A Földközi-tenger titkos „karibi” szigete: fehér homok, türkiz tenger és elképesztő ízek egy helyen
Franciaország 2025-ben 102 millió látogatóval ismét a világ legnépszerűbb turisztikai célpontja lett. A turisták nagy része továbbra is Párizsra, a Francia Riviérára vagy Provence levendulamezőire koncentrál, ám a Földközi-tenger közepén található egy sziget, amely egészen más arcát mutatja az országnak. Ez Korzika, a Földközi-tenger negyedik legnagyobb szigete. Bár hivatalosan Franciaországhoz tartozik, földrajzilag közelebb fekszik Olaszországhoz, és ez a kettősség a kultúrában, az építészetben és az ételekben is tetten érhető – írja a Daily Mail.
Karibi hangulat Európában
Korzika strandjai rendszeresen szerepelnek a világ legszebb tengerpartjait felsoroló listákon. A látogatók gyakran „európai Karibként” emlegetik a szigetet, nem véletlenül. Az egyik legismertebb partszakasz a különleges, kagylóformájáról ismert Rondinara, ahol a sekély, kristálytiszta víz és a fehér homok valóban egzotikus hangulatot teremt.
A déli part ikonikus strandja, Palombaggia 2026-ra a világ legjobb strandjai közé került egy nemzetközi rangsorban. A vöröses sziklák, a fenyők és az áttetsző víz együttese szinte festményszerű látvány. A természetközeli élményt keresők kedvence a vadregényesebb, nehezebben megközelíthető Saleccia, amelyet sok utazó egyszerűen „álomstrandként” emleget. A finom homok és a hatalmas, nyílt partszakasz még főszezonban sem érződik zsúfoltnak. Északon a homokos Pietracorbara számít az egyik legjobb választásnak, különösen azok körében, akik klasszikus, kényelmes strandolásra vágynak. Korzika azonban nem csupán a tengerpartokról szól. A sziget belseje hegyvidéki, sűrű erdőkkel, szurdokvölgyekkel és vadregényes ösvényekkel tarkított terület. A túrázók, mountain bike-ozók, hegymászók és kalandvágyók számára igazi játszótér.
A kínálatban szerepel:
- gyalogos és magashegyi túrázás,
- lovastúrák,
- sziklamászás,
- siklóernyőzés,
- rafting és canyoning,
sőt, a téli időszakban akár havas sportok is a magasabban fekvő régiókban. A partszakaszok mentén a sziget búvárkodásra és snorkelezésre is kiváló a víz tisztasága miatt.

Napóleon szülőföldje
A történelem iránt érdeklődők számára Korzika különösen izgalmas. Itt született Napóleon Bonaparte, mielőtt a francia szárazföldre költözött volna és megkezdte világhódító karrierjét.
Ajaccióban ma is látogatható a szülőháza, a Maison Bonaparte, emellett családi sírhelyek és emlékművek is őrzik a nevét.
A sziget belsejében román kori kápolnák, Bastia barokk templomai, régészeti lelőhelyek és kisebb múzeumok mesélnek a több évszázados múltról. Nyáron zenei és színházi fesztiválok is színesítik a programkínálatot.
Olasz-francia konyha, saját karakterrel
Franciaországról beszélünk, így a gasztronómia megkerülhetetlen. Korzika azonban nem egyszerűen „francia”, az olasz határ közelsége miatt a konyha kettős identitással bír. A sziget egyik legismertebb fogása a civet de sanglier, vagyis a vaddisznónragu, amelyet sokan a helyi gasztronómia zászlóshajójának tartanak:
Emellett népszerű ételek a bárány- és borjúételek széles választéka, a házi tészták, az érlelt sonkák és kolbászok, valamint a karakteres helyi sajtok. A tengerparti településeken a friss hal és a tengeri herkentyűk dominálnak, míg a hegyvidéken inkább a vadételek és rusztikus fogások kerülnek előtérbe.
Miért alulértékelt?
Bár a franciák körében régóta népszerű nyaralóhely, Korzika nem vált olyan globális tömegturisztikai célponttá, mint a Riviéra vagy Párizs. Ennek részben a hegyvidéki adottságok, részben a korlátozottabb infrastruktúra az oka, de éppen ez adja a varázsát. Itt ugyanis még mindig találni olyan partszakaszt, ahol nem sorakoznak egymás mellett a napágyak, és olyan hegyi falvakat, ahol az idő mintha lassabban telne.
Korzika azoknak szól, akik:
- strandolnának, de nem zsúfolt üdülőtelepen,
- kalandos programokat keresnek,
- szeretik a különleges történelmi hátteret,
- és fontos számukra a minőségi, karakteres konyha.
A sziget egyszerre tud karibi hangulatú és vadregényesen mediterrán lenni. Egy hely, ahol a tengerparti lazítás és az aktív kikapcsolódás tökéletes egyensúlyba kerül. Ha Franciaország új arcát szeretnéd megismerni, nem Párizsban kell keresned, hanem a Földközi-tenger szívében.

