Tiltólistán egy lábbeli - bődületes bírság járhat több európai országban, ha ebben vezetsz
Elindult a nyári vakációs szezon, sok család útnak indul – akár a Balatonhoz, akár külföldre. Az autósoknak azonban érdemes fokozottan odafigyelniük: egyes országokban komoly bírságot kockáztatnak azok, akik papucsban ülnek a volán mögé. Olykor már az is elég lehet, ha a rendőr úgy látja, a lábbeli nem biztonságos a vezetéshez – írja a Sonline.
Nem csak kényelmetlen, veszélyes is
A nyári hőségben sokan választanak könnyű, szellős papucsot vagy szandált, de egy külföldi utazás során ez meglepő kellemetlenséget is okozhat. Egyes országok szabályai lehetőséget adnak a hatóságoknak, hogy büntessenek, ha a sofőr lábbelije akadályozza a biztonságos vezetést. Bár a szabályozások általában nem tiltják kifejezetten a papucs vagy mezítláb vezetést, a hangsúly a biztonságon van. Mint a magyar KRESZ is rögzíti: „járművet az vezethet, aki a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van”.

Komoly büntetések Európában
Egyesült Királyság: itt a Highway Code 97-es szabálya előírja, hogy a vezetőnek alkalmasnak kell lennie a jármű irányítására – ez a ruházatára is vonatkozik. A papucs viselése önmagában nem szabályellenes, de ha a rendőr úgy ítéli meg, hogy az veszélyt jelent, „gondatlan vezetésnek” minősülhet. Ennek következménye 100 fontos (kb. 46 000 forint) bírság és 3 büntetőpont. Súlyosabb esetben, például balesetnél, az ügy bíróság elé kerülhet, a pénzbüntetés felső határa pedig elérheti az 5000 fontot – ez több mint 2,3 millió forint.
Spanyolország: az egyik legszigorúbb ország e téren. A helyi közlekedési szabályzat kimondja, hogy a vezetőnek teljes mozgásszabadsággal kell rendelkeznie, amit a papucs akadályozhat. A bírság akár 200 euró (kb. 78 000 forint) is lehet.
Franciaország: itt sem tiltott konkrétan a papucs, de a rendőr megbüntetheti a sofőrt, ha úgy ítéli meg, hogy az veszélyezteti a vezetés biztonságát. Az ilyen bírság mértéke jellemzően 90 euró (kb. 35 000 forint).
Görögország: több forrás szerint itt 50 eurós (kb. 20 000 forint) büntetés járhat a papucsban vezetőknek.
És mi a helyzet Magyarországon?
A Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság (SVMRFK) a Sonline kérdésére azt közölte, hogy hazánkban a KRESZ a következő alapelveket írja elő:
„Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles
a) a közúti forgalomra, valamint a közútnak és környezetének a védelmére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket megtartani;
b) a közúti jelzések rendelkezéseinek, továbbá a forgalom irányítására, ellenőrzésére jogosultak utasításainak eleget tenni;
c) úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon.”
Az SVMRFK kiemelte: a sofőrök válasszanak olyan ruhát és lábbelit, ami nem akadályozza őket a jármű biztonságos vezetésében.
– „Nem divatbemutató a járművezetés, lehetőség szerint mindenki szellős, nyárias ruhát, cipőt vegyen fel, s ne papucsban üljön a volán mögé” – fogalmazott Punik László, a Somogyi Veterán Járműbarátok Egyesület tiszteletbeli elnöke. Hangsúlyozta: a papucs könnyen bajt okozhat, például ha lecsúszik a lábról, és ez azonnal veszélyes helyzetet eredményezhet.