6 frissítő túraútvonal Magyarországon a télre - az egészen könnyűtől a nagyobb kihívásig
Miután teleettük magunkat a válogatott karácsonyi finomságokkal, ideje kimenni a szabadba: ezeken a bámulatos túrahelyszíneken az sem állíthat meg minket, ha időközben leesne a hó. Nézzük, hova érdemes kirándulni az ünnepek között!
Készüljünk fel a túrára!
Egy kirándulás télen is kellemes, megnyugtató élmény lehet – azonban ilyenkor kiemelten fontos, hogy megfelelően felkészüljünk a kirándulásra. A téli ruházat és kiegészítők – vízálló rétegek, sapka, kesztyű, sál és a megfelelő túracipő – elengedhetetlenek, ha mínuszokban indulunk az erdőbe. Emellett rendkívül fontos, hogy mindig legyen nálunk zseb- vagy fejlámpa: a téli, rövid napokon könnyedén rénk sötétedhet, még akkor is, ha csak egy rövidebb sétára indultunk. Szintén fontos, hogy mindig vigyünk magunkkal izolációs takarót – ismertebb nevén izofóliát – ami bármilyen helyzetben megvéd a kihűléstől. A csupán néhány száz forintba kerülő eszköz életet menthet, de akár egy kisebb sérülés, például egy bokarándulás esetén is melegen tartja a sérültet a mentők kiérkezéséig.
A szükséges óvintézkedéseket megtéve a téli túrázás különleges élményt nyújt: a hófödte hegycsúcsokon járva ilyenkor különleges arcát ismerhetjük meg az erdőnek. A fákon csillogó zúzmara és a hóval borított ösvények feltöltődést hoznak a természet szerelmeseinek, és
a friss, hideg levegő jót tesz a testnek és a léleknek egyaránt.
A téli erdő nyugalma különösen vonzó lehet: ilyenkor kevesebb turistával találkozhatunk az ösvényeken, illetve a tavasszal-nyáron fellelhető bogarak sem zavarják a gondtalan kirándulást. Egy ilyen kiruccanás után különösen jól tud esni egy meleg ital vagy vacsora egy közeli étteremben vagy menedékházban: nézzük, merre induljunk!
A kezdőknek: Normafa és a János-hegy
A Normafa és a János-hegy Budapest egyik legnépszerűbb kirándulóhelye: a környéken számos, jól karbantartott túraútvonal várja a látogatókat. Az Anna-réten átvezető erdei ösvények és a János-hegyi Erzsébet-kilátóig vezetőútvonalak mind jól jelzettek és biztonságosan bejárhatóak akár hóban is: itt mindenki megtalálja a számára legjobb útvonalat. Attól sem kell tartanunk, hogy eltévedünk, hiszen errefele biztosan találkozunk más kirándulókkal is, akik útba igazíthatnak.
Az Erzsébet kilátóból páratlan panoráma nyílik a fővárosra és a környező hegyekre,
ami hóesés után különösen lenyűgözően fest; mivel a terület nincs messze a várostól, a túra végén könnyedén találunk egy éttermet vagy kávézót, ahol elfogyaszthatunk egy forró ételt vagy italt.
![tura1 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura1-755x503.jpg)
A Normafához a városból a 21-es busszal juthatunk el, amely a Széll Kálmán térről indul. Autóval is érkezhetünk, mivel több helyen is van parkoló; ugyanakkor a városhoz való közelsége miatt mindenképp érdemes a tömegközlekedés nyújtotta lehetőségeket igénybe venni.
A családoknak: körtúrák Dobogókőn
A Dobogó-kőn három rövid körtúra várja a vendégeket: a piros, kék és sárga jelzésű utak. Ezek közül a piros és a kék
fagyban-hóban, akár kisgyerekekkel vagy babakocsival is biztonságosan járható.
A kékkel jelölt Rezső-körút csupán fél óra alatt, szintemelkedés nélkül bejárható: ha lehullik a hó, az egész család élvezheti ezt a mesés, könnyű erdei sétát, ami végül a Rezső kilátó csodálatos panorámájával jutalmazza a vándorokat. A Zsivány-körút babakocsival már nem, de kisgyerekekkel szintén könnyen járható: az egy órát igénylő körtúrában csupán 100 méteres szintemelkedést kell leküzdenünk, és Zsivány-szikláról letekintve remek kilátást kapunk a Pilisre. A sárga jelzésű Thirring-körutat azonban csak a tapasztalt túrázóknak ajánljuk: az útvonal ugyan rövid, de rendkívül meredek, ezért havas-fagyos időben nem járható.
![tura2 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura2-755x472.jpg)
Dobogókőre Pomázról, a HÉV-állomástól indul busz. Autóval is érkezhetünk, de a parkolóhelyért fizetni kell, és a parkoló hamar megtelik a szünnapokon.
A nyugalomra vágyóknak: a Tihanyi-félsziget
A Tihanyi-félsziget változatos túraútvonalai között találunk könnyed sétákat és megizzasztó hegymeneteket is: a Belső-tó körüli könnyed séta vagy a Csúcs-hegyre vezető meredekebb útvonalak között válogatva mindenki megtalálhatja a neki megfelelő útvonalat. Mindeközben a csodálatos panorámák sem maradnak el: a Lóczy-gejzírkúpoknál a természet egyedi képződményeit csodálhatjuk meg, míg a Barátlakásoknak nevezett egykori házakhoz vezető túra a múltba enged különleges betekintést.
A túrák során több helyről is pazar kilátás nyílik a Balatonra.
A félsziget kijelölt túraútvonalai jól jelzettek, így télen is biztonságosan bejárhatók. Tihanyba a legkönnyebben autóval érkezhetünk meg: az út Budapestről indulva 2 órát vesz igénybe. Tömegközlekedéssel már nehezebb helyzetben vagyunk: Tihanyba Veszprémből, illetve Balatonfüredről indulnak csupán közvetlen buszok.
![tura3 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura3-755x504.jpg)
A szépség kedvelőinek: Szalajka-völgy
A Szalajka-völgy a Bükk-hegység egyik legismertebb és legszebb kirándulóhelye, amely minden évszakban kiváló túrázási lehetőségeket kínál. A völgy könnyen bejárható, jól karbantartott ösvényein sétálva felfedezhetjük a híres Fátyol-vízesést: idén nem valószínű, hogy befagyna, de ha mégis, a csillogó jégcsaptenger lenyűgöző látványt nyújt. A leggyakrabban használt túraútvonal a Szalajka-patak mentén halad, sík terepen: itt a legkisebbek is könnyű szerrel sétálhatnak. A bátrabbak akár a Gloriett-tisztás vagy a Istállós-kő barlang felé is vehetik az irányt – ez a helyszín régészeti szempontból különösen izgalmas, hiszen itt ősemberek által használt eszközök maradványait lelték fel.
![tura4 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura4-755x488.jpg)
Amennyiben nincs kedvünk gyalogolni, vasútra szállhatunk: a vízesésig a Szilvásváradi Kisvasút közlekedik. Szilvásváradra autóval és busszal is nagyjából 2 óra alatt érkezünk meg.
A kihívást keresőknek: a Nagy-Hideg-hegy
A Börzsöny harmadik legmagasabb csúcsát a tapasztaltabb túrázóknak ajánljuk, ugyanakkor az ide vezető turistaút havazás esetén is biztonságosan járható. A Kisinóci turistaháztól indulva nagyjából 500 méter szintemelkedést kell leküzdenünk a csúcsig: a túra hossza oda-vissza 12 kilométer. A Nagy-Hideg-hegyen találunk egy turistaházat, ami jelenleg nem üzemel, ezért a szokásos forró ételek és italok helyett csupán a látvány jutalmazza a kitartó túrázókat. Nem érdemes csüggedni, hiszen az épület felújításának ideje alatt az azt üzemeltető csapat
a Kisinóci turistaházban várja a vendégeket finom ételekkel és szállással.
A Kisinóci turistaházhoz autóval is érkezhetünk, de tömegközlekedést használva a 350-es busszal is eljuthatunk ide, ami a Vác-Verőce-Kismaros-Kóspallag útvonalon közlekedik.
![tura5 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura5-755x503.jpg)
A szelíd lankák kedvelőinek: Zselic
Zselic lankás, erdős vidéke kiváló helyszín egy könnyedebb sétára a természetben. A Zselici Csillagpark környékén kiépített tanösvények nemcsak a természeti értékeket mutatják be, hanem a csillagos égbolt szépségére is felhívják a figyelmet, hiszen
ez a terület híresen alacsony fényszennyezettséggel bír.
![tura6 - Startlap Utazás](https://www.startlap.hu/utazas/uploads/sites/3/2024/12/tura6-755x503.jpg)
A Kéktúra útvonalának szakaszai is érintik a Zselicet, így azok, akik a jövő évre a Kéktúra teljesítését tűzték ki célul, akár itt is nekikezdhetnek a megvalósításnak. A kijelölt ösvények télen is remekül járhatóak, illetve a csillagvizsgáló is számos remek programmal várja a látogatókat a téli szünet ideje alatt.