Üres horvát strandok, tömegesen mondják le a nyaralásokat, az árak csökkennek
Néhány éve még tömött strandok, zsúfolt szálláshelyek és hónapokkal korábban lefoglalt apartmanok jellemezték a horvát tengerpartot. Az idei szezon azonban egészen más: a turisták már a főszezon kezdetén sem érkeznek a korábban megszokott számban, és egyre több vendég mondja le az előre lefoglalt nyaralását is.
A helyzetre már a szállásadók is reagálni kezdtek. Többen pánikszerűen csökkentik az áraikat, hogy legalább az utolsó pillanatban érkező vendégekkel feltölthessék az üresen maradt apartmanokat és szobákat.
Üres napágyak fogadják a turistákat
Az idei horvátországi szezon egyik jelképévé Makarska vált. Egy vendég nemrég TikTokon mutatta meg a szinte teljesen üres napágyakat egy szálloda medencéje mellett. A videó készítője szerint néhány éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy valaki ingyen jusson ilyen helyhez a nyári főszezonban.
Több kommentelő úgy gondolja, hogy a turisták elmaradásának legfőbb oka az elmúlt években tapasztalt jelentős drágulás
Az egyik hozzászólás szerint egy négytagú családnak négy napra több mint 3800 eurót, vagyis nagyjából másfél millió forintot kellett volna fizetnie csak a horvátországi szállásért.
Ezzel szemben egy hasonló spanyolországi utazás repülőjeggyel együtt kevesebb mint 2700 euróból, hozzávetőleg 1,1 millió forintból is kijöhet. Bár az árak természetesen az időponttól és a szállás típusától is függnek, a különbség sok utazót arra ösztönözhet, hogy más mediterrán úti célt válasszon.

Látványosan egyre kevesebb a turista
Nem csupán a közösségi oldalakon megjelenő felvételek utalnak arra, hogy Horvátország gyengébben teljesít az idén. Az eVisitor adatai szerint 2026 júniusában 140 262 turista érkezett Splitbe, ami 6,2 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A vendégéjszakák száma eközben körülbelül 4 százalékkal csökkent.
Bár a visszaesés első pillantásra nem tűnik drámainak, a horvát turizmusban már néhány százalékos változás is komoly bevételkiesést okozhat, különösen a nyári hónapokban.
Ante Glavaš, a Horvát Családi Szálláshelyek Szövetségének képviselője szerint valóban szokatlan szezonról van szó. A szállásadók arról számolnak be, hogy a vendégek tömegesen mondják le azokat a foglalásokat is, amelyeket még az év elején adtak le. Sokan időközben olcsóbb ajánlatot találnak a közelben, majd akár néhány nappal az érkezés előtt, különösebb magyarázat nélkül törlik az eredeti foglalásukat.
Júliusra és augusztusra is maradtak szabad helyek
Splitben még júliusra és augusztusra is találni szabad szállásokat. A helyi apartmantulajdonosok azt állítják, korábban még nem tapasztalták, hogy az év legkeresettebb időszakában ennyi foglalható időpont maradjon.
A bizonytalanság miatt egyre több turista vár az utolsó pillanatig, abban bízva, hogy a szállásadók tovább csökkentik az árakat.
Ez pedig könnyen egy ördögi körbe csaphat át: minél több apartman marad üresen, annál nagyobb kedvezmények jelenhetnek meg a piacon.
Az euró bevezetése is hozzájárulhatott a dráguláshoz
A horvátországi árak emelkedését egyes közgazdászok részben az euró 2023-as bevezetésével magyarázzák. Lukáš Kovanda, a Trinity Bank vezető közgazdásza szerint az egységes fizetőeszköz miatt a turisták ma már sokkal könnyebben össze tudják hasonlítani a horvát árakat például a görögországi vagy olaszországi ajánlatokkal.
Ha pedig azt látják, hogy hasonló összegből máshol kedvezőbb szállást, olcsóbb étkezést vagy akár repülőjegyet is kaphatnak, könnyebben lemondják a korábbi foglalásukat.
Sokan inkább kivárnak, és csak akkor döntenek, amikor már megjelennek a kedvezőbb last minute ajánlatok.
Fellendülésre számítanak
Ezzel együtt az országos adatok jóval árnyaltabb képet mutatnak. Az MTI azt írja, hogy 2026 első felében 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak Horvátországban, ami lényegében megegyezik az egy évvel korábbi eredménnyel. Júniusban ugyanakkor már érezhető volt a visszaesés: 3,1 millió vendég érkezett, 7 százalékkal kevesebb, mint tavaly, a vendégéjszakák száma pedig 6 százalékkal, 15,4 millióra csökkent.
A gyengülés főként a külföldi piacokat érintette, miközben a magyar, a cseh és a lengyel forgalom stagnált.
A Horvát Turisztikai Közösség szerint azonban nincs ok aggodalomra, július első kilenc napjában ugyanis már körülbelül 2 százalékkal több turistát regisztráltak. A horvát kormány ezért a további létszámnövelés helyett egyre inkább az árakra, a szolgáltatások minőségére és a mediterrán versenytársak kínálatára helyezné a hangsúlyt.

