Magyar fotós kapta a világ legjobb sportfotósa díját

Startlap - Startlap
Gárdi Balázs egy tradicionális buzkashi mérkőzést örökített meg.

Gárdi Balázs Buzkashi című képével nyerte el a Professzionális verseny Sport kategóriájának díját az idei Sony World Photography Awardson, amelyen az Év fotósa címet Alys Tomlinson brit fotóművész kapta.

A szakmai zsűri a magyar fotós Buzkashi című képsorozatát ismerte el legjobbként, amely betekintést nyújt egy tradicionális buzkashi mérkőzés menetébe az afganisztáni Dawlatabadban.

A buzkashi Afganisztán ősi hagyományokkal rendelkező nemzeti sportja, amelyben lovasok feladata egy állattetem eljuttatása a célig. Tizenhat évvel azután, hogy az Egyesült Államok elűzte a tálibokat, a buzkashi vált a helyi törzsek kedvenc időtöltésévé. Az azóta eltelt időben sok minden pozitív irányba változott a térségben

– mondta Gárdi Balázs a sorozatról.

A fotós nyertes képeit itt lehet megnézni.

25 ezer dollár az Év fotósának

Alys Tomlinson brit fotóművészt a Professzionális verseny tíz kategória győztese közül választotta ki a zsűri – közölte a verseny kommunikációjával foglalkozó cég pénteken az MTI-vel.

Ex-Voto című képsorozatával a fotós megnyerte a Felfedezés kategóriát is, és ezzel a sorozattal érdemelte ki a 25 ezer dolláros Év fotósa címet. A Londonban fotósként dolgozó Tomlinson formális portrékban, nagyméretű tájképi formátumban, valamint kisebb, részletgazdag csendéletben örökíti meg a francia Lourdes, az ír Ballyvourney és a lengyel Grabarka zarándokhelyen elhelyezett vallási jellegű fogadalmi ajándékokat.

A zsűri a pályamű értékelésekor kiemelte a pályázat művészi szépségét, kiváló technikai megvalósítását és a zarándoklat témájának érzékeny megjelenítését, amelyet a fotós egy magasabb hatalomnak tett áldozattal teli utazással illusztrált.

Nyílt kategóriában az 5000 dolláros pénzdíjjal járó év fotósa a bolgár Veselin Atanasov lett Autumn (Őszelő) című pályaművével, amelyet a tíz kategóriagyőztes közül választottak a világ legjobb önálló képének. Az informatikusként dolgozó Atanasov autodidakta módon sajátította el a fényképészeti ismereteket, és 2014 óta fotózik. Az ősz beköszöntét bemutató nyertes kép a Közép Balkán Nemzeti Parkban készült.

A Professzionális verseny építészeti kategória nyertese az olasz Gianmaria Gava Buildings című sorozata, míg a Kortárs kérdések kategória győztese a svéd Fredrik Lerneryd lett Slum Ballet című munkájával.

Tájkép és természet kategóriában is díjaztak

Florian Ruiz francia fotós nyerte a Kreatív kategóriát The White Contamination című képsorozatával, az Aktuális ügyek és hírek szekcióból a malajziai Mohd Samsul Mohd Said került ki győztesen a Life Inside the Refugee Camp című munkájával. Tájkép kategóriát az olasz Luca Locatelli nyerte White Gold című fotóival, ugyancsak olasz fotós, Roselena Ramistella nyerte a Természet és vadvilág szekciót, a Portré kategória legjobbja a brit Tom Oldham fotós The Last of The Crooners című sorozata lett, a Csendélet szekcióban a portugál Edgar Martins bizonyult a legjobbnak.

Az Ifjúsági kategóriában Az év fotósa a tizenhat éves amerikai Megan Johnson lett, míg Diák kategóriában az év fotósa címet a húszéves kanadai Samuel Bolduc érdemelte ki.