Elérzékenyülve üzent az űrből Kapu Tibor - egyetlen dolgot sajnál csak a magyar űrhajós
A HUNOR Facebook-oldalán közzétett videóban Kapu Tibor azt mondta: “Szeretnék minden magyarhoz szólni a világűrből. Tudom, hogy mennyire vártátok ezeket a pillanatokat otthon, hasonlóan voltunk ezzel mi is.
Az egyetlen dolog, amit sajnálok az egész küldetés és felkészülés során, hogy amikor a várakozás pillanatai megtörténtek otthon, a kis országunkban, akkor én nem lehettem veletek.
De erre sor kerül majd a küldetés után nem sokkal. Rettenetesen hálás és büszke vagyok, hogy magyarként itt lehetek, és különleges érzés volt percekkel ezelőtt látni a kis országunkat a világűrből. Remélem, hogy ti is ennyire büszkék lesztek erre a küldetésre, mint én. Még találkozunk”.

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén szerdán 8 óra 31 perckor indult el a floridai Kennedy Űrközpontból a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió, amely várhatóan csütörtökön 13 óra körül kapcsolódik majd magyar idő szerint az űrállomáshoz – írja az MTI.
Kapu Tibor a legfiatalabb űrhajós, aki valaha a fedélzeten járt
A dokkolást követően az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson 12 órás munkaidőben dolgoznak majd. Este tízkor van takarodó és reggel hatkor kel a teljes személyzet, hét órakor tartanak eligazítást, amikor mind a 11 űrhajós a Földdel kommunikálva megbeszéli a teendőket. Este hét óra körül szintén van egy eligazítás, amikor felkészülnek a következő napra. Minden percük be van osztva, ebbe a 12 órába kell beleférniük az edzésnek és az étkezéseknek is – ismertette a legénységre váró küldetés részleteit Horvai Ferenc űrkutató-csillagász, a HUNOR Főosztály munkatársa az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.
Kitért arra, hogy kutató-űrhajósok anyagtudományi és gyógyszerészeti kísérletet végeznek, így például megmérik, hogy mikor jár le az űrben egy gyógyszer szavatossági ideje, emellett élettani, sugárzástani kísérleteket is végeznek majd. Felkerül például a világ legkisebb méretű, magyar fejlesztésű dozimétere (sugárzásmérője) is a Nemzetközi Űrállomásra. A magyar kísérletek olyan sokrétűek, hogy nagyon nehéz felsorolni azokat – tette hozzá.
A küldetés négyfős személyzete körülbelül 60 feladatot, javarészt kísérleteket végez, ebből 25 magyar kísérlet. Emellett Kapu Tibor európai és amerikai kísérletekbe is becsatlakozik, amikor erre szükség lesz. Így majd csak a küldetés után derül ki, hogy pontosan hány kísérletet végeztek el.
Kitért arra, hogy fontos feladatuk lesz a Föld megfigyelése is. Az egyik legkülönlegesebb feladat egy Földről készült helymeghatározási kísérlet lesz, amelynek során azt vizsgálják, hogy az ISS-ről a Földről készített fotók alapján meg lehet-e való időben határozni az űrállomás pontos pozícióját helymeghatározási rendszerek nélkül.
Horvai Ferenc arról is beszélt a műsorban, hogy a mostani a legszínesebb nemzetközi legénység az ISS-en, Kapu Tibor pedig a legfiatalabb űrhajós, aki valaha a fedélzeten járt. Érdekességként megemlítette, hogy az indiai űrhajós lesz a tervek szerint az első indiai építésű űrhajó parancsnoka.
A műsorban elhangzott, hogy a Nemzetközi Űrállomás készen áll az űrhajósok fogadására. Horvai Ferenc elmondta, hogy a visszatérés után két hét karantén vár a legénységre, amikor egészségügyi vizsgálatokon esnek majd át. Két hét jut arra is, hogy megosszák a tudományos eredményeket, ezt követően indulhat haza Kapu Tibor.
Szabad szemmel is megfigyelhető mesterséges égitest
A Magyar Csillagászati Egyesület arra a kevéssé ismert tényre hívta fel a figyelmet, hogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) igen fényes, szabad szemmel is megfigyelhető mesterséges égitest. Kapu Tibor űrrepülésének időszakában is meg lehet figyelni, habár az űrutazás első hetében zömmel kevéssé kedvező, hajnali időpontban.
Az űrállomás a legfényesebb csillagokat is túlragyogja, rendkívül feltűnő, hazánk egén néhány perc alatt átvonul. Megfigyeléséhez nincs szükség semmilyen távcsőre, azonban fontos, hogy jó körkilátású helyről keressük, ahol nincs fényszennyezés és nincsenek közeli, zavaró fényforrások – írják szerdai közleményükben.
Kiemelik, hogy az űrállomás átvonulásainak megfigyelését segíti a Magyar Csillagászati Egyesület hírportálja, amely felsorolja a június 26. és július 4. közötti átvonulásokat, megfigyelési tanácsokat ad, és külön térképet is közöl a június 26-án hajnali átvonulásról.