Friss lista: ezek a világ legbiztonságosabb, illetve legveszélyesebb országai
Egyre kevésbé békés hely a világ, derül ki a legfrissebb Globális Békeindexből, írja a Daily Mail. Az Institute for Economics & Peace (Intézet a Gazdaságért és a Békéért – IEP) által készített 2025-ös indexben a kutatók 59 aktív konfliktust jegyeztek fel a világon, ami a legtöbb a második világháború vége óta. Emellett 100 ország kapott kevésbé békés minősítést, mint egy évtizeddel ezelőtt.
Ismét Izland a legbékésebb
Az országok rangsorolása belső és külső tényezők alapján történik. Belső tényezőnek számítanak például az erőszakos bűncselekmények, a gyilkosságok és az erőszakba torkolló tüntetések. Külső tényezők a katonai kiadások, a nukleáris fegyverek száma és a szomszédos országokkal való kapcsolat minősége.

Izland 2025-ben is a világ legbékésebb országaként vezeti a rangsort: ezt a címet 2008 óta birtokolja.
Írország a második helyen áll, míg Új-Zéland, Ausztria és Svájc szintén bekerült az első ötbe. Szingapúr épphogy kívül esik az első ötön, az első tíz többi tagja pedig mind európai ország: Portugália, Dánia, Szlovénia és Finnország. Az Egyesült Királyság a világ 30. legbékésebb országa, és 2024 óta két helyet javított az indexen.
Az Egyesült Államok a rangsor vége felé áll, 163 ország közül a 128. helyre esett vissza. Bár az ország pontszáma idén nem változott, a jelentés megjegyzi, hogy az ország “növekvő politikai feszültségekkel és polarizációval” néz szembe. Oroszország a világ egyik legbékétlenebb országának számít, az utolsó öt helyen pedig Ukrajna, Szudán, a Kongói Demokratikus Köztársaság és Jemen szerepel.
Nyugat- és Közép-Európa a világ legbékésebb régiója,
de a kutatók arra figyelmeztetnek, hogy “Európa biztonsága mélyreható átalakuláson megy keresztül”.
Azt állítják, hogy Oroszország ukrajnai inváziója és az Egyesült Államok Európára irányuló csökkenő figyelme azt eredményezte, hogy az európai országok “egyre inkább a katonai kiadásokra fordítják a pénzüket” az olyan területekről, mint az oktatás és az egészségügy. A kutatók hozzáteszik:
Az orosz fenyegetés valós, és egyetlen európai ország sem közelíti meg Oroszország katonai képességeit.
A közel-keleti és észak-afrikai régió 2025-ben is a világ legbékétlenebb térsége marad. Eközben a Szaharától délre fekvő Afrikában van a legtöbb konfliktusba keveredett ország: 43 országból 35 volt érintett konfliktusban az elmúlt öt évben. Az IEP szerint Kasmír, Dél-Szudán, Etiópia és Eritrea, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaság és Szíria azok a régiók, ahol a legnagyobb a jelentős háború kockázata.
Többpólusú világrend van kialakulóban
A globális befolyással rendelkező államnak tekintett országok száma is nőtt: a friss jelentés szerint 34 országot tartanak “jelentős geopolitikai befolyással” rendelkezőnek legalább egy másik országban. Ez hatalmas növekedés a hidegháború vége óta, amikor mindössze 13 országot tekintettek ekkora befolyással rendelkezőnek. A hidegháború óta a legnagyobb mértékben Kína befolyása nőtt, de Szaúd-Arábia, Törökország, India, az Egyesült Arab Emírségek, Izrael, Dél-Afrika, Brazília és Indonézia is “befolyásos regionális hatalomként” szerepel a nyilvántartásban.
Steve Killelea, az IEP alapítója és ügyvezető elnöke elmondta:
Az örökké tartó háborúk fogalma valósabb, mint a történelem bármely szakaszában.
“Az idei Globális Békeindex azt mutatja, hogy a világ kritikus fordulóponthoz érkezett. Ennek hátterében a középhatalmak felemelkedése, a nagyhatalmi verseny és a világ legstabilabb országainak tarthatatlan mértékű adósságterhei állnak. Mindez alapvető átrendeződéshez és egy új nemzetközi rend lehetséges kialakulásához vezethet, amelynek természetét előre nem lehet megfejteni.”