A Hősök teréről restaurálásra elszállított Gábriel arkangyal szobor másolatát állították ki a Városliget Látogatóközpontban, ahol a közönség közelebbről is megismerheti az eredetivel megegyező méretű alkotást és annak történetét.
A szerdától látogatható kiállítás apropója a Gábriel arkangyal szobor átfogó restaurálása, amelynek köszönhetően 120 év után először emelték le helyéről a Hősök terén álló alkotást, hogy teljesen felújíthassák – mondta el Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója a pop-up kiállítás szerdai megnyitóján.
Szelfizhetünk Gábriellel
Gyorgyevics hangsúlyozta, annak érdekében, hogy a fővárosba látogatók a restaurálás ideje alatt se maradjanak angyal nélkül, a Néprajzi Múzeum épületében alakították ki azt a különleges élményteret, ahol interaktív és látványos időutazáson vehetnek részt az érdeklődők.
A tárlat gerincét hét vetítési állomás adja, amelyek archív felvételeken, metszeteken és egyéb vizuális alkotásokon keresztül idézik meg az emlékmű létrejöttét, az azt megelőző és követő évtizedeket. A kiállításhoz kapcsolódik egy interaktív szelfipont is, ahol a látogatók Gábriel arkangyal szobormásolata előtt készíthetnek magukról képeket.

Az élménytér másik része az a falra vetített installáció, ahol a látogatók virtuálisan felmehetnek Gábriel arkangyal mellé, és a szobor szemein keresztül megtekinthetik, hogyan telik az angyal egy napja 36 méter magasságban, Budapest panorámájával a háttérben.
Titkot rejtett Gábriel arkangyal szobra
A kiállításon megtekinthető a Millennium Emlékmű oszlopfőjének restaurálása közben talált időkapszula is. Az oszlopfő legfelső kőeleme alatti kibetonozásban, két lehorgonyzó vas között egy borosüveget rejtettek el 120 évvel ezelőtt, amelyben egy összetekert papírdarab és nyolc korabeli pénzérme volt.
Az üveg a beépítés során eltörhetett, így a papír a beton száradása közben felszívódó nedvesség hatására mára teljesen olvashatatlanná vált, az érmék azonban megőrizték történelmi értéküket, ezek látható a kiállításban.
A Millenniumi Emlékmű az 1896-os magyar honfoglalás ezeréves jubileumához kapcsolódva készült el. A Schickedanz Albert építész által megálmodott oszlopcsarnok és a Zala György szobrász keze alól kikerült szoborcsoport egyaránt szimbolizálja a magyar államiság fénykorát és a Habsburg-dinasztiával kötött kiegyezést.
Az emlékmű központi eleme a 36 méter magas kőoszlopon álló, ötméteres Gábriel arkangyal szobor, amely a magyar apostoli kettős keresztet és a Szent Koronát tartja, az 1900-as párizsi világkiállításon nagydíjat nyert. Zala György szobrászművész alkotását 1901. október 24-én avatták fel.