hidratációra, valamint próbáljuk meg csökkenteni a stressz-szintet relaxációs technikák, például meditáció vagy jóga segítségével! Igazolt vashiányban azonban magas vastartalmú gyógyszer szedése szükséges a szervezet vastartalékainak feltöltéséhez. Ha a fejfájás rendszeressé válik, és a fent említett módszerekkel sem sikerül enyhíteni, feltétlenül keressük fel orvosunkat.

HIRDETÉS


Más vas, mint a többi:

 

A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- ital összetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer. 

 

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

Ez is érdekelhet

képcím

Vashiány: elég a kifogásokból! (x)

képcím

Vashiány: ezért érdemes kezelni

képcím

Vaspótlás a családban: így lehet egyszerűbb (x)