Szicíliába szerencsére könnyű eljutni Budapestről, ugyanis Palermóba, Szicília fővárosába és Cataniába, a sziget második legnagyobb városába a Wizz Air üzemeltet járatot heti többször is. Tavaly nyáron úgy döntöttünk, hogy felfedezzük a sziget nyugati részét, és azonnal meg is vettük a repjegyet Palermóba.
A szigetet legegyszerűbb módon autóval lehet felfedezni, ugyanis a városok közötti tömegközlekedés nem a leggyorsabb, vagy egyszerűen csak nem létezik. Így hát nem volt kérdés, hogy mi is autót bérlünk, melynek segítségével olyan városkákba is eljutottunk, ahol valóban kevés a turista.
Szicília július-augusztusban egyébként tele van nyaraló emberekkel, a legnépszerűbb strandokon szó szerint nem lehet egy négyzetméternyi szabad helyet találni. Ebből kifolyólag ha nyáron utazunk, érdemes a fürdőzést városnézéssel társítani, ugyanis Szicíliában rendkívül hangulatos kisvárosokat találunk. Nézzük, melyik volt a három kedvencünk!
Cefalú
Cefalú Olaszország egyik legszebb faluja, egyben a sziget egyik legnépszerűbb turista attrakciója. A középkori hangulatú falut egy 270 méter magasra emelkedő monumentális szikla uralja, amelyet a föníciaiak “Herkules-foknak” neveztek, és ezen áll a Kr. e. 9. századból származó Diana-templom. Meredek utcácskáin sétálva az ember folyamatosan meg-megáll megcsodálni a szicíliai építészet ékköveit:
- a Dóm-téren fekvő hatalmas Katedrálist;
- a középkori hangulatot keltő épületeket;
- a kis méretű, de díszes erkélyeket és a színes virágcserepeket, amelyekkel a kanyargós kis utcákat díszítik.
Egyszóval Cefalú bárkit könnyen elvarázsol fantasztikus szépségével.
Cefalú gyönyörű strandját sem szabad kihagyni a látnivalók közül, azonban készüljünk fel arra, hogy nyáron rendkívül zsúfolt. Ha ősszel vagy tavasszal utazunk, akkor sokkal jobb a helyzet.
Palermo
Palermo Szicília fővárosa, egyben legnagyobb városa. Szépségét nem kell és nem is érdemes Cefalúéhoz hasonlítani, hiszen főváros révén sokkal nagyobb, kaotikusabb, néhol romosabb, és sajnos sokkal szemetesebb is. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy mindenki számára kötelező látnivaló, aki Szicília nyugati részére utazik.
Legnépszerűbb látnivalói közé tartozik a palermói katedrális,Palazzo dei Normanni királyi palota, Cappella Palatina (kápolna), Quattro Canti tér, Piazza Pretoria.
Legkülönlegesebb és egyben legrémisztőbb látnivalója pedig egyértelműen a Kapucinusok katakombái, ahol a 17.-19. század között gazdag nemesek és egyéb magas rangú emberek testeit mumifikálták. Jelenleg több, mint 2000 mumifikálódott holttest és csontváz tekinthető meg a katakombákban, így a világ legnagyobb ilyen jellegű gyűjteménye. Csak erős idegzetűeknek ajánlott!
Caccamo
Caccamo egy aprócska középkori település, mely Cefalú és Palermó között fekszik félúton. Szicília térképét bújva véletlenül leltem rá és nagyon megörültem ennek, ugyanis egyértelmű volt számomra, hogy Caccamót még nem árasztottak el a turisták. A nyáron mindig zsúfolt Cefalú és Palermo után felüdülés volt meglátogatni!
Caccamóba kanyargós utakon keresztül lehet eljutni, melynek során a szicíliai vidék fantasztikus látványa tárul elénk. Ha nem bérlünk kocsit, akkor az Autolinee Randazzo nevű buszokkal tudunk eljutni ide Palermóból.
A városban található épületek egytől-egyig a középkorra emlékeztetnek, ugyanis minden kőből épült. A város leghíresebb látnivalója a Caccamó-i kastély, amely a 11. században épült, és Szicília egyik legjobb állapotban fennmaradt kastélya. Caccamót magát rejtély övezi. Pontos eredete nem ismert, de legendák szerint karthágói katonák telepítették be, akik menedéket kerestek itt.