A tigrisszúnyog (Aedes albopictus) Ázsiából érkezett Európába, először csak a déli országokba, majd Magyarországra is. A kutatások szerint valószínűleg egy jó darabig nem is megy innen sehova, ezért nem árt kibővíteni a szúnyogokról szóló jelenlegi ismereteinket a tigrisszúnyogokkal kapcsolatos tudnivalókkal. A Vehirösszegyűjtötte a legfontosabb információkat.

A tigrisszúnyog is szereti a vizet
Mivel a tigrisszúnyog a meleg, párás mikroklímát, és a pangó vizeket kedveli, az év nagy részében magukra hagyott balatoni nyaralók, a kempingek tökéletes helyszínként szolgálnak a szaporodásukra. Ezért van ennyire sok egyed belőle a Balatonnál (is).
Súlyos betegségeket terjeszthetnek
A tigrisszúnyogok agresszívabbak, napközben is aktívak és komoly betegségeket terjeszthetnek. Külföldön a Zika-vírust, a dengue-lázat, a chikungunya-vírust és a nyugat-nílusi lázat is bizonyítottan hordozhatják. Magyarországon egyelőre nem regisztráltak ilyen megbetegedést.
Ugyanúgy kell védekezni ellenük, mint a “sima” szúnyogok ellen
A tigrisszúnyogok ellen ugyanúgy védekezhetsz, mint a már jól ismert további hazai szúnyogfajok ellen. Hatékony lehet
a teraszra kitett füstölő, a szúnyogűző növények, a szúnyogháló, valamint a bőrre fújható szúnyogriasztó szerek.
A tigrisszúnyog csípése gyakran fájdalmasabb, jobban felduzzad és intenzívebben viszket. A szúnyogcsípések elfertőződése ellen gyulladáscsökkentő krém ajánlott. Láz, kiütés, hányinger vagy izületi fájdalom esetén mindenképp forduljunk orvoshoz, főleg akkor, ha előzőleg külföldön tartózkodtál.
Jobb, ha megszokod az újfajta vérszívókat
A klímaváltozás miatt a tigrisszúnyog jó eséllyel állandó lakó lesz Magyarországon. Mivel olyan vírusokat is hordozhat, amelyek eddig hazánkban nem voltak jelen, ezentúl érdemes nagyobb körültekintéssel védekezni a szúnyogok ellen.