A nyári vakáció kezdetével ismét sokan vágnak neki külföldi utazásnak, ám a Közel-Kelet jelenlegi helyzete miatt oda érdemes különös körültekintéssel tervezni a nyaralást. Az ott zajló fegyveres konfliktusok hatással lehetnek az utazási tervekre – írja a VG.

A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) felhívja a figyelmet arra, hogy minden utazás előtt érdemes ellenőrizni, szerepel-e a célország a Konzuli Szolgálat „utazásra nem javasolt országok” (piros kódos) listáján. Jelenleg 34 ország teljes területe, valamint 18 további ország egyes térségei tartoznak ide. Ezekbe a helyekbe egyetlen hazai biztosító sem kínál utasbiztosítási fedezetet, tehát például Ukrajnába vagy Kárpátaljára is kockázatos biztosítás nélkül elutazni.
A konfliktusban közvetlenül érintett országok közül Irán már 2024 óta nem javasolt úti cél, de az elmúlt napokban Bahrein, Katar és Izrael is felkerült erre a listára.
Ez azt jelenti, hogy új utasbiztosítás már nem köthető ezekbe az országokba, és a meglévő biztosítások is érvényüket veszítik. A már megkötött, de még el nem indult utazások biztosításait a legtöbb biztosító az utazás előtti nap éjfélig díjmentesen törli és visszatéríti a díjat. Aki már a helyszínen tartózkodik, annak ajánlott a lehető leghamarabb biztonságosan elhagyni az adott országot – a biztosítók ilyenkor még korlátozottan vállalnak helytállást.
Törlik a járatokat
Különösen aggasztó, hogy Irán vasárnap kilátásba helyezte a Hormuzi-szoros lezárását, ami a térség többi országára is biztonsági kockázatot jelent. Ez érinti az Egyesült Arab Emírségeket is, mivel Dubaj és Abu-Dzabi repülőterei a szoros közelében találhatók. Ennek következtében több légitársaság – köztük a Budapestről közvetlen járatot indító Wizz Air – már törölte oda tartó járatait.
Az Egyesült Arab Emírségek jelenleg még a fokozott elővigyázatossággal látogatható országok közé tartozik, így oda továbbra is köthető utasbiztosítás, és az alapvető káreseményekre (pl. betegség, baleset, poggyászkár) fedezet is nyújtható.
De a háborús vagy terrorcselekményekből eredő károkra egyetlen biztosító sem vállal térítést.
Mi a helyzet a sztornóbiztosítással?
Amennyiben a közel-keleti helyzet nem javul, sokan dönthetnek úgy, hogy lemondják az utazást. A biztosítók többsége még az indulást megelőző nap éjfélig lehetőséget biztosít a biztosítási szerződés visszavonására. Ilyenkor a teljes díjat visszafizetik. Érdemes ugyanakkor megnézni, hogy a biztosítás tartalmaz-e útlemondási (sztornó) biztosítást, amely például betegség vagy más személyes okok miatt meghiúsuló utazás esetén téríthet. A háborús eseményekre ezek a biztosítások általában nem nyújtanak fedezetet.
Mekkora fedezeti összeggel érdemes kalkulálni?
Az utasbiztosítás kiválasztásakor az egyik legfontosabb szempont az adott országban elérhető egészségügyi ellátás költsége. Az FBAMSZ ajánlása szerint:
EU-s országokba legalább 50 millió forint összegű biztosítás ajánlott. A világ távolabbi részeire 100 millió forintos limit a célszerű. Kanadába, Ausztráliába és az USA-ba ennél is magasabb, legalább 200 milliós fedezet javasolt, de az Egyesült Államok esetén a legideálisabb a limit nélküli biztosítási csomag.
A bankkártyákhoz kapcsolódó biztosítások esetén is érdemes előre tájékozódni a feltételekről. Gyakran előírják például, hogy az utazás szándékát előre jelezni kell a biztosító felé, vagy hogy a kártyát már használni kell az adott országban. Szükség esetén kiegészítő biztosítás is köthető, hogy teljesebb védelmet nyújtson.