A Balaton több öblében algák jelentek meg a hétvégén a hirtelen melegnek köszönhetően. A lokális algavirágzásnak azonban az időjárás-változás hamarosan véget vethet. A jelenség azonban súlyos természetkárosodás jele, figyelmeztetnek a szakértők a Hirbalaton.hu szerint.
A meleg okozta
Dr. Vasas Gábor, a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) vezetője elmondta, rendszeresen vesz mintát a tihanyi kutatóintézet a tó vizéből. A jelenlegi áltagértékről elmondható, hogy az jóval alacsonyabb az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megszabott határértékénél, ugyanakkor helyenként, különösen az öblökben megugrott az alga mennyisége a hétvége során. A meleg vízben virágzásnak indult az egyik koranyári kékalga, azaz cianobaktérium (Dolichospermum spiroides), amelyet tömegekbe sodort össze az enyhe szél.
A mostani algavirágzást a viszonylag hűvös tavasz után berobbanó meleg, és a felmelegedő víz okozta.
Az első algavirágzásra hajlamos kékalgák szaporodtak el helyenként, és tömörültek a vízfelszínen, leginkább a tó nyugati felének öbleiben – a műholdfelvételek szerint.

Az igazgató emlékeztetett arra, hogy már a tavalyi mérési eredmények megmutatták, megszűnőben van a vízminőség különbözősége a tó hossztengelyén, a négy medencében. A változás kedvezőtlen irányú, hiszen tavaly nyár végén már a nyugati medencéhez hasonló mértékű biomasszát mértek a Balaton keleti medencéjében is, amire évtizedekig nem volt példa.
“A mostanihoz hasonló lokális, koranyári algavirágzás előfordult a korábbi években is a tó nyugati felében, most azonban már a siófoki medence egyes partszakaszain is megjelent. Vízmintát vettünk ezekből az öblökből, hogy megvizsgáljuk mennyire veszélyesek a most elszaporodott cianobaktériumok” – mondta Dr. Vasas Gábor.
A fürdőzőknek is érdemes odafigyelni
Az eredményektől függetlenül, általánosságban azt javasolja minden hasonló esetben, hogy
akik ott fürdőznek, ahol a zöldes algatömegek felbukkantak, zuhanyozzanak le strandolás után.
Nagyobb algatömeg esetében és a zöldes, már krémszerű algasűrűségnél pedig inkább kerüljék a fürdőzést az adott partszakaszon. Az érzékenyebb bőrűek piros kiütésekre számíthatnak, ha pedig valaki iszik az ilyen vízből, hasmenése lehet.
Az érkező hidegfront, és a vele járó szél várhatóan eltünteti a hétvégi algavirágzás nyomait, de hogy milyen lesz a folytatás, az időjárásfüggő
– hangsúlyozta a kutató. “Az tudható, hogy a cianobaktériumok immár a tó mindegyik medencéjében megjelentek, és jelentős a részesedésük az algaközösségekben. Az is tudható, hogy a nyár folyamán felszaporodik a kékalgák száma a vízben, amelyek tartósan meleg és szélcsendes időben virágzásra hajlamosak. Újabb lokális algavirágzások előfordulhatnak. Abban csak reménykedni lehet, hogy a nyári főszezont a tavalyihoz hasonlóan, megússzuk nagyobb, a tó teljes területére kiterjedő algavirágzás nélkül” – teszi hozzá.